Priezvisko Hromják

Hladanie priezviska
danny322
Člen
Člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 20:30

Dobrý deň,
moji predkovia z maminej strany pochádzajú z východného Slovenska, z dediny Tichý Potok (okres Sabinov),
sú to Rusíni, ktorí prišli niekedy na prelome 16. a 17. storočí dosiedlovať slovenské územie.
Ohľadne tohto priezviska som písal aj na české fórum, ale veľa som sa nedozvedel.

Toto priezvisko je v Tichom Potoku (Šteľbachu) veľmi rozšírené, dokonca by som povedal, že je to najčastejšie
priezvisko v TP. Vetve sa rozdelujú napr. na Hromjak - Sovjak, Soľar, Holub, Fecuv, Klembara, Štěfančin, Blažovský, Kosztelnik a ďalšie.
V minulosti som našiel tiež varianty: Chromjak, Chromják, Hromiak.

Naša vetva má prezývku "Fecuv", lebo naš prapredok sa volal Fetsko Hromják (*1818) (Fetsko = Theodor, Tivadar, Fjodor).
Týmto žiadam o povod a výklad priezviska rusínskeho Hromják.
Budem vďačný za akýkoľvek príspevok, ďakujem pekne. :)
S pozdravom, Daniel Dutka
(predkov mám z okresov: Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Sabinov)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Uz ked chcete pouzivat slovencinu, hoci ju celkom neovladate, skuste si niekedy zistit vyznam slov. Slovo "ziadat" je dost tvrde. Ziadat mozete urady. Tu sa radsej pytajte, alebo volte iny vyznam. Takto to vyzera, ako by sme boli povinni Vam odpovedat. A myslim, ze na tuto temu sme hovorili este v zaciatkoch.
Myslim, ze na Vasu otazku Vam uz bolo odpovedane a ja s tym suhlasim:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php ... jak#p20626
danny322
Člen
Člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 20:30

Ďakujem za opravu :)
V Česku = v Čechách rozprávam po česky, na Slovensku po slovensky, národnosť mám slovenskú.
aj keď na moju spisovnú slovenčinu to nemá až taký vplyv a dokonca myslím , že na to, že nežijem na Slovensku ju ovládam dobre
(tiež myslím, že keby ste ma počul, bol mi to aj Váš názor).
To "žiadam" som sa preklikol dosť tvrdo :D lebo v Čechách slovo "žádám" znie tak isto (ako keby som Vám niečo prikazoval...). :D
Myslel som skôr pýtam sa :)
S pozdravom, Daniel Dutka
(predkov mám z okresov: Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Sabinov)
danny322
Člen
Člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 20:30

K tomu výkladu priezviska na českom fóre - dostalo sa mi veľa odpovedi,
taková najlogickejšia odpoveď je podľa mňa "ako hrom".
http://genealogie.taby.cz/search.php?ke ... omj%C3%A1k
S pozdravom, Daniel Dutka
(predkov mám z okresov: Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Sabinov)
Napísať odpoveď