Plischnak

Hladanie priezviska
BornInThe80s
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 22 Feb 2014, 21:53

Dobrý deň,

hľadám pôvod priezviska Plischnak. Vyskytuje sa v Bratislave a najstarší predok bol narodený ako Sebastianus Blizsnak v roku 1795.
Jeho deti mali taktiež meno Blizsnak a rôzne príbuzné tvary ako Blisnyak, Blisnak (1819-1828). V svadobných matrikách sú však už vedené ako Plischnak (1850).

V dokumente z roku 1836 je Sebastianus taktiež zapísaný vedený už ako Plischnak.

Môj prastarý otec a všetci jeho súrodenci mali nemeckú národnosť, po druhej svetovej vojne im hrozil odsun. Na FS je informácia o priezvisku Plischnak (ale je veľmi ťažko čitateľné) z roku 1718 z oblasti Veľká Lesná, Stará Ľubovňa, kde sa vyskytovala národnostná menšina karpatských nemcov. Mohlo by to mať súvis?

Ďakujem za tipy a informácie o pôvode priezivska.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tie osoby vyskytujuce sa v BA v 18. a 19. stor. su Vasi predkovia, alebo to iba prirovnavate k Vasim predkom? Totiz ak Vasi otcovski predkovia mali nemecku narodnost, je dost diskutabilne, ze by boli uvadzani v matrikach ako Blizsnak a Blisnak. Blžnák, Bližňák je odvodene od slova "blížny".

Samotne Plischnak (ak je priradene k osobe nemeckeho povodu) sa mohlo vyvinut z nemeckeho Plüsch - plyš, resp. jeho pejorativneho vyznamu ostentativnost: https://dictionary.reverso.net/german-e ... l%C3%BCsch
BornInThe80s
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 22 Feb 2014, 21:53

Sú to moji predkovia, viem ich práve po otcovskej línii prepojiť do roku 1795, kde v matrike narodených bol môj predok Sebastianus vedený ako Blizsnak.

Jeho deti majú tiež v matrike narodených meno Blizsnak, vo svojich svadobných matrikách však Plischnak.

V spomínanom dokumente z roku 1836 je tiež už jeho meno Sebastianus Plischnak, aj keď v matrike narodených je to Blizsnak.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ta nemecka narodnost prastareho otca je odvodena od koho? Od otca, ci od matky? Resp. teda netusim, ako to mate az do toho 18. storocia. Pretoze Blizsnak je zjavne ineho, ako nemeckeho povodu (aj ked iste percento pochybnosti tu moze byt).
BornInThe80s
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 22 Feb 2014, 21:53

Nemecká národnosť prastarého otca je odvodená zrejme po otcovskej línii, nakoľko jeho matka sa volala Vašinová.

Do 18. storočia to mám prepojené myslím celkom spoľahlivo, cez sobášne aj krstné matriky a cez viacerých súrodencov.

Niekedy okolo roku 1830 sa skrátka z Blizsnak stal Plischnak. Otázka je však prečo, či šlo len o chyby zapisujúcich a podobnosť písmen B a P. Ak áno, odkiaľ teda toto priezvisko pochádza, nakoľko v roku 1795 mi stopa v Bratislave končí.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Prikláňam sa k Jurajovmu názoru. Sebastianov otec František zrejme prišiel do BA koncom 18.storočia. Tam sa zamestnal ako robotník a deti neskôr zapisoval do nemeckých matrík. V nemčine sa bežne zamieňalo písmeno B a písmeno P a tak vznikol Plischnak.
Došlo to až tak ďaleko, že v indexoch k matrikám sa kapitoly pre B a P zlučovali do jednej. Viď napr. tento index bratislavskej matriky

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Na FS sú desiatky Bliz(s)n(i)akov pred r. 1800 z územia terajšieho Slovenska.
BornInThe80s
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 22 Feb 2014, 21:53

Domnievate sa teda, že František prišiel do Bratislavy ako Bližnák?

Zaujímalo by ma, ako sa náš rod dostal k nemeckej národnosti ak pôvod mena je slovenský? Či sa len adaptoval, keďže Bratislava bola v 19. storočí prevažne nemecké mesto?
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Je to len prirodzená hypotéza. Ja jej preverenie nájdite všetky matričné zápisy spojené s Františkom B., jeho manželky, ako aj ich detí. Možno niekde bude zmienka o pôvode. Napr. kde a kedy sa František ženil? Čo sa píše pri jeho úmrtí? Atď.

Prihlásiť sa v RU monarchii k "vládnucej" národnosti bolo bežným javom,
prinášalo to výhody. Niekedy to bolo podmienkou. Ale kľudne mohli potomkovia F.B. v nemeckom prostredí Bratislavy asimilovať. Ja mám v rodine opačný prípad. Z potomkovia Nemcov prišlých na stredné Slovensko v r. 1850 sa po r. 1918 stali Slováci...
BornInThe80s
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 22 Feb 2014, 21:53

Rozumiem, narodenie F.B. som na FS nenašiel.
Úmrtný list hľadám priebežne, ale zatiaľ bez úspechu. V Bratislave sú tie úmrtné matriky veľmi rozsiahle, ale snáď sa pošťastí.
Napísať odpoveď