Priezviská Bator, Batora, Batory, Bathor a pod.

Hladanie priezviska
Lubica
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08 Apr 2016, 18:33
Predkovia z oblasti: Batorovci ,Dolne Nastice

Organizujeme stretnutie rod.Batorovcov v Dolnych Nasticiach.Rada by som vedela o tomto rode a priezvisku co najviac.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Lubica napísal:Organizujeme stretnutie rod.Batorovcov v Dolnych Nasticiach.Rada by som vedela o tomto rode a priezvisku co najviac.
Predpokladam, ze cele toto vlakno, kam ste sa zapojili, ste si precitali...je tu dost informacii. Detailne sa dozviete viac jedine genealogickym vyskumom. Neuviedli ste, co vsetko zatial viete.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

milestone napísal: 16 Mar 2016, 23:38 Vážený pán Bátora,

ďakujem Vám veľmi pekne za Váš príspevok. Bohužiaľ, zatiaľ nevidím žiadnu zhodu. :( Máme spoločný len geografický priestor - Trenčiansku župu. Prajem Vám všetko dobré! :)
Podle mě jsou nejspíše všichni Bátora/Batora/Bathora/Báthora a podobně (nám se v Josefově velmi houfně říkalo dokonce Baťora, ba i v knížkách, a nenesl jsem to libě...), ať už žijící dnes nadále na západním Slovensku, nebo vojenským a následným svatebním nedopatřením :P v Čechách (jako v mém případě) či na Moravě, prapůvodem z Trenčianskej župy (povedzme od Čachtíc až po tie Dolné Naštice): zatím jsem se (alespoň v Čechách) nesetkal s nikým, kdo by prapůvodem (!!!) byl Bátora odjinud.
Samosebou se to podle mě netýká příjmení Báthory nebo Bátor, to má původ jiný, jakkoli ethymologicky jistěže stejný: i slavný rod Báthory je od Bátor, ovšem od té vesnice Nyírbátor, kterou – mám dojem že už ve 12. st. – zakoupili. Jinak to byli podle jedné theorie Švábové, podle jiné švédští obchodníci se solí, jež už obchodování začalo unavovat...
V příloze vizte, jak se Čechy přihodily mně. A to snad raději nechme navždy stranou, že laskavou péčí rakouské vojenské správy byl můj pradědeček Karel Bátora první dva roky svého života tzv. nemanželskej. Nebo na jindy...
JosefovRodáci.jpg
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Lubica napísal: 08 Apr 2016, 18:46 Organizujeme stretnutie rod.Batorovcov v Dolnych Nasticiach.Rada by som vedela o tomto rode a priezvisku co najviac.
Přijedu okamžitě, sdělte termín.
A rovnou se přiznávám: ještě jsem v našich Alsó-Nasticz nikdy nebyl. A je mi to čím dál větší hanba.
Ladislav Bátora, dolní Holešovice

P.S.:
Z těch 9 Bátorů v Čechách (viz mapičku) znám osobně ty tři z Prahy (to jsem já, můj syn Alexandr a jeho syn Kryštof) a ty tři z Brandejsa (bratranec Gábor Bátora, samosebou rodem z Alsó-Nastic, jeho syn a jeho syn...). Ty dva z Českýho Brodu a toho posledního z Liberce osobně neznám a rád je konečně uvidím.
No, není nás po těch staletích vysloveně mnoho, to nemohu říci... :lol:
Prílohy
BátoraČechy.png
BátoraČechy.png (31.27 KiB) 4995 zobrazení
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Jo, a ještě tolik, že z josefovskýho rodu Bátorů se svatby dožil jen – a to s obrovkou klikou: původně měl vykrvácet na konci 9. italský ofensivy u Kostanjevice na Krasu – děda Josef, všechny ostatní děti pradědovi Karlovi a jeho ženě Albertině, rodem Pádrové, umřely.
A samosebou se svatby dožil i táta Zdeněk, to dá rozum.
A já. Jinak by nás Bátorů bylo v Čechách ještě mnohem míň. Nebo už žádnej...
lb.
Prílohy
BátoraPádrová1885.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ladislav Bátora napísal: 03 Nov 2017, 01:08
Lubica napísal: 08 Apr 2016, 18:46 Organizujeme stretnutie rod.Batorovcov v Dolnych Nasticiach.Rada by som vedela o tomto rode a priezvisku co najviac.
Přijedu okamžitě, sdělte termín.
......
Pán Bátora, reagujete na príspevok z apríla minulého roka....
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

[/quote] Pán Bátora, reagujete na príspevok z apríla minulého roka... [/quote]

To já jen, co jsem za ten rok o Bátorových našel nového, kdyby se to někomu třeba hodilo.
Ale nic moc, především se nejen mně, nýbrž ani jaroměřským matrikářkám (úmrtí v Josefově po roce 1905 jsou ještě veřejně nepřístupná) nedaří najít úmrtí prapradědy Emericha Bátory a jeho manželky Marie, a dokonce ani toho jejich syna Karla Bátory, který v roce 1916 zhanobil císaře.
Snad to všechno je duplicitně zapsáno v matrikách chlievanských, jak jsem se přesvědčil na příkladu jejich syna Eduarda, který zemřel v Jablonci, protože pořád měli domovské oprávo v Dolných Našticiach (dokonce ještě i děda Josef, jak jest uvedeno v Seznamu ztrát, jenže... Jenže matriky po roce 1895 rovněž ještě nejsou přístupné. A za mého života sotva budou...

BátoraEduard†1888.jpg
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Aha, ten Seznam ztrát tady není. Tak ještě ten:
BátoraJosefSeznamZtrát.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Matriky z rokov 1895-1906 sú uložené v bývalých okresných archívoch. Pokiaľ ide o Naštice a Chlievany, tak sú v archíve v Topoľčanoch.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

duros napísal: 03 Nov 2017, 18:28 Matriky z rokov 1895-1906 sú uložené v bývalých okresných archívoch. Pokiaľ ide o Naštice a Chlievany, tak sú v archíve v Topoľčanoch.
Tak to je výborná zpráva, díky moc!
Otázkou ovšem je, zda těch 1906 bude stačit: Emericus B. se narodil v roce 1830 – a jak znám svoje Báthory, mohl se klidně dožít i osmdesátky.
A další otázkou je, zda i v případě jeho úmrtí byl vyhotoven sekundární zápis. Lépe řečeno: zda se v Dolných Našticiach o prapradědově smrti vůbec dozvěděli.
U toho výše uvedeného Eduarda B. jsem byl tím druhým zápisem velmi (mile) překvapen. I když teda u toho „Henrici filus...“ jsem notně prskal... :D
Napísať odpoveď