priezvisko Homolay

Hladanie priezviska
tomas.michalik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2018, 12:29
Predkovia z oblasti: Chynorany, okolie Topolcian, Lendak, Kezmarok

dobry den vsetkym,
prosim o pomoc pri hladani informacii o jednom z mojich predkov - Ferdinandovi Homolay (narodeny 1858, Tovarniky pri Topolcanoch). Jeho otcom bol Stefan Homolay z Tovarnikov,ktory sa mi vsak straca v sere minulosti a nikde sa mi ho nedari dohladat.
Z prvej tretiny 19. stor. je viacero mien Stefan Homola,ale ziaden Homolay. Prosim vas,neviete aky vztah moze byt medzi priezviskami Homola a Homolay? Resp. aky ucel mala pripona -y v priezvisku? Pokial viem,neslo o ziadneho zemana.
Dakujem vopred velmi pekne za akukolvek radu.

Tomas Michalik, Trencin
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ja som sa stretol s tým, že y malo význam mäkčena napr. Talyaga = Taľaga.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

vorky napísal: 20 Okt 2018, 15:06 Ja som sa stretol s tým, že y malo význam mäkčena napr. Talyaga = Taľaga.
To je v maďarčine (resp. maďarsky písanom priezvisku) vždy, pretože ypsilon po spoluhláskach "zmäkčuje" - g (číta sa potom ď), l(číta sa ľ), n (číta sa ň), t (číta sa ť)...
V tomto prípade maďarský prepis naznačuje spoluhlásku "j" na konci, teda Homolaj, no na druhej strane to nevylučuje to, že predkovia sa predtým písali Homola. Dokonca si trúfam tvrdiť, že išlo o pomaďarčenie priezviska (možno dobrovoľné) vzhľadom na vtedajšiu dobu.
tomas.michalik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2018, 12:29
Predkovia z oblasti: Chynorany, okolie Topolcian, Lendak, Kezmarok

dakujem, to dava zmysel. Nebol som si isty, ci pripona "-y" nemohla byt akoby davana za nejake zasluhy, ale to dobrovolne (teda ze iniciativa isla od Homolu, nie od vrchnosti) pomadarcenie je podla mna vcelku dobre mozne. vdaka.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Ešte k tomu -y na konci mena - môže to byť aj pripona podobná slovenskému -ský/-cký vo význame pochádzajúci z nejakej dediny/mesta. V súčasnej maďarčine túto funkciu plní prípona -i.

Preto sa často s týmto y stretávame u šľachticov, lebo ich priezviská veľmi často vznikli z názvu dediny, odkiaľ pochádzali.

V tomto konkrétnom prípade sa ale prikláňam skôr k Durosovi a pomaďarčeniu.

Laco
Napísať odpoveď