Priezviská Varmuža, Tauznér

Hladanie priezviska
Peetrs
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 09:47
Predkovia z oblasti: Varmuža, ( neviem ) Tauznér, ( asi Nemecko )

Vedel by niekto pôvod týchto dvoch priezvisk ? Varmuža a Tauznér. Za odpoveď ďakujem :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Varmuža - podla jedla, malo by ist o nejaku kasu, ale v prenesenom vyzname "ťulpa" (podla Antonina Kotika - Naše pŕijímení - Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu)
https://archive.org/stream/naepijmenstu ... 6/mode/2up
Alebo aj tu: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... 26&author=

Inak je to zrejme z nemeckych slov warm - teply, horuci a mus - kasa. V Cechach je vacsi vyskyt tohto priezviska, ako na SK.

Tauznér - domnievam sa, ze ide opat o nemecky povod, zo slova Daus - ďas, fras, diabol, pripojenim koncovky -ner a spodobenim D na T.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Kedze nam zatial nefunguju tlacidla na editaciu prispevkov, dodavam, ze som zabudol uviest aj to, ze ide o priezviska, odvodene od vlastnosti ich nositelov.
Peetrs
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 09:47
Predkovia z oblasti: Varmuža, ( neviem ) Tauznér, ( asi Nemecko )

Ďakujem za info, dlho som po tom pátral a nič som sa nedozvedel. Aj keď by ma aj celkom zaujímalo ako sa Slovensko dostali tieto priezviská. Aj keď v prípade priezviska Tauznér viem že môj pra pra pra dedko prišiel na Slovensko ako kameník z Nemecka na opravu kostola.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

tak to máte trochu aj výhodu...ak viete kde ten kostolo opravoval je pravdepodobné že aj táto far si viedla Históriu Domus...niečo ako kroniku farnosti, skúste sa po nej pozrieť (opýtajte sa miestneho farára kde by mal ten kostol opravovať) a ak bude te mať šťastie a bol kamenár pozrite sa v miestnom archíve či sa nezachovala kniha cechu kamenárov, ďalej ak mesto prispelo na opravu kostola môže byť aj niečo v účtoch poprípadne notárskych zápisoch.
Peetrs
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 09:47
Predkovia z oblasti: Varmuža, ( neviem ) Tauznér, ( asi Nemecko )

Kde sa kostol nachádza viem presne lebo to je dedina Unín v ktorej som sa narodil :) Aj keď tam už teraz nebývam ale mám kontakty aby sme sa mohli dostať do archívov farnosti. Ďakujem za rady :)
Napísať odpoveď