Priezviská Bator, Batora, Batory, Bathor a pod.

Hladanie priezviska
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dobrý deň,

jedno z týchto priezvisk mám v rodokmeni a nakoľko moja znalosť maďarského jazyka je na bode mrazu, chcem vás poprosiť o váš názor, či sa jedná o jedno a to isté priezvisko v slovenskej, maďarskej alebo v poľskej podobe, lebo sama mám z toho dobrý "maďarský guláš". :lol:
Tvary priezvisk: Bator/Bátor, Batora/Bátora, Báthor/Báthora, Báthori/Báthory/Batory.
Vopred srdečná vďaka za odpoved!
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tvary Báthori, Báthory a Batory by som povazoval bud za pomadarcenie povodneho Bator/Batora, alebo o celkom iny rod.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Toto zavana slachtickym rodom. Mozete poslat cele meno aj s datumom narodenia?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

AndyT napísal:Toto zavana slachtickym rodom. Mozete poslat cele meno aj s datumom narodenia?
S tou slachtou by som bol dost opatrny. Batorovcov je ako maku... Bátor v madarcine znamena odvazny, udatny a slovo ma povod v tureckom bahadir, resp. batur.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

duros napísal:S tou slachtou by som bol dost opatrny....
Prave preto ten datum, nech si je clovek isty.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To vyzera, ako keby ste mali zmapovany cely slachticky rod Batoryovcov...
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

duros napísal:To vyzera, ako keby ste mali zmapovany cely slachticky rod Batoryovcov...
Urcite nie, ale na offline databazach z arcanumu sa da co to vyhladat.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Som ešte len na samom začiatku bádania s týmto priezviskom. Je to 42. zápis - Zuzana Bátor a ja by som veľmi rada našla narodenie jej otca Romualdusa Bátora. Nezvyčajné krstné meno, ale nejdem predbiehať. :)
Tu je link: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n317858283
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

No jo, to je známá věc, že nás píšou pokaždý jinak. Kolikrát ještě i dneska...

Můj prapraprapradědeček Franciscus (tedy František nebo Ferenc, maďarské matriky překládaly do latiny zásadně i křestní jména) Bátora (jinde a jindy též Bathora, Batora, v jeho případě dokonce pan farář zapsal takřka Battora...) byl pokřtěn 4. října (októbra) 1768 v Dolných Našticiach a jeho rodiče se jmenovali Joannes a Catharina, pokud vám to nějak pomůže. A František měl se svou manželkou Juliannou Országhovou z Vysočan mého praprapradědečka Joannese Bátoru, který byl pokřtěný 14. října 1793 taky v Dolných Našticiach.
A ten si vzal za ženu jistou Johanku Gyurikovou z vedlejších Ryban a po čase se jim narodil Emericus (Emerich, Imre), který byl pokřtěný 7. října 1830 zase v Dolných Našticiach. Ale ten se v roce 1862 oženil ve východočeském Josefově (pořád netušíme, jak se tam ocitl) s Češkou a už se do našich Dolných Naštíc nikdy nevrátil. A v Josefově pak přišel na řadu můj praděda Karel, po něm děda Josef a Zdeněk, to už byl můj táta. A zatím nejmladší Bátora z našeho rodu je Kryštof, ten se narodil mému synovi Alexandrovi Bátorovi předloni...

A Káraném žije ještě jedna rodina Bátorů v čele s nějakým Gáborem, ale máme společného právě až toho mého prapraprapradědečka Františka.

Zde máte link na Františkovo narození, na pravé stránce hned nahoře:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Vážený pán Bátora,

ďakujem Vám veľmi pekne za Váš príspevok. Bohužiaľ, zatiaľ nevidím žiadnu zhodu. :( Máme spoločný len geografický priestor - Trenčiansku župu. Prajem Vám všetko dobré! :)
Napísať odpoveď