Grywałski (Poľsko/Slovensko), sťahovanie

grunvaldska_t
Dátum registrácie: 13 Feb 2018, 20:25
Predkovia z oblasti: Važec, Štrba, Malý Slavkov, Spišské Bystré, Kravany, Vikartovce

Grywałski (Poľsko/Slovensko), sťahovanie

Príspevok od užívateľa grunvaldska_t » 22 Jún 2018, 14:13

Dobrý deň. Prosím o pomoc (resp konzultáciu)pri hľadaní pôvodu priezviska, oblasť Poľska, Západnej Haliče. Priamu líniu svojich predkov som dohľadala do roku 1768, najstarší sobáš priamych predkov. V skoršom období matrika bohužiaľ ešte nebola, preto som prešla matriku zosnulých a taktiež daňové súpisy 1715 a 1720. Najstarší zosnulý nositeľ mena Grivaldsky, zomrel ako ca. 80 ročný v roku 1787, vdovec. V daňových súpisoch z rokov 1715 a 1720 sa v danej obci, ani okolitých obciach kde sa neskôr toto meno vyskytovalo žiaden nositeľ ešte nenachádzal. Až v tereziánskom urbári, figurujú 4 osoby, v súpise 1828 7 hláv rodín. V matrike narodených, ktorá sa v začala viesť roku 1768 sa nachádza okolo 8 rodín s týmto menom počas prvých ca 20 rokov.

Chcela by som sa preto opýtať, či niekto vie čosi bližšie o sťahovaní na začiatku 18. storočia, či je možné predpokladať že do obce Lechnica prišli moji predkovia práve v tomto období. Pri skúmaní máp som náhodou natrafila na obec Grywałd, ktorá sa nachádza asi 8 kilometrov od obce Lechnica, v nowotarskom powiate, v Poľsku a kde sa nachádza množstvo nositeľov tohto mena. Vzhľadom na to že matrika z Lechnice už ďalej nepustí, rada by som preskúmala aj túto možnosť. Pokiaľ mi je však známe, Galicia pripadla Habsburgovcom až v roku 1772 a Západná Galicia ešte neskôr. Bolo vtedy možné presťahovať sa takto medzi rôznymi kráľovstvami?

Ďakujem vopred veľmi pekne za akúkoľvek pomoc alebo nasmerovanie.

(Dodatok: Pátrala som ešte aj čosi o histórii tejto obce a v rôznych prácach som zistila, že obec Grywałd, z ktorej ako predpokladám by mohlo byť odvodené naše meno sa prvýkrát spomína v roku 1330. V písomnej zmienke z r 1335 by sa mala spomínať prvýkrát osoba s týmto prídomkom ako Czigodny Urban z Grywałdu. V knihe Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich 1880-1914 sa uvádza že rozhodnutím Zygmunta III Wazy pipadá v roku 1591 šoltýstvo miestnej rodine Grywałdzkich. V neskoršom období sa hovorí o wójtowstwe. Roku 1811 mala starstovstvo v Czorsztyni prevziať rakúska štátna správa a rozpredávať okolité obce Krościenko - Grywałd - Tylka v rokoch 1811-1824 súkromníkom, a to rodine Dziewolski h. Dziuli /nobilitovaní 1782, potvrdené ? 1833/. Pripájam fotku z knihy.)

link na Geografický slovník tu: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/ možno niekomu pomôže ako prameň, sú tam spracované aj slovenské obce.
Prílohy
0886-small.png

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní