priezviská svrbík, igaz, duras a blaško

Hladanie priezviska
Jakub257
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 12 Feb 2014, 16:11
Predkovia z oblasti: Oblasti: SZ Sovensko, Rody: Svrbík, Igaz, Chorvát, Lehocký...

Vedel by mi niekto poradit s priezviskami svrbík, igaz, duras a blaško ?
A este mam jeden dotaz: z rodinneho rozpravania som sa dozvedel že na maďarskom parlamente by sa mal nachadzat erb rodu Igaz, neviete nieco o tom?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V com chcete poradit s tymi priezviskami? Ide Vam o etymologiu, alebo povod predkov, ci komplet genealogiu?
Jakub257
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 12 Feb 2014, 16:11
Predkovia z oblasti: Oblasti: SZ Sovensko, Rody: Svrbík, Igaz, Chorvát, Lehocký...

Rad by som vedel tu etymologiu a pôvod
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Svrbik - povod zo slova svrbiet, alebo povod podla nazvu obce Svrbice (okr. TO), vo vyzname pochadzajuci z tejto obce
Igaz - z mad. - pravda, povod je mozne hladat po celom Uhorsku. Ak by malo ist o slachticky rod, tych bolo tiez viac.
Duras - pisete bez diakritiky, takze celkom presne neviem, o ktore priezvisko ide http://slovniky.korpus.sk/?w=duras&c=H7ef , ale vo vseobecnosti je povod pri vsetkych viacmenej odvodeny od krstneho mena Juraj (Duro)
Blaško - povod je treba hladat tiez v krstnom mene, konkretne Blazej
Povod priezviska z krstneho mena naznacuje, ze povodny predok nosil toto meno, ked este nebola dvojmenna sustava.
Zvysok si musite najst genealogickym patranim.
Jakub257
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 12 Feb 2014, 16:11
Predkovia z oblasti: Oblasti: SZ Sovensko, Rody: Svrbík, Igaz, Chorvát, Lehocký...

Dakujem za ochotu
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

Dobry den Jakub, chcel by som Vas poziadat informaciu, z akych zdrojov cerpate pri umiestneni toho erbu rodu Igaz v madarskom parlamente? Aj ste sa niekam s genealogickym vyskumom tykajucim sa tohto priezviska pohli?
Ja nejake parcialne informacie mam, ale vela toho nie je.
Aktualne viem o dvoch erboch, jeden by mal byt erb Igaz de Torda, a druhy s jednorozcom priradit neviem.
Prílohy
Tomas 004.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mam taky pocit, ze Igazovci z okolia Banoviec nepatrili ku slachte. Vsetky slachticke vetvy pochadzali bud z uzemia dnesneho Madarska, alebo zo severu Rumunska (z Biharskej zupy).
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

Duros, ak sa smiem spytat, odkial mate danu informaciu?
skuste sa pozriet na tento material, obec Puspoki - Biskupice, koncom 19 str. dostala nazov Igazpuspoki. Pravdaze, mohli to byt aj ine Puspoki, ale ak ano, tak ktore?
Prílohy
DSC00002.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

TomasIgaz napísal: 05 Nov 2018, 19:02 Duros, ak sa smiem spytat, odkial mate danu informaciu?
skuste sa pozriet na tento material, obec Puspoki - Biskupice, koncom 19 str. dostala nazov Igazpuspoki. Pravdaze, mohli to byt aj ine Puspoki, ale ak ano, tak ktore?
Informáciu o vetvách Igazovcov som uviedol podľa Bélu Kempelena - Magyar nemes családok, 5. diel.
V odpise uvedenej listiny, ktorý uvádzate, sa uvádza mesto Puspoki v Biharskej stolici (ako som uviedol vyššie pôvod jednej vetvy Igazovcov). Listina bola vydaná v r. 1780 a dokladuje iba to, že Igazovci v Biharskej stolici majú zemiansky pôvod. Listina nemá žiaden súvis s Biskupicami pri Bánovciach.
Zbežným prezeraním matrík Veľkých Chlievan som nenašiel zmienku o urodzenom pôvode biskupických Igazovcov. Ba naopak. Ako príklad uvádzam rok 1744, Michal Igaz, colonus. Vy máte z genealogického bádania iné poznatky?
Igaz Biskupice.jpg
TomasIgaz
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 05 Nov 2018, 17:33
Predkovia z oblasti: Rod Igaz, obec Biskupice okr, Bánovce nad Bebravou, Sedmohradsko - Kraszna, Ipp,

V zasade sme zatial nedospeli k ziadnemu prevratnemu zisteniu. Velkochlievansku matriku a taktiez aj Banovsku mame prezretu. Prievzisko Igaz sa vo Velkochlievanskej matrike zacina objavovat niekedy v 1. tretine 18 str. Dovtedy tam ziadne nebolo. Pravda, dana matrika zacina byt pisana niekedy zaciatkom 18 str., cize to nie je celkom vyhra.
Doposial sa nam nepodarilo presne zistit, akym sposobom a odkial sa tu vetva ocitla.
Obecna kronika sa odvolava na to, ze vetva sem prisla zaciatkom 18str. po porazke Rakocziho povstania, resp. sa tu usadila, konkretne dvaja bratia, Juraj a Jan Igazovi, dalej uvadza, ze v Biskupiciach sa stali dotycni clenovia poddanymi. Je to vsak len jeden zdroj, ktory by som si rad potvrdil alebo vyvratil inym setrenim, kedze kronika ako taka sa na zdroj neodvolava...
Faktom ostava, ze v rodine sa uz pomerne dlhu dobu dedia stare obrazy Frantiska II. Rakocziho, vlastnime ich doposial. Ak by mal clovek za tym hladat logiku, tak azda nejaku tradiciu, ale su to len dohady...iny zmysel v tom, preco by mal colonus doma obraz Rakocziho nevidim. V minulosti boli v okoli kostola, ci uz uzsom alebo sirsom objavene aj pocetne hroby kuruckych vojakov.
Jednoducho zatial sa nam nedari vypatrat, co sa dialo v 17.str a zaciatkom 18str.
Podarilo sa mi ziskat este jeden material, pisany latinsky. Cele som to zatial neprekladal, nemam to ani len prepisane, ale z toho, co som si zbezne pozrel to vyzera na dokazovanie povodu a zamietnutie? Je to z Kralovskej knihy, zaznam z roku 1763, kde sa spomina Jan, syn Zigmunda Igaz de Horvath. Datovo by to sedelo s Janom, synom Zigmunda, ktoremu bola vydana v roku 1780 potvrdzujuca listina.
Opat sa ale spominaju rodiny v Biharskej stolici. Napada ma len jedna otazka, ak by to aj vsetko bola pravda, co uvadza obecna kronika a to, ako sme si to dali do suvislosti, kde by dotycni dvaja priselci hajili svoj povod? Tu v okoli Banoviec, alebo v Bihorskej stolici?
Viete mi povedat, co presne uvadza Kempelen a ako argumentuje?
Daju sa niekde jeho prace zohnat v preklade? Madarsky zial neviem, a to je tazko...
Prílohy
Tomas 001a.jpg
Tomas 001.jpg
Napísať odpoveď