Divecký (Diweg)

Hladanie priezviska
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

Dobry den opat.

Pri patrani po predkoch Ottlikovcov vyvstala jedna podla mna zaujimava otazka. Odhliadnuc od Nagy-Ivana, ze najstarsim predkom Ottlikovcov bol Mikulas Pobera aj od toho, ze prapredok prisiel pocas husitskeho povstania a za sluzbu kralovi dostal zem v okoli Kochanovies a Ozoroviec sa vo vacsine zdrojov pise, ze prapredkom Ottlikovcov bol s najvacsou pravdepodobnostou Hodslav, ktory dostal okolo roku 1232 donaciu na Kochanovce a Ozorovce od krala Ondreja II.

Divecky respektive ich najstarsi znamy predok Blasiuss (Blažej) de Diweg vlastnil podu a majetky jednak v Motesiciach okolo roku 1210 (co by kamenom dohodil z Ozoroviec) a jednak aj v sirokom okoli Diviak a Hornej Nitry. A ako sa uvadza cely rod mal kopec potomkov, z ktorych sa neskor vyvinuli mnohe dalsie neskorsie slachticke rody.

Je mozne, zeby Hodslav mohol byt v nejakom pribuzenskom vztahu s Blazejom alebo nejakym z jeho skorych potomkov z rodu Diviakovcov ? Co si o tom myslite ? Vedel by s tym niekto pomoct ? Za odpovede vopred dakujem.

Andrej K.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Včera večer som sa pozrel do Szluhu Mártona a môžem vám 100% potvrdiť, že Hodslav nemal nič spoločné s Blažejom de Divék (z Diviak nad Nitricou).

Blažej bol buď starým otcom alebo strýkom bratov Akura (maďarský Akóra) a Folkmára, spomínaných 1230.
Akur bol praotcom rodov Rudnay (z Nitrianského Rudna) a Ujfalussy (z Diviackej Novej Vsi).
Folkmar bol praotcom šlachticov Bošanských z Bošian.

Hodslavovi potomkovia sa počas reformácie stali luteránmi a párili sa s luteránskou šlachtou ako Zmeškalovcami, Kubínskymi a pod.

1520 sa jedna Otlíková vydala za Rudnaya, ktorého Szluha nesprávne uvádza ako "Rudnay de Rudno et Divék-Ujfallu".
Rudnayovci sa volali "de Rudno et Divék-Ujfallu" až od roku 1808, po vymretí Ujfallusyovcov.
Predtým sa volali "Rudnay de Divék-Rudno".
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

párili sa? :shock: to snad nie...
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Len pár poznámok. Ten odkaz od pán Mojmíra je dobré si prečítať - je tam stať prof. Marsinu o najstarších rodoch Trenčianskej stolice. (Jedná sa o zborník Najstaršie rody na Slovensku 1993)

Za druhé to že v Szluhovom diele (nie)je niečo napísané ešte neznamená, že to aj je pravda. Ale každopádne podľa Szluhu tam nie je nejaký dosledovateľný príbuzenský vzťah medzi Diviackymi a Ottlykovcami. Verím tomu, že nejaké vzťahy tam mohli byť, je to ale obdobie, kde sa veľmi ťažko dá nájsť niečo nové. Szluha až do príchodu prvého Ottlyka uvádza len mužov, takže je možné, že tam bola nejaká manželka z rodu Divék. Treba vziať ale do úvahy, že sa jednalo o rôzne komitáty resp. stolice, takže považujem za menej prevdepodobné ich príbuzenstvo. Keby tam nie čo takého bolo, tak by si Ottlykovci určite písali de genere Divék, tak ako Majthényiovci, Bossányiovci a pod.

Prvá žena, ktorú spomína Szluha je vdova po Markovi, ktorá sa v roku 1474 vydala za Štefana Ottlika. Jej pôvod a ani meno Szluha nepozná.

Laco
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

wera napísal:párili sa? :shock: to snad nie...
Ano "parili" sa a nie jedenkrat. Ale tomu sa niet co cudovat lebo Ottlikovci a ostatne okolite rody ako Motesicky, Rudnay, Ujfalussy a podobne mali k sebe blizko.
laco napísal:Len pár poznámok. Ten odkaz od pán Mojmíra je dobré si prečítať - je tam stať prof. Marsinu o najstarších rodoch Trenčianskej stolice. (Jedná sa o zborník Najstaršie rody na Slovensku 1993)

Za druhé to že v Szluhovom diele (nie)je niečo napísané ešte neznamená, že to aj je pravda. Ale každopádne podľa Szluhu tam nie je nejaký dosledovateľný príbuzenský vzťah medzi Diviackymi a Ottlykovcami. Verím tomu, že nejaké vzťahy tam mohli byť, je to ale obdobie, kde sa veľmi ťažko dá nájsť niečo nové. Szluha až do príchodu prvého Ottlyka uvádza len mužov, takže je možné, že tam bola nejaká manželka z rodu Divék. Treba vziať ale do úvahy, že sa jednalo o rôzne komitáty resp. stolice, takže považujem za menej prevdepodobné ich príbuzenstvo. Keby tam nie čo takého bolo, tak by si Ottlykovci určite písali de genere Divék, tak ako Majthényiovci, Bossányiovci a pod.

Prvá žena, ktorú spomína Szluha je vdova po Markovi, ktorá sa v roku 1474 vydala za Štefana Ottlika. Jej pôvod a ani meno Szluha nepozná.

Laco
Mojmirov odkaz som cital uz aj predtym, ale precital som ho vcera este raz :) ... je to celkom pekne citanie clovek sa dozvie vela zaujimavych info.

Este ma napadla jedna vec. Sice som zatial nasiel jediny schopny obrazok erbu Ottlikovcov a to ten, ktory je vycapeny na kastieli Ottlyk v Ozorovciach. Neviem na kolko je tento erb historicky spravny, ale porovnaval som ho s erbom Diviakovcov. Je jasne ze Ottlikovci maju ako hlavny motiv na erbe boj proti turkom, kedze Juraj Ottlik v nich zohral svoju ulohu. Avšak nasiel som tam aj crty, ktore sa vyskytovali na erbe Diviakovcov. A tym je medved, hviezda a polmesiac (niekde som cital ze u Ottlikovcov to bol "kosak"), kazdoapdne urcite znaky maju spolocne. Cize nemohlo by to naznacovat nejaku spriaznenost, ci tu to len moje mylne domnienky ?

Andrej
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Nehľadajme väzby tam, kde nie sú. Pokiaľ Ottlikovci sa dostali k šľachtickému statusu možno v 13. storočí, Diviackovci sú potomkami starého, ešte veľkomoravského rodu Hont-Poznanovcov.
AndrejK
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17 Jan 2014, 12:02
Predkovia z oblasti: Priezvisko Ottlik

ejco napísal:Nehľadajme väzby tam, kde nie sú. Pokiaľ Ottlikovci sa dostali k šľachtickému statusu možno v 13. storočí, Diviackovci sú potomkami starého, ešte veľkomoravského rodu Hont-Poznanovcov.
tzn., ze ste o tom presvedceny na 100% a myslite si, ze to nestoji za preskumanie ?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

AndrejK napísal:
ejco napísal:Nehľadajme väzby tam, kde nie sú. Pokiaľ Ottlikovci sa dostali k šľachtickému statusu možno v 13. storočí, Diviackovci sú potomkami starého, ešte veľkomoravského rodu Hont-Poznanovcov.
tzn., ze ste o tom presvedceny na 100% a myslite si, ze to nestoji za preskumanie ?
V celom vlakne sa to opakuje niekolkokrat a Vy ste to uviedli uz v uvodnom prispevku - zo vsetkych postov logicky vyplyva, ze ak by boli Ottlikovci nejakym sposobom "odvodeni" od Divekyovcov, tak by ten slachticky status mali uz davno... lenze oni ho ziskali tou donaciou, ktoru spominate v uvode.
Pokial ide o podobnost niektorych prvkov v erbe - skuste si k tomu precitat nejaku literaturu a zistite, ze niektore prvky sa pouzivali uplne bezne a nezavisle a ich podobnost nemusi automaticky znamenat pribuznost. To ako keby som porovnaval erb Palfyovcov a zemianskeho rodu Varenyiovcov - obaja maju jelena, rovnako obrateneho:
http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1lffyov%C3%A9
http://www.geni.sk/sutaz-povod-priezviska-varenyi/
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

AndrejK napísal:... Sice som zatial nasiel jediny schopny obrazok erbu Ottlikovcov a to ten, ktory je vycapeny na kastieli Ottlyk v Ozorovciach. Neviem na kolko je tento erb historicky spravny, ale porovnaval som ho s erbom Diviakovcov. Je jasne ze Ottlikovci maju ako hlavny motiv na erbe boj proti turkom, kedze Juraj Ottlik v nich zohral svoju ulohu. Avšak nasiel som tam aj crty, ktore sa vyskytovali na erbe Diviakovcov. A tym je medved, hviezda a polmesiac (niekde som cital ze u Ottlikovcov to bol "kosak")...
AndrejK,

našla som databázu erbov s popisom, sú tam aj tie "Vaše" hľadané, len mám obavu skopírovať link, až neporuším nedajbože autorské práva. :)
Tak Vám to píšem lopaticky: Google - "Cimerhatározó/O - Wikikönyvek" - klik.

Pozn.: zadajte, prosím, aj lomku s písmenom "O", lebo Vám Google vyhodí niečo celkom iné. Napriek zadaniu "/O", Vám vyhodí "Cimerhatározó - Wikikönyvek" (hu.wikibooks.org/wiki/Cimerhatározó).

Chcem poprosiť administrátora duros-a, že ak nebudú porušené autorské práva, tak mohli by ste tu pridať link? Bola by to dobrá vec aj pre ostatných užívateľov. :idea:
Napísať odpoveď