Pidych - pôvod mena?

Hladanie priezviska
pido
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 14 Nov 2013, 14:07
Predkovia z oblasti: Žilina, Ludanice

Zdravím Vás, som Tomáš Pidych a veľmi by ma zaujímal pôvod môjho netradičného mena...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vzhladom na malopocetny vyskyt priezviska ci na SK alebo v CZ, je to naozaj dost zlozite. Domnievam sa, ze moze byt prezyvkovym priezviskom podla vlastnosti jej povodneho nositela - bol velmi maly. Usudzujem podla ceskeho pidi - maly ako piaď (pidimuzik).
Druhe, co som nasiel, ale na to prilis neverim, zo zidovskeho "pidyon (haben)" - ide o ritual tykajuci sa prvorodeneho syna, prostrednictvom ktoreho ma byt vykupeny, spaseny.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Vo svojom patrani v matrikach som sa u niektorych katolickych fararov stretol s pouzivanim "otcovskej pripony" pri zapisovani mena syna alebo dcery. Napriklad syn Jana Bednara bol zapisany ako Bednarych a pod. Tento patronimicky system je dost rozsireny u mnohych narodov, napr. v Rusku, Srbsku ale aj na severe Europy (Johanson)...
Mozno by stalo za uvazenie orientovat sa tymto smerom a hladat predka s menom Pidi - mozno talianske korene?
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

To priezvisko sa v počte 6 vyskytuje aj v Čechách. Skúste sa spýtať na:
http://www.ontola.com/cs/di/vyznam-prijmeni
Napísať odpoveď