Původ příjmení Trtúšek

Vlčina
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 21 Jan 2019, 18:39

Původ příjmení Trtúšek

Príspevok od užívateľa Vlčina » 21 Jan 2019, 18:45

Dobrý den prosím o pomoc s hledáním významu příjmení Trtúšek a ženské přechylky Trtúšková. V celé České Republice je moje rodina jedinými nositeli tohoto příjmení. Vše co o něm vím je, že je slovenské a zajímá mě jeho význam, nemohu se nikde dohledat významu, nejen, že mě to zajímá, ale také se mě spousta lidí ptá na význam. kdyby kdokoliv věděl prosím odpovězte.
Děkuji.
Naposledy upravil/-a duros v 21 Jan 2019, 19:19, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Názov témy doplnený o priezvisko. Nabudúce bu´dte, prosím, konkrétny. Predstavte si, že by každý napísal k svojmu priezvisku názov témy "Pôvod priezviska".Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3575
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Původ příjmení Trtúšek

Príspevok od užívateľa duros » 21 Jan 2019, 20:33

Pri zjednodušenom pohľade by sa mohlo odpovedať, že priezvisko vychádza zo slovesa "trtkať", resp. personifikácie "trtko". Lenže to by si každý vysvetľoval súčasným významom slov a to nie je pravda. S kolegom Lacom sme to rozanalyzovali prostredníctvom Bernolákovho diela Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí.
Význam slova Trtko je v ňom uvádzaný ako Bzďoch, Poprďák; Trtkáňí je Bzďeňí, Prďeňí, a teda pri trtkať je primárny odkaz na slová bžďeť, prďeť a druhý význam je (podľa nemčiny) strachovať sa, byť v úzkosti.

Čiže Trtúšik by mohol byť smraďoch, ale aj taký malý strachopud, alebo aj trpaslíček podľa významu slova Trtko=Trpaslík.

Vlčina
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 21 Jan 2019, 18:39

Re: Původ příjmení Trtúšek

Príspevok od užívateľa Vlčina » 22 Jan 2019, 20:18

Děkuji :)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: homer a 1 neregistrovaný