Pôvod priezviska Kružlic

Hladanie priezviska
Aladar fox
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 11:54

Dobrý deň

Zaujímam sa o pôvod môjho priezviska Kružlic a rád by som vedel niečo viac o tom odkiaľ pochádza a ak je to možné tak akých mám predkov. Prikladám aj môj dátum narodenia 10.2.1985. Ďakujem vopred za akékoľvek podané informácie.
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

také jednoduché to nebude :)
skúste si zistiť základné biografické údaje aspoň prastarých rodičov (možností je viacero, najjednoduchšie je navštíviť cintorín - alebo sa spýtať starých rodičov)

http://www.geni.sk/genealogia-zaklady/
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Len pre zaujímavosť výskyt priezviska:
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=Kru%C5 ... 8&oe=utf-8#
Väčšina je to stredné Slovensko, okres Žiar nad Hronom, resp. BB.

Doplnene:
Podla najstarších zindexovaných záznamov vyhladaných na FS (1700-1730) nájde toto priezvisko v Pezinku, Štrbe a BB. Takže treba pátrať, ku ktorým z týchto Kružlicovcov patríte vy.
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia
Aladar fox
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 11:54

Dobry den. Dakujem pani za informacie. Necakal som ze to bude take jednoduche :) kazdopadne dobre ste ma nasmerovali a budem teda patrat po svojej osy. Dakujem este raz a prajem pekny den :)
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Aladar fox napísal: 03 Okt 2017, 11:58 Dobrý deň

Zaujímam sa o pôvod môjho priezviska Kružlic
tiež už len pre zaujímavosť na tomto linku: http://www.juls.savba.sk/ediela/ks/2011/3/ks2011-3.pdf
pod heslami kružliť, kružľovať, kružľov dá sa vytušiť pôvod a význam priezviska
Anub1s
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Feb 2018, 13:10

Dobrý deň,
keďže sa jedná o ojedinele priezvisko, už dávnejšie som vylúčil jeho pôvod v remesle resp. činnosti.
Najmä z dôvodu, že ak by išlo o tzv. remeselnícke priezvisko zo slovesa kružľovať, ako tu už niekto spomínal, bolo by pravdepodobne rozšírenejšie. Aj samotná činnosť a jej názov nie je veľmi známa, nepoužíva sa. A ak už aj hovoríme o remeselníckom význame, tak potom by som skôr preferoval priezvisko Kružliak - lepšie sa to foneticky odvodzuje :)

Pôvod priezviska Kružlic hľadám v chorvátskom priezvisku Kružič. Pozri Peter Kružič - obranca a hrdina hradu Klis, resp. protiturecký bojovník Ján Kružič z Lupoglavy (lokalita Čabraď, Krupina)

Argumentácia: Priezvisko Kružlic je "matričná skomolenina" priezviska Kružič / Kružlic. Občas sa stávalo, že matrikár zle zapísal meno pri narodení alebo pri prepise. Fonetický omyl resp. zlý odpis a následne zlý zápis. Ak si to aj všimli, v minulosti sa to už nedalo meniť tak ľahko ako teraz.
(Málo pravdepodobné ale za určitých okolností sa takýto "matričný omyl" vykonával aj úmyselne - potreba odlíšiť druhorodeného / nededičného syna pri šľachticoch, ľavobočka, na žiadosť držiteľa mena, ... )
Verte či nie, v mojom meste matrikárka donedávna (dotyčná je už na dôchodku), volala môjho starého otca Kružlica Kružic (je jeho osobná známa a po manželke aj rodina) Pri jednej takejto situácii som si prvý krát uvedomil spojitosť o ktorej tu píšem.

Nerozšírenosť priezviska tiež potvrdzuje moju teóriu, že išlo omyl alebo úmysel na jednu vetvu Kružicovcov. Môj prastarý otec pochádzal zo Sv. Antona resp. Antola.

Rovina úvahy: Kružic ako majiteľ hradu Čabraď, vojak v Krupine, nemá do Sv. Antona ďaleko. Veď aj kaštieľ vo Sv. Antone do dnešnej podoby postavili majitelia hradu Čabraď Koháriovci. Možno len zhoda náhod a možno len "kopírovali cestu" Kružica.

Môj predpoklad o "skomolenine" Kružlic Kružic sa dá napokon relatívne ľahko overiť v matričných záznamoch.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Pravdepodobnosť, že to meno má chorvátsky pôvod je pravdepodobné, ale len na základe podobnosti mena sa domnievať, že predkom bol nejaký turkobijec nie je veľmi vedecké.

Predpokladám, že Kružić je v Chorvátsku asi dosť bežné priezvisko a pohyb obyvateľstva v rámci starého Uhorska nebol zriedkavý. Prerod z Kružića na Kružlica je ľahko možný.

Laco
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Anub1s napísal: 28 Feb 2018, 14:38 Dobrý deň,
keďže sa jedná o ojedinele priezvisko, už dávnejšie som vylúčil jeho pôvod v remesle resp. činnosti.
Najmä z dôvodu, že ak by išlo o tzv. remeselnícke priezvisko zo slovesa kružľovať, ako tu už niekto spomínal, bolo by pravdepodobne rozšírenejšie. Aj samotná činnosť a jej názov nie je veľmi známa, nepoužíva sa. A ak už aj hovoríme o remeselníckom význame, tak potom by som skôr preferoval priezvisko Kružliak - lepšie sa to foneticky odvodzuje :)
nechcem vyvracať vaše teórie, len by som asi tak radikálne nevylučovala ani iný pôvod priezviska - pre zaujímavosť (a možno aj trochu pobavenie) pozrite tu:
https://archive.org/stream/slovenskpohl ... 0/mode/2up

kde nájdete výťah zo Slovenských pohľadov z r. 1900 s príspevkom "O rodinných menách Bukovca a Uderinej a O rodinných menách brezovských" s odkazmi aj na Holubyho, kde o.i. nájdete citujem "8.Rodinných mien dľa nástrojov, nádob, domových čiastok, pokrmov, rúcha a čiastok tela dané máme len málo, a sem by patrily: Križo a Kružlic na Uderinej, Kožík na Bukovci"...
Je to zaujímavý zdroj aj z dôvodu, že tam autor popisuje aj vývoj rôznych priezvisk, ako došlo k ich premenám a aké boli dôvody zmien.
Naposledy upravil/-a mimili v 01 Mar 2018, 11:33, upravené celkom 1 krát.
Anub1s
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Feb 2018, 13:10

laco napísal: 28 Feb 2018, 17:11 Pravdepodobnosť, že to meno má chorvátsky pôvod je pravdepodobné, ale len na základe podobnosti mena sa domnievať, že predkom bol nejaký turkobijec nie je veľmi vedecké.

Predpokladám, že Kružić je v Chorvátsku asi dosť bežné priezvisko a pohyb obyvateľstva v rámci starého Uhorska nebol zriedkavý. Prerod z Kružića na Kružlica je ľahko možný.

Laco
Vedecké možno nie, pretože na bádanie a dokazovanie nemám čas, ale po zohľadnení všetkých okolností to nie je nereálne a teda pravdepodobne :)

Pripájam ďalšiu argumentáciu:
1 - Na slovensku má šľachtické korene každý štvrtý (či už zemianske alebo barónske).
2 - Kružic nie je vôbec rozšírene priezvisko a do Horného Uhorska z územia dnešného Chorvátska alebo Bosny/Hercegoviny "utiekol" rod niekedy v 16.storočí - počas chorvátskej kolonizácie (teraz by sme to nazvali utečenecká kríza). Bežne sa pre tento balkánsky ľud udomácnilo priezvisko "Horvat" a jeho obdoby. Len bohatšie a významnejšie rodiny si zachovali svoje pôvodne priezviska resp. už nejaká mali - vzhľadom na fakt, že priezviska v tom období len vznikali.
3 - Argument o priebežnom sťahovaní obyvateľstva vrámci celého Uhorska (napr. z územia balkánu do Horného Uhorska) je nepravdepodobný, pretože veľká časť Uhorska bola pod Osmanskou správou a mali sme tu dlho nevoľníctvo. Po vytlačení a znovuzískaní územia po Turkoch prebiehalo osídľovanie práve opačným smerom, z horného do dolného Uhorska - príkladom je napr. dnešná Vojvodina v Srbsku.

Na záver trochu odbočím: Na PVH mal môj spolužiak viedol hodinovú diskusiu s profesorom o tom, že je po praslici potomok bočnej vetvy Hunt-Poznanovcov - v jeho rodine sa to tak traduje (vlastnili a asi aj vlastnia malú zemiansku kúriu). Neskôr predložil erbové a listinné dôkazy, diskusie pokračovali súkromne na katedre. Profesor to i tak neuznal a jeho argumentom bolo, že to je nepravdepodobne pretože tento rod vymrel, a že poznáme stredoveké rody, ktoré svoj pôvod odvodzujú od významných rímskych rodín. Neváhali dokonca falšovať listiny, aby si potvrdili tento status.
Anub1s
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Feb 2018, 13:10

mimili napísal: 01 Mar 2018, 09:12
Anub1s napísal: 28 Feb 2018, 14:38 Dobrý deň,
keďže sa jedná o ojedinele priezvisko, už dávnejšie som vylúčil jeho pôvod v remesle resp. činnosti.
Najmä z dôvodu, že ak by išlo o tzv. remeselnícke priezvisko zo slovesa kružľovať, ako tu už niekto spomínal, bolo by pravdepodobne rozšírenejšie. Aj samotná činnosť a jej názov nie je veľmi známa, nepoužíva sa. A ak už aj hovoríme o remeselníckom význame, tak potom by som skôr preferoval priezvisko Kružliak - lepšie sa to foneticky odvodzuje :)
nechcem vyvracať vaše teórie, len by som asi tak radikálne nevylučovala ani iný pôvod priezviska - pre zaujímavosť (a možno aj trochu pobavenie) pozrite tu:
https://archive.org/stream/slovenskpohl ... g_djvu.txt

kde nájdete výťah zo Slovenských pohľadov z r. 1900 s príspevkom "O rodinných menách Bukovca a Uderinej a O rodinných menách brezovských" s odkazmi aj na Holubyho, kde o.i. nájdete citujem "...Rodinných mien dla nástrojov, nádob, domových čiastok, pokrmov, rúcha a čiastok tela dané máme len málo, a sem by patrily: KrUo a Kružlic na Uderinej, Košík na Bukovci"...
Je to zaujímavý zdroj aj z dôvodu, že tam autor popisuje aj vývoj rôznych priezvisk, ako došlo k ich premenám a aké boli dôvody zmien.
Tak asi len predsa oprášim švabach a latinčinu a trochu pobádam. Ak je moja teória správna, rod bude relatívne ľahko badateľný, stačí len nájsť preklep a turkobijcov v pozadí :)
Napísať odpoveď