Pridomok a priezvisko Haringac

Hladanie priezviska
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Vedel by ma niekto nasmerovat na vyznam slova Haringac (Haringacz, Haringats)? V 16. a 17. storoci sa pouzivalo ako pridomok u niektorych clenov rodu Dauko z Vrutok, v 18. storoci vymizlo, ale objavilo sa ako samostatne priezvisko v okoli Martina (Svaty Peter, Pribovce).

V tejto suvislosti este jedna otazka. Vie niekto, v ktorej obci boli evidovani katolici zo Sv. Petra (teraz Turciansky Peter) pred rokom 1773, kedy zacina ich samostatna matrika?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

homer napísal: 26 Okt 2018, 08:02 Vedel by ma niekto nasmerovat na vyznam slova Haringac (Haringacz, Haringats)? V 16. a 17. storoci sa pouzivalo ako pridomok u niektorych clenov rodu Dauko z Vrutok, v 18. storoci vymizlo, ale objavilo sa ako samostatne priezvisko v okoli Martina (Svaty Peter, Pribovce).
Ono to síce zvádza k haringovi, ale to je hlúposť. Nie som dobrý nemčinár, ale niečo mi hovorí, že by som hľadal základ v nejakom staršom nemeckom výraze.
homer napísal: 26 Okt 2018, 08:02 V tejto suvislosti este jedna otazka. Vie niekto, v ktorej obci boli evidovani katolici zo Sv. Petra (teraz Turciansky Peter) pred rokom 1773, kedy zacina ich samostatna matrika?
Farnosť existovala dávno, len sa zrejme nezachovali matriky: http://knihy.dominikani.sk/c/hlavna_nem ... ost_id=725
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Ono to síce zvádza k haringovi, ale to je hlúposť. Nie som dobrý nemčinár, ale niečo mi hovorí, že by som hľadal základ v nejakom staršom nemeckom výraze.
Ono to sice zneje nemecky, ale pripada mi to dost nepravdepodobne vzhladom na absolutne slovenske prostredie, v ktorom sa vyskytovalo (Turiec, Vrutky). Vacsina dochovanych listin je pisana starou slovencinou (niekedy do toho latinske vsuvky), velmi malo madarskych vyrazov a ziadne nemecke. Ja som myslel, ci neexistovala nejaka obecna funkcia, alebo remeslo, ktore by tento nazov predstavoval.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Jediný dostupný zdroj dobovej slovenčiny, Bernolákov päťjazyčný slovník naznačuje, že Harinkár mohol byť obchodník so sleďmi. Aj nemecká verzia (Härrings-händler) je tomuto dosť podobná, zrejme teda malo priezvisko Haringáč tento význam.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Nieco na tom moze byt. V tomto clanku sa spominaju "haringari":
https://kosice.korzar.sme.sk/c/4501272/historia.html
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

homer napísal: 26 Okt 2018, 13:09 Nieco na tom moze byt. V tomto clanku sa spominaju "haringari":
https://kosice.korzar.sme.sk/c/4501272/historia.html
Som prekvapeny, nakoniec to bude predsa len to, co som najmenej predpokladal. Vychadzal som z toho, ze haringy su zo sledov a to su morske ryby. A ak by sa tu aj daco take predavalo davno v minulosti, predpokladal som, ze to bude skor nieco vynimocne a ze to budu predavat cudzinci.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Vsetko ukazuje, ze je to naozaj nejaky obchodnik s rybami, ale aj tak by mi to skor sedelo k nejakemu stredovekemu mestanovi, ako k turcianskemu zemanovi, ktory bol odjakziva spojeny s podou. Ale je mozne, ze sa to pouzivalo len ako nejaka prezyvka, pretoze sa to tiahne v jednej linii cez dve storocia.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

V urbároch Oravského Veselého z r. 1677 - 1686 sa uvádza aj povinnosť odovzdávať haringy. Nemyslím si, že to boli morské ryby. Išlo pravdepodobne o ryby z potoka. A človek, ktorý ich chytal, alebo zbieral po dedinách mohol byť označený ako haringač. Je to môj typ, ale nemusí to tak byť.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Anina napísal: 26 Okt 2018, 18:33 V urbároch Oravského Veselého z r. 1677 - 1686 sa uvádza aj povinnosť odovzdávať haringy. Nemyslím si, že to boli morské ryby. Išlo pravdepodobne o ryby z potoka. A človek, ktorý ich chytal, alebo zbieral po dedinách mohol byť označený ako haringač. Je to môj typ, ale nemusí to tak byť.
Vychádzal som z definície haringa: http://slovnik.juls.savba.sk/?w=haring& ... 8&oe=utf-8# Uvádza sa, že ide o nasoleného sleďa.
Napísať odpoveď