Pôvod priezviska Gono

Hladanie priezviska
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

duros napísal: 11 Júl 2017, 13:03 Uz tu bolo naznacenych niekolko postupov. Ja viem, ze vzhladom na casty vyskyt priezviska ste sa daleko nedostali, ale fakt jeden je ten, ze Gonovci z daneho regionu boli poddanymi, co dokazuje aj ich pritomnost v Kalnici uz v 17. storoci (ako som ukazal v zaciatkoch). Ti su tiez v supise danovnikov Uhorska ako v 1715-om, tak aj 1720-om:
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 23_553.jpg#
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 3_0231.JPG
Takze si nerobme iluzie o Grekoch, ktori prisli v 19. storoci (a uz vobec nie o greckych kupcoch, to by neboli poddanymi, platiacimi dan). Nepomoze ani povod slova gono v greckom gonos (uz vzhladom na predosle moje tvrdenia).
Takze zostal by som pri zemi a ako najpravdepodobnejsi by som prijal variant od Andreja, ze ide o casom vyvojovo zmene povodne polske Gonos.
Ak ani toto nestaci, skuste sa obratit na Jazykovedny ustav Ludovita Stura.

Vsak ja nehladam mytusi, iluzie ani urodzenost skor ma zaujima pravda.

S pozdravom Michael
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

gono92 napísal: 11 Júl 2017, 13:40
Vsak ja nehladam mytusi, iluzie ani urodzenost skor ma zaujima pravda.

S pozdravom Michael
Pravdu hladame vsetci. Je zrejme, ze ide o neobvykle priezvisko, ktore sa neda vysvetlit jednoduchym odkazom na Majtanove prace, alebo akykolvek slovnik. Takze, kedze ste tak nastojcivo chceli odpoved, presiel som si este raz celu temu a zhrnul som to, co bolo napisane doteraz, do jedneho rozsiahlejsieho konstatovania a priklonenia sa k Andrejovmu nazoru.
Moje vyjadrenie, ktore sa Vas mozno dotklo ("zostal by som pri zemi"), je zalozene na niekolkorocnych skusenostiach, ze zhruba v 80% pripadov rodinnych bajok a legiend sa ukazalo, ze ide o nepravdy, alebo aspon polopravdy a ako sa vravi "riesenia byvaju obvykle trivialne".
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

duros napísal: 11 Júl 2017, 14:02
gono92 napísal: 11 Júl 2017, 13:40
Vsak ja nehladam mytusi, iluzie ani urodzenost skor ma zaujima pravda.

S pozdravom Michael
Pravdu hladame vsetci. Je zrejme, ze ide o neobvykle priezvisko, ktore sa neda vysvetlit jednoduchym odkazom na Majtanove prace, alebo akykolvek slovnik. Takze, kedze ste tak nastojcivo chceli odpoved, presiel som si este raz celu temu a zhrnul som to, co bolo napisane doteraz, do jedneho rozsiahlejsieho konstatovania a priklonenia sa k Andrejovmu nazoru.
Moje vyjadrenie, ktore sa Vas mozno dotklo ("zostal by som pri zemi"), je zalozene na niekolkorocnych skusenostiach, ze zhruba v 80% pripadov rodinnych bajok a legiend sa ukazalo, ze ide o nepravdy, alebo aspon polopravdy a ako sa vravi "riesenia byvaju obvykle trivialne".


Pozri te sa, mna ste rozhodne neurazili len nechcem aby ste si mysleli ze chcem sirit bludy alebo take nieco. Proste ma to zaujima kedze kazdy komu sa predstavim sa ma pyta ake je to priezvisko.

S pozdravom M.
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

andrej58 napísal: 10 Júl 2017, 06:34 https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Gonos-môže ale nemusí mať aj pôvod v goralčine alebo inom etnickom jazyku


Kedze by to mohlo korenit v goralcine je mozne ze by to vysvetlilo povod nazvu Gonovych lazov.

viewtopic.php?f=10&t=8947

S pozdravom Michael
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Obávam sa že k nejakému konkrétnemu záveru sa nedopracujete. všetko môžeme riešiť iba hypoteticky ba priam špekulatívne ;)
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Uz som sa pokusal kontaktovat aj obecny urad obce Hubina pod ktorej kataster spadaju Gonove Lazy a vobec sa ani neobtazovali my odpovedat.
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Mam zaujimave zistenie, Gono teda v povodnom zneni Gonyo a este skorsom zneni Gonyoviech (17 a skore 18 st.) by mohli mat povod v Polskom priezvisku Goniwiecha, tam by mohla byt spojitost s pomenovanim Gonovych lazov, kedze Goniwiecha by mohlo byt Goralske-Valasske.

Pripajam link na uz existujuci odkaz

viewtopic.php?f=10&t=8947
Naposledy upravil/-a gono92 v 07 Aug 2017, 14:08, upravené celkom 1 krát.
gono92
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 03:22

Dobry den

Nasiel som zaujimavy udaj v popise dejin Gynova "TERRA GONO"

http://www.gynov.ocu.sk/sk/index.php?ids=29

Este som uvazoval ze by tam mohlo ist o volake Madarske slovo (pripadne Madarske priezvisko)
napr. gonosz - zly, zlomyselny ci "gonosztevo" - je zlocinec.

S pozdravom
Napísať odpoveď