Pôvod mena Sihlovec

Hladanie priezviska
siso
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 07:31
Predkovia z oblasti: Nitra,Lutiše,P.Biskupice

Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na pôvod mena Sihlovec. Predkovia pochádzajú z okolia Terchovej. Ďakujem.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Dobrý deň, pôvod samotného priezviska by som tiež rád vedel, ale najväčší historický výskyt som zaznamenal v Lutišiach.
Pôvod mi napadol, že môže byť zo slov sihla, alebo siaha.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Ako vznikali priezviská? Napríklad aj tak, že keď sa niekto odniekiaľ prisťahoval, dostal prezývku odvodenú od obce, odkiaľ prišiel. Tá sa neskôr premietla do priezviska. Z geografických názvov sú tiež časté priezviská, dokonca aj šľachtické - Opatovský, Čavojský, Bystrický, Rudniansky,... A Sihlovec by mohol pochádzať zo Sihly pri Brezne. Tým pádom by sa nám otvárala možnosť umiestniť prapôvod predka tohto rodu niekam, kam ani matriky nesiahajú...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

K možnému pôvodu priezviska Sihlovec - podľa bydliska vlastného alebo predka, viď. odkaz:

http://books.google.sk/books?id=ON0hAAA ... CCEQ6AEwAQ

- slová sihla a sihlina s pôvodným významom „mokré miesto, močaristá lúka"

- sihla - miestny názov označujúci prevažne rašelinisko v Moravsko-sliezskych Beskydách a Slovenských Beskydách (patria do nich aj Kysucké Beskydy)

- colné pohraničné pásmo, colný okrsok Čadca (vyhláška z 13.03. 1929)
obec Lutiše, osada Oselnica patrili (neviem isto, či sa jednalo o kopanice, usadlosti, samoty, dvory alebo chotáre): Judáci, Kuricovia, Marunovia, Morďari, Na Poľany, Sihlovci, U Baničiara, Ostrodok, Rovienky, Samčíci, Síhľovci, Nižní Sykoria, Vyšní Sykoria, Turčania.

siso, neviem, či Vám tieto indície pomôžu....... :roll:
siso
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 07:31
Predkovia z oblasti: Nitra,Lutiše,P.Biskupice

Ďakujem všetkým.
Napísať odpoveď