Priezvisko Hritz

Hladanie priezviska
NikolaV
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 30 Jan 2024, 16:15
Predkovia z oblasti: Spiš, Liptov

Zdravím,
včera som sa zúčastnila derniery výstavy Nemci na Spiši u nás v múzeu a sestra mi potom nahodila otázku ktorú sme sa nespytali a možno skôr tu nájdem lepšiu odpoveď.

Naše rodné priezvisko je Hritz, pochádzame so Spiša a najdalej som sa zatiaľ v rodokmeni dopatrala k predkovi z Ordzovian v podobe Hricz. Ale to boli krstné matriky takže skutočná priezviska asi mohla byť iná. V sčítaní obyvateľov z roku 1930 je neskôr potomok s rodinou vedený ako Hric a v roku 1940 je tá istá rodina už ako Hritz.

Spomínam si že som sa na výške na jeden predmet učila že priezvisko Hryc sa dostalo na naše územie s valašskou kolonizáciou rusínov. K dnešnej podobe Hritz mohlo asi dôjsť práve vplyvom nemeckého obyvateľstva na Spiši. Význam mena len tipujem že môže znamenať krúpa z ukrajinského prekladu slová hryc. Ale u nás sa kaši hovorí grizka takže griz=hryc 😀 len moje pracovné verzie.

Toľko moje vlastné uvažovanie ale budem rada ak sa nájde odborník a objasnil by svoj názor.

Vďaka
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4975
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ukrajinský pôvod potvrdzuje aj Milan Majtán v publikácii Naše priezviská, vyd. VEDA, Bratislava 2014, str. 15. Na str. 63 sa venuje osobitne viacerým priezviskám (názov Hryc, Warchal, Warhol) a uvádza, že vzniklo z ukrajinskej podoby krstného mena Grigorij/Hryhoryj (u nás Gregor).
Napísať odpoveď