Prietvisko Ottlyk

Hladanie priezviska
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

AndrejK,

už som sa dočkala krstného mena Vašej prababky. :) Poviem Vám pravdu, nechcelo sa mi to už v noci vyhľadávať.

Ja už teraz viem, že Vaši prastarí rodičia mali priezvisko Kokeš/Kokešová. ;)
Hurááá, potvrdilo sa mi krstné meno Ilona, tak Vám posielam toto:

http://www.e-obce.info/kamennaporuba/do ... 545483.pdf

Povinné čítanie, určite Vás to poteší. :)
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

duros napísal:
AndrejK napísal:..... Preto by som sa chcel spytat, kde by ste mi odporucili hladat detailnejsie informacie pripadne nejake povesti alebo historicke fakty, ktore sa viazu na tieto kastiele ? ....
Najlepsie v okresnom archive (teda v pobocke Statneho archivu) v Topolcanoch.
Nezabudnúť na archív v Bytči - fondy Trenčianskej župy, kde sa nejaké záznamy o Ottlikovcoch nájdu. Vyzerá to tak, že tam dokonca majú aj samostatný fond Rod Ottlík http://vademecum.vsnet.sk/sk/vade/centr ... lovLoc.8UE. Viacero šľachtických fondov je v Národnom archíve v Bratislave, takže nájsť nejaký blízky rod a hľadať.

Ináč už na tom malom výreze zo Szluhu je vidno tie nepresnosti - podľa Szluhu bol Koloman z prvého maželstva Ondreja a podľa matriky z manželstva s Annou Motešickou

Laco
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

duros napísal:
AndrejK napísal:.... To priezvisko Kokos, ktore je uvedene pri jej mene vo vyreze zo Szluhu od Laca je skoro spravne, az na jedno pismenko :) ....
A ake pismeno to je? Ved predsa aj v poznamke o narodeni ma uvedene, ze sa vydala za Frantiska Kokoša. "S" sa v madarcine cita ako "š", v matricnej poznamke je tato hlaska napisana po nemecky "sch", takze?
AndrejK napísal:..... Preto by som sa chcel spytat, kde by ste mi odporucili hladat detailnejsie informacie pripadne nejake povesti alebo historicke fakty, ktore sa viazu na tieto kastiele ? ....
Najlepsie v okresnom archive (teda v pobocke Statneho archivu) v Topolcanoch. Este Vam odporucim jedneho cloveka - pana doktora Sismisa Milana, ale nie toho, co je v SGHS, ale jeho otca, ktory je vynikajucim znalcom regionalnej historie Ozoroviec, kedze je odtial rodakom a historikom.
to pismenko, ktore sa meni je druhe O na E :) ... v tom matricnom zazname to nie je moc dobre vidiet. Ak mate nejaky kontakt na pana Sismisa Milana rad by som vas on poprosil. Kludne napiste aj do spravy. Dakujem.
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

milestone napísal:AndrejK,

už som sa dočkala krstného mena Vašej prababky. :) Poviem Vám pravdu, nechcelo sa mi to už v noci vyhľadávať.

Ja už teraz viem, že Vaši prastarí rodičia mali priezvisko Kokeš/Kokešová. ;)
Hurááá, potvrdilo sa mi krstné meno Ilona, tak Vám posielam toto:

http://www.e-obce.info/kamennaporuba/do ... 545483.pdf

Povinné čítanie, určite Vás to poteší. :)
Dakujem za typ, ale kroniku Kamennej Poruby som cital a nie raz :) ... ale je tam par zaujimavych info, ktore mi vlastne aj pomohli na zaciatku. No ale, ako na to teraz pozeram mam taky pocit, ze sa tam udiala urcita zmena :)
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dakujem fefefe. Poobzeram sa po tej knihe.

V archive v Bytci som sice bol asi dva roky dozadu, ale na toto som sa ich veru nepytal. No kedze to nemam daleko tak ich urcite znova navstivim. Za to pobocku archivu v ZA som prevetral uz viac nez dost :). Je pravda ze u Szluhu su nepresnosti, ale ako pomocka a voditko je to super. A dakujem za info Laco.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

AndrejK napísal: Za to pobocku archivu v ZA som prevetral uz viac nez dost :).
No ale Duros Vám odporúčal archív v Topoľčanoch. kam asi patria Ozorovce.

Ešte ma napadá, že pokiaľ sa zaujímate o kaštieľ, tak by stálo zato navštívíť miestne príslušný Pamiatkoý úrad (alebo ústredný archív Pamiatkového úradu v Bratislave) ak sa robili rekonštrukcie, tak sa museli robiť nejaké pamiatkové prieskumy.

Laco
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

laco napísal:
AndrejK napísal: Za to pobocku archivu v ZA som prevetral uz viac nez dost :).
No ale Duros Vám odporúčal archív v Topoľčanoch. kam asi patria Ozorovce.
Spravu od Duros som pozorne precital, a casom sa v archive v Topolcanoch zastavim. Ja som len na margo veci pisal, ze zilinsky archiv som uz celkom dobre prešmejdil :) Najblizsie pojdem do archivu v Bytci.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ottlíkovci žili aj v Turci.

Tu je záznam z artikulárnej ev a.v. farnosti v Ivančinej:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,130459703
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Mojmír napísal:Ottlíkovci žili aj v Turci.

Tu je záznam z artikulárnej ev a.v. farnosti v Ivančinej:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,130459703
Dakujem za info p. Mojmir. Opat by som niekoho poprosil s prekladom a prelustenim toho odkazu. Otazkou teraz je, ci mali nieco spolocne s Otlikovcami z trencianskeho kraja alebo nie. Meno Andreas evokuje, zeby to mohol byt otec alebo dedo uz vyssie spominaneho Adreasa Ottlika uvedeneho aj v vyreze zo Szluhu.

Pozeral som aj zoznamy priezvisk na SVK a priezvisko Ottlik aj v obmenach sa na SVK nevyskytuje. Taktiez som sa este od stryka nedavno dozvedel, ze niekto z Ottlikovcov pravdepodobne odisiel do juznej Ameriky. Jediny kto by to mohol byt, tak su pravdepodobne deti Dr. Ivana Ottlika, ale su to zatial len nepodlozene informacie.
Napísať odpoveď