Benyovszky a Urbanovszky - vyriešené

Hladanie priezviska
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Zdravím Vás. Zaujimal by ma vznik priezvisk Beňovský (Benyovszky) a Urbanovský(Urbanovszky).
Z toho čo mám prečítané mi vyplíva, že uvedené priezviská mohli vzniknúť okolo r. 1423, keď mali bratia Urban a Benjamín požiadať o donáciu pôdy na miestach kde boli obce Benyó (Beňov) a Urbanó (Urbanov- teraz Maršová-Rašov).
Moja otázka teda smeruje tým smerom, či títo (údajní) bratia dovtedy nemali priezviská a začali sa ich rody volať podľa územia ktorého pánmi sa stali (Urbanó-Urbanovszky a Benyó-Benyovszky), alebo to bolo opačne? Neboli to bratia (ako som čítal) , ale to boli páni Benyovszký a Urbanovszky ktorí si založili po donacii svoje panstvá a volali ich podľa svojich priezvisk? Prvá varianta sa mi zdá pravdivejšia, len sa mi zdá divné žeby pred rokom títo neskorší šľachtici nemali žiadne priezviská.
Ďakujem za reakcie k téme ;-)
Naposledy upravil/-a Beno78 v 24 Júl 2018, 08:44, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

"A" je spravne. V tom obdobi sa priezviska este len zacinali tvorit. U nobilitovanych osob v prvom rade, a to predikatmi podla nazvu ich sidla.
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

duros napísal: 23 Júl 2018, 07:20 "A" je spravne. V tom obdobi sa priezviska este len zacinali tvorit. U nobilitovanych osob v prvom rade, a to predikatmi podla nazvu ich sidla.
Ďakujem za odpoveď.
A existujú z tej doby (začiatok 15. storočia) tiež cirkevné záznamy o narodení/sobáši/úmrtí tak, ako som zvyknutý z neskoršej doby (zač. 18.stor.). Neviem si predstaviť také zápisy a orientáciu v nich ak neexistovali priezviská.
Celkom ma zaujíma či sa dá zistiť kto bol otec tých dvoch Bratov ktorých som spomenul v úvode, resp. ako ich nazývali ľudia z okolia. Každý predsa niečo bol ... Jano mlynár, Zuzana dcéra garbiara atď
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ak verime FS, tak najstarsia matrika (zdigitalizovana FS) zacina v roku 1587, evanjelici Kosice. Starsie udaje zrejme len v archivoch - nobilitacne listiny a pod. Otazka je, ake su podrobne, ak sa zachovali.

https://www.familysearch.org/search/catalog/1554443
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Beno78 napísal: 23 Júl 2018, 09:23 ....
A existujú z tej doby (začiatok 15. storočia) tiež cirkevné záznamy o narodení/sobáši/úmrtí tak, ako som zvyknutý z neskoršej doby (zač. 18.stor.). Neviem si predstaviť také zápisy a orientáciu v nich ak neexistovali priezviská.
...
Neexistuju. V pripade slachty sa genealogicky vyskum v mimomatricnom obdobi vykonava uplne inak, je ovela narocnejsi a chce to prehladavat rodove archivy, testamenty, nobilitacne listiny a mnoho dalsich.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

duros napísal: 23 Júl 2018, 07:20 U nobilitovanych osob v prvom rade, a to predikatmi podla nazvu ich sidla.
Niekedy to mohlo byt aj naopak, cize obec ziskala meno podla zakladatela, alebo zmenila meno podla noveho zemepana. Takze ako ste napisali nizsie zostava jedine preverit, ci to co pise literatura suhlasi s archivnym materialom. A ci nahodou nieco neskryvaju.

Inac bez nejakeho hlbsieho studia - nie je vylucene, ze obce ziskali nazov podla (krstnych) mien zemepanov, a nasledne neskor, ked sa zacali pouzivat priezviska, tak si podla obce zobrali prislusne priezvisko.

Laco
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

laco napísal: 23 Júl 2018, 19:12 .....
Niekedy to mohlo byt aj naopak, cize obec ziskala meno podla zakladatela, alebo zmenila meno podla noveho zemepana. Takze ako ste napisali nizsie zostava jedine preverit, ci to co pise literatura suhlasi s archivnym materialom. A ci nahodou nieco neskryvaju.

Inac bez nejakeho hlbsieho studia - nie je vylucene, ze obce ziskali nazov podla (krstnych) mien zemepanov, a nasledne neskor, ked sa zacali pouzivat priezviska, tak si podla obce zobrali prislusne priezvisko.

Laco
Suhlasim. Ja som v rychlosti reagoval iba na problem priezviska.
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Dakujem všetkým za odpovede ;)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Beno78 napísal: 22 Júl 2018, 23:39 ...Zaujimal by ma vznik priezvisk Beňovský (Benyovszky) a Urbanovský(Urbanovszky).
Z toho čo mám prečítané mi vyplíva, že uvedené priezviská mohli vzniknúť okolo r. 1423, keď mali bratia Urban a Benjamín požiadať o donáciu pôdy na miestach kde boli obce Benyó (Beňov) a Urbanó (Urbanov- teraz Maršová-Rašov).
Moja otázka teda smeruje tým smerom, či títo (údajní) bratia dovtedy nemali priezviská a začali sa ich rody volať podľa územia ktorého pánmi sa stali (Urbanó-Urbanovszky a Benyó-Benyovszky), alebo to bolo opačne?...
"Po Benjamínovi bola pomenovaná obec Beňov a po Urbanovi obec Urbanov". V texte nájdete odpovede na Vaše otázky, zároveň neviem posúdiť, ako je to s vierohodnosťou obsahu. Zdroj: https://korene.webnode.sk/povazie/urbanovsky/
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Zaujala ma zmienka o supisoch slachty z rokov 1593 a potom 1748, 1768, 1803, 1836, 1837, 1840, z ktorych vraj cerpal Ivan Nagy. Vie niekto, kde sa tieto supisy nachadzaju?
Napísať odpoveď