priezviská svrbík, igaz, duras a blaško

Hladanie priezviska
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

TomasIgaz napísal: 09 Nov 2018, 17:32 ......

Este ak sa vratime k tomuto, viete mi povedat, kde presne sa obec Puspoki v Biharskej stolici nachadza, pripadne aky nazov nesie v sucastnosti? Mne sa nepodarilo ju dohladat...
Osobne si myslim, ze v skutocnosti spominane Puspoki budu Biskupice, okr. BnB.
Ja si to vôbec nemyslím. Dokladujú to úvodné slová:
"My všetcia Prealati, Baroni, Magnati a Zemäni stolice Biharskej-atd. Blahorodý Ján Igaz v meste našom Püspöki bývajúci nás prosil, aby sme jemu o jeho zemanstve, ktoré on v súde proti našemu fiškáľovi bezpochybne dokázal z dokumentámi ohľadom tohoto preukázania, vysvedčenie s našou pečaťou potvrdené vydali."
Z uvedeného je zrejmé, že dej sa odohráva v Biharskej stolici. Ako v texte, tak aj v závere sa ako miesto uvádza mesto Várad Olaszi: https://hu.wikipedia.org/wiki/Olaszi_(Nagyv%C3%A1rad)
K dispozícii máme len prepis (preklad?) listiny, takže nevidíme originál, aby sme mohli kriticky pristúpiť k jeho prekladu. Totiž mesto Várad Olaszi bolo biskupským mestom: https://books.google.sk/books?id=t4JXAA ... ar&f=false
Preto sa domnievam, že preklad mohol byť aj "v meste našom biskupskom bývajúci".
TomasIgaz napísal: 09 Nov 2018, 17:32 Dotycny Jan Igaz, spominany v danom opise by mal byt brat Juraja Igaza. Z ineho materialu mam informaciu, ze presne tito dvaja bratia sa tu mali usadit zaciatkom 18.str po potlaceni posledneho povstania, azda ako jeho niekdajsi ucastnici?
Dalsi prilozeny pramen a sice zaznam z Kralovskej knihy a tiez poznamky v matrike colonus by dokazovali, ze tu po usadeni neboli schopni preukazat svoj povod a dotycny Jan Igaz sa o to zjavne snazil niekolko desatroci.
Finalne potvrdenie mu bolo vydane az v roku 1780...
Co mi ale nie je jasne je to, ako snim dalej nakladali a ci bolo toto potvrdenie predlozene trencianskej zupe...
Ak by potvrdenie vydané v r. 1780 bolo vydané biskupickému Igazovi, prečo ho nepoužil? Už minimálne kvôli statusu, oslobodenia od roboty, atď. Nič také sa neudialo. Uznávam, že predošlý matričný záznam bol z pol. 18. stor., tak som vybral dve rodiny z druhej pol. 19. storočia - opäť roľníci:
narodenie Zuzany, dcéry Štefana a Doroty Bezákovej - 27.3.1865, Biskupice č. d. 22, colonus
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:QVN7-SB3K
narodenie Anny, dcéry Antona a Anny Kralusovej - 20.2.1879, Biskupice, č. d. 14, agricola
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:QVN4-F279
TomasIgaz napísal: 09 Nov 2018, 17:32 Mohol by som o tom najst zaznamy vo fondoch, ktore spomina Laco?
laco napísal: 07 Nov 2018, 19:18 Tieto súpisy a príslušné podklady sú zachované vo fondoch príslušnej župy a sú bohatým genealogickým zdrojom.

Laco
Môžete skúsiť, či niečo nájdete.
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

Je celkom pochopitelne, aspon pre mna, ze cely dej sa odohrava na uzemi Biharskej stolice, odkial dana vetva pochadzala. Tu na uzemi Trencianskej stolice by im stazi niekto dosvedcil povod a dotycny ziskal potvrdenie. Ak nahliadneme na cely proces, ocividne sa o to pokusal dlhsiu dobu(aj ak clovek berie do uvahy mieru mobility a zdlhaovst procesov).
Ano, to je otazka, ktoru som pisal v predoslom prispevku, a na ktoru nepoznam odpoved. Co sa stalo, ked dotycny potvrdenie nevyuzil? Odpoved mozno najdem v spominanych materialoch. Potvrdenie bolo zjavne vystavene len na osobu Jana Igaza.
Mozno smrt dotycneho?
Ten preklad, resp. prepis biskupsky by bola tiez jedna z moznych interpretacii.
Kazdopadne idem urcite zapatrat aj po originale potvrdenia z roku 1780, ktore by sa malo nachadzat v archive v meste Oradea.

Este som sa chcel spytat, ako by v takomto pripade vyzeral priklad usadenia, resp osidlenia a pridelenia pody na obrabanie? Existovali o tom nejake zaznamy? Ak nie bezne u slachty, mohli sa taketo zaznamy vyskytnut v pripade majetku nitrianskeho biskupa? Napadlo ma hladat este v Nitre, aspon nieco zo zaciatku, ci prvej polovice 18.str., co by mohlo byt smerodajne...
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Len na okraj, aj v Biharskej zupe bola obec Puspoki, dnes je sucastou Velkeho Varadina (Oradea).

https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Biharpüspöki

Laco
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

Chcel by som Vas este poprosit o pomoc.
Duros, uviedol si jeden zapis z matriky z polovice 18 str. ako priklad, kde je dotycny oznaceny colonus.

V supise z roku 1715 sa ziadna osoba s priezviskom Igaz nenachadza, co pre mna nie je prekvapenim, nemuseli v obci Biskupice este byt usadeni. http://adatbazisokonline.hu/adatbazis/a ... -osszeiras

Nepodarilo sa mi vsak ziadneho Igaza najst v Urbarskom supise z roku 1767, mal by som mat navolene spravne Biskupice spadajuce pod nitrianskeho biskupa, zoznam som presiel viackrat: https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... C3802%2C26

Aky moze byt dovod, ze v danom supise nie je uvedeny ziadny Igaz?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

TomasIgaz napísal: 11 Nov 2018, 10:43 ....

Nepodarilo sa mi vsak ziadneho Igaza najst v Urbarskom supise z roku 1767, mal by som mat navolene spravne Biskupice spadajuce pod nitrianskeho biskupa, zoznam som presiel viackrat: https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... C3802%2C26

Aky moze byt dovod, ze v danom supise nie je uvedeny ziadny Igaz?
Pretože to nie sú "naše" Biskupice, ale Biskupice pri Trenčíne. Svedčí o tom aj odpoveď v 9-bodovom predurbárskom dotazníku, kde sa richtár s prísažnými a staršími z obce vyjadrujú, že Trenčín je od nich vzdialený iba štvrťhodinu cesty. Rovnako tak priezviská sú iné, ako v Biskupiciach pri BN. Tie druhé (naše) skrátka nie sú online.
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

Dakujem za odpoved, pri digitalizacii teda zamenili obec verzus urbarsky supis:
Prílohy
Snímka.PNG
Naposledy upravil/-a TomasIgaz v 11 Nov 2018, 16:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

TomasIgaz napísal: 11 Nov 2018, 16:03 Dakujem za odpoved, pri digitalizacii teda zamenili ovec verzus urbarsky supis:
Áno, nie je to jediný prípad na hungaricane. Treba zájsť do štátneho archívu.
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

Moze byt prave toto predmetny urbar, resp. jeho cast?
Prílohy
IMG_2891.JPG
IMG_2890.JPG
IMG_2889.JPG
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

TomasIgaz napísal: 11 Nov 2018, 17:49 Moze byt prave toto predmetny urbar, resp. jeho cast?
Pan Igaz, z tychto troch snimok to vazne neviem urcit. Z toho viem iba to, ze ide o TU nejakych Biskupic.
Napísať odpoveď