Pôvod priezvisk Kasala a Cirbus

Hladanie priezviska
cirbi
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 19:38

Dobrý deň. Snažím sa už dlhšie pátrať po histórií týchto dvoch mien tj. Kasala a Cirbus (matka za slobodna a otec). Geograficky viem že meno Kasala pochádza z obce Dolné Naštice neďaleko Bánoviec nad Bebravou, ale priezvisko Cirbus sa mi presnejšie lokalizovať nepodarilo. Viem len že najviac nositeľov tohto mena žije na východnom Slovensku, avšak nikde v hojnejšom počte. Presnejšie, dedo pochádzal z Gemerskej Polomi blízko pri Rožňave. Najstaršie potvrdenie kontinuity priezviska Kasala mám zo súpisu z r. 1715. Staršie som našiel len z okolia Nového Mesta nad Váhom. Pri priezvisku Cirbus viem len že existovalo. Chcel by som sa preto spýtať či je možné vysledovať aj staršie zdroje nešľachtických vidieckych rodov okrem matričných, respektíve či existujú aj zdroje spred roku 1715 kde sa spomína bežné civilné obyvateľstvo a ku ktorým sa dá bežne dostať. Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pisete do temy "Povod priezviska", kde sa obvykle zaoberame etymologiou priezvisk, nie povodom predkov.
Pokial ide teda o etymologiu oboch priezvisk, tak:
- Kasala pravdepodobne vychadza zo slova kasat (sa), ktore pozna ako slovencina, tak aj starocestina;
- Cirbus mi zatial vychadza (aj vzhladom na doleuvedene) na francuzske "cerbère" http://en.wiktionary.org/wiki/cerb%C3%A8re
Dal som si vsak Cirbusa vyhladat a pozrite, co som nasiel (to je pravdepodobne povod Cirbusovcov na SK): http://books.google.sk/books?id=bnsiAQA ... CDQQ6AEwAQ
Povahe podla priezviska zrejme zodpovedal aj hajduch Cirbus, ktory je popisovany (vychadzajuc z kontextu, kedze cely obsah nevidim) v suvislosti s velkym sedliackym povstanim na vychodnom Slovensku v r. 1831: http://books.google.sk/books?id=6rdIAQA ... AQ6AEwADgK

K samotnej otazke o mimomatricnom badani - nic ine, ako tento serial: http://www.geni.sk/supisy-urbare-scitania/
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Skopírovaný preklad z anglického jazyka do slovenčiny cez službu Google. Možno Vám to cirbi pomôže.?



Význam prichádzajú Cirbus môžu pochádzať z plavidla, ako je názov "Miller", ktorý sa odvolával na povolanie pracuje v továrni. Mnoho z týchto obchodných báze rodinných mien môže byť povolaní v nejakom inom jazyku. Z tohto dôvodu je dobré skúmať krajiny pôvodu názvu, a jazyky hovorené IT predkov. Mnoho západných mená ako Cirbus pochádzajú z náboženských textov, ako je Bhagavadgíta, v Koráne, Biblia, a tak ďalej. Často títo priezvisko vzťahujú k náboženskej frázy, ako "hodný chvály".
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal:Skopírovaný preklad z anglického jazyka do slovenčiny cez službu Google. Možno Vám to cirbi pomôže.?



Význam prichádzajú Cirbus môžu pochádzať z plavidla, ako je názov "Miller", ktorý sa odvolával na povolanie pracuje v továrni. Mnoho z týchto obchodných báze rodinných mien môže byť povolaní v nejakom inom jazyku. Z tohto dôvodu je dobré skúmať krajiny pôvodu názvu, a jazyky hovorené IT predkov. Mnoho západných mená ako Cirbus pochádzajú z náboženských textov, ako je Bhagavadgíta, v Koráne, Biblia, a tak ďalej. Často títo priezvisko vzťahujú k náboženskej frázy, ako "hodný chvály".
Tento text s najvacsou pravdepodobnostou pochadza zo stranky (a je takych stranok viac), kde je vrazene pomaly kazde priezvisko a su tam odstavce ako rodinna historia, povod priezviska, atd, ibaze ten povod priezviska, pokial nie je konkretny, kazde priezvisko tam ma vlozeny tento text, ktory je vseobecny a ma naviest cloveka, kde ma hladat povod priezviska (od povolania, geografickeho nazvu, atd.). Takze toto vazne neodporucam pouzivat!
cirbi
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 19:38

Ďakujem za informácie. Viem že som článok neumiestnil najsprávnejšie ale dúfal som že vrámci všeobecných diskuzií ktoré sa tu vedú sa čosi dozviem. Fakt o Jakubovi Cirbusovi ma veľmi zaujal:) a v dohľadnej dobe si chcem danú knižku požičať. Teraz mám však kopu roboty do školy. Až by som sa niečo nové dozvedel a niekoho by to zaujímalo môžem to sem postnúť.
Napísať odpoveď