Původ příjmení Ezan, Eszan, Essan

Hladanie priezviska
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

Nedá mi to a zkusím se zeptat, třeba někdo ví něco, co by mi pomohlo. Pátrám po historii rodu Ezanů - vypadá to, že dnes již na Slovensku nežijí, nicméně povedlo se mi vystopovat, že Benedikt Ezan přišel kolem roku 1740 do Košic, aby se zde vyučil sládkem (braxator), jeho syn Tomáš se stal také sládkem, jeden z jeho vnuků byl pro změnu hostinský. Velice často měnili místo pobytu, prošli snad všechny vesnice mezi Košicemi a Smolníkem, nakonec většina zakotvila ve Stropkově, kde rod Ezanů končí.

Netuším ale odkud Benedikt tehdy do těch Košic přišel. Prý tehdy vyl košický pivovar vyhlášený a přicházeli do něj učňové z celých Uher.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nevydrzal som pozerat ten hokej, tak som smejdil po internete, aby som nasiel vyznam tohto priezviska. Za ten cas sme dali tri goly...aj tak to prd pomohlo...ale ak veci:
Svetove slovniky mi vacsinou ponukali slovo ezan (v srbochorvatcine a v turectine) a ezán (v madarcine), vsetko s povodom v otomanskotureckom "ezân" a arabskom slove "aḏān" s vyznamom "zvolavanie k modlitbe". To sa mi prilis nezda...
Potom som este nasiel este lotyssky vyraz "ežām", co je dativ, resp. instrumental pluralu slova "eža", resp. "ezis", ktore znamena "hať", "hradzu", v cestine "jez".
No tak si vyberte...
kostej
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 10:58
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko

To já se u hokeje nervoval až do konce. Je škoda, že jsme na sebe narazili tak brzo.

K příjmení, mockrát děkuji za pohotovou a zdá se vyčerpávající odpověď - to otomanskoturecké ezân mi přijde jako docela zajímavé - v Rumunsku a Turecku se na Ezany narazit opravdu dá (nebo dalo) - zkusím popátrat tedy více na jihu. V Evropě je ale ještě jedno místo, kde je Ezanů poměrně dost a to Francie, konkrétně okolí Morbihanu v Bretagni. Chvíli jsem měl pracovní teorii, jestli Ezanové nemohou být potomky nějakého francouzského vojáka, ale jak jsem nacházel starší a starší slovenské Ezany, postupně jsem tu variantu opustil.
Napísať odpoveď