Pôvod priezviska - Zelík

Hladanie priezviska
Lívia
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Aug 2018, 10:24
Predkovia z oblasti: Zelík/ová, Boháčik/ová, Pušík/ová

Dobrý deň,

chcela by som veľmi pekne poprosiť o pomoc/vysvetlenie priezviska Zelík.

Vopred veľmi pekne ďakujem za každú informáciu.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Toto nie je veľmi frekventované priezvisko na Slovensku.
https://slovnik.juls.savba.sk/?w=Zel%C3 ... priezviska#

Nízky výskyt na Slovensku a orientácia hlavne v okolí západnej hranice SR možno znamená, že pôvod tohto priezviska je za riekou Moravou. A tam by to mohlo byť odvodenie od zelí - kapusta. Zelík, človek pestujúci, predávajúci, pracujúci so zelím, majúci niečo dočinenia so zelím.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Lívia
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Aug 2018, 10:24
Predkovia z oblasti: Zelík/ová, Boháčik/ová, Pušík/ová

Dobrý deň,

ďakujem veľmi pekne za pomoc :)
kamenolom
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 15:23

Pravda môže byť aj to o tom zelí a predavačoch kapusty.

Pred asi 20_timi rokmi,v r. 2000, sa dalo na diskusných fórach dostať k diskusiam, ktoré viedli rôzni akademicky vzdelaní občania Izraela. Tí diskutovali aj na tému priezviska Zelik. Zaujímalo ich, ktoré hebrejské priezvisko odpovedá priezvisku, Zelik, používanému v diaspore po doslova celom svete. Teda, hladali rovnítko medzi priezviskom Zelik, Zelig, Selik, Selig a jemu odpovedajúcim prezviskom v Izraeli.
To rovnítko vyšlo Zelig, Zelik זליג זלק = Ašer אשר
Kmeň Ašer bol jeden z dvanástich kmeňov Izraela.

Priezviská majú rôzny pôvod. Niekedy môže existovať viac ako jedno vysvetlenie pre to isté priezvisko. Toto priezvisko, Zelik, Zelig, Selik, Selig, je biblického pôvodu.
Zelig je nemecký a aj Jidiš preklad hebrejského biblického mužského mena Baruch ("požehnaný"), alebo Asher ("požehnaný, šťastný"). Biblický Baruch, syn Neriáša, bol tajomníkom a dôveryhodným pisárom proroka Jeremiáša (Jeremiáš 51,59). Ašer bol Jákobovým druhým synom od slúžky Lechy Zilpah (Genesis 30,12-13) a otcom jedného z izraelských kmeňov. Medzi ďalšie príbuzné mená patria Selig, Zelik, Seligov, Zelicenko, Zelikovič atď. Zelik sa používa ako priezvisko, ale ešte častejšie ako krstné meno.
Asherovi potomkovia si z viacerých hľadísk zaslúžili svoje meno („Asher“ znamená „šťastie“). Ašerov kmeň bol najpožehnanejší mužskými potomkami; a jeho ženy boli také krásne, že kňazi a kniežatá medzi nimi hľadali svoje manželky. Hojnosť oleja v krajine, ktorú vlastnil Asher, tak obohatila kmeň, že nikto sa nechcel vysťahovať. Pôda bola tak úrodná, že v čase nedostatku, a najmä v neúrodnom roku, Asher zásoboval celý Izrael olivovým olejom. Asherovci boli tiež preslávení múdrosťou.
Od:
Aj mňa zaujíma minulosť. Ale dôležitá je budúcnosť, pretože tá je v našich rukách.
Lívia
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Aug 2018, 10:24
Predkovia z oblasti: Zelík/ová, Boháčik/ová, Pušík/ová

Ďakujem Vám všetkým za odpovede.
Budem vďačná za každú ďalšiu informáciu. :) ;)
vlado3
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 30 Sep 2018, 08:40
Predkovia z oblasti: rodiny Habalčík, Szitkey

Zdravím, tak ja mám zelíkovcov priamo v rodostrome a dopátral som sa.
Moji Zelíkovci sa prisťahovali do obce Krivoklát z moravskej obce Oldřichovice a prišli do Krivoklátu pracovať na mlyn ako mlynári.
Napísať odpoveď