Pôvod priezviska Gono

gono92
Aktívny člen
Aktívny člen
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22
Predkovia z oblasti: Očkov, Podolie, Piešťany, Mnichová Lehota, Predmier, Velké Chlievany

Re: Pôvod priezviska Gono

Príspevok od užívateľa gono92 » 11 Júl 2017, 13:40

duros napísal:
11 Júl 2017, 13:03
Uz tu bolo naznacenych niekolko postupov. Ja viem, ze vzhladom na casty vyskyt priezviska ste sa daleko nedostali, ale fakt jeden je ten, ze Gonovci z daneho regionu boli poddanymi, co dokazuje aj ich pritomnost v Kalnici uz v 17. storoci (ako som ukazal v zaciatkoch). Ti su tiez v supise danovnikov Uhorska ako v 1715-om, tak aj 1720-om:
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 23_553.jpg#
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 3_0231.JPG
Takze si nerobme iluzie o Grekoch, ktori prisli v 19. storoci (a uz vobec nie o greckych kupcoch, to by neboli poddanymi, platiacimi dan). Nepomoze ani povod slova gono v greckom gonos (uz vzhladom na predosle moje tvrdenia).
Takze zostal by som pri zemi a ako najpravdepodobnejsi by som prijal variant od Andreja, ze ide o casom vyvojovo zmene povodne polske Gonos.
Ak ani toto nestaci, skuste sa obratit na Jazykovedny ustav Ludovita Stura.

Vsak ja nehladam mytusi, iluzie ani urodzenost skor ma zaujima pravda.

S pozdravom Michael

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 11 Júl 2017, 14:02

gono92 napísal:
11 Júl 2017, 13:40

S pozdravom Michael
Pravdu hladame vsetci. Je zrejme, ze ide o neobvykle priezvisko, ktore sa neda vysvetlit jednoduchym odkazom na Majtanove prace, alebo akykolvek slovnik. Takze, kedze ste tak nastojcivo chceli odpoved, presiel som si este raz celu temu a zhrnul som to, co bolo napisane doteraz, do jedneho rozsiahlejsieho konstatovania a priklonenia sa k Andrejovmu nazoru.
Moje vyjadrenie, ktore sa Vas mozno dotklo ("zostal by som pri zemi"), je zalozene na niekolkorocnych skusenostiach, ze zhruba v 80% pripadov rodinnych bajok a legiend sa ukazalo, ze ide o nepravdy, alebo aspon polopravdy a ako sa vravi "riesenia byvaju obvykle trivialne".

gono92
Aktívny člen
Aktívny člen
Predkovia z oblasti: Očkov, Podolie, Piešťany, Mnichová Lehota, Predmier, Velké Chlievany

Príspevok od užívateľa gono92 » 11 Júl 2017, 15:05

duros napísal:
11 Júl 2017, 14:02
gono92 napísal:
11 Júl 2017, 13:40

S pozdravom Michael
Pravdu hladame vsetci. Je zrejme, ze ide o neobvykle priezvisko, ktore sa neda vysvetlit jednoduchym odkazom na Majtanove prace, alebo akykolvek slovnik. Takze, kedze ste tak nastojcivo chceli odpoved, presiel som si este raz celu temu a zhrnul som to, co bolo napisane doteraz, do jedneho rozsiahlejsieho konstatovania a priklonenia sa k Andrejovmu nazoru.
Moje vyjadrenie, ktore sa Vas mozno dotklo ("zostal by som pri zemi"), je zalozene na niekolkorocnych skusenostiach, ze zhruba v 80% pripadov rodinnych bajok a legiend sa ukazalo, ze ide o nepravdy, alebo aspon polopravdy a ako sa vravi "riesenia byvaju obvykle trivialne".

Pozri te sa, mna ste rozhodne neurazili len nechcem aby ste si mysleli ze chcem sirit bludy alebo take nieco. Proste ma to zaujima kedze kazdy komu sa predstavim sa ma pyta ake je to priezvisko.

S pozdravom M.

gono92
Aktívny člen
Aktívny člen

Príspevok od užívateľa gono92 » 11 Júl 2017, 15:07

andrej58 napísal:
10 Júl 2017, 06:34
https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Gonos-môže ale nemusí mať aj pôvod v goralčine alebo inom etnickom jazyku

Kedze by to mohlo korenit v goralcine je mozne ze by to vysvetlilo povod nazvu Gonovych lazov.

viewtopic.php?f=10&t=8947

S pozdravom Michael

andrej58
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Príspevok od užívateľa andrej58 » 11 Júl 2017, 20:13

Obávam sa že k nejakému konkrétnemu záveru sa nedopracujete. všetko môžeme riešiť iba hypoteticky ba priam špekulatívne ;)

gono92
Aktívny člen
Aktívny člen

Príspevok od užívateľa gono92 » 13 Júl 2017, 14:36

Uz som sa pokusal kontaktovat aj obecny urad obce Hubina pod ktorej kataster spadaju Gonove Lazy a vobec sa ani neobtazovali my odpovedat.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný