Priezvisko Kočan

Hladanie priezviska
marek13164
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 13 Nov 2014, 13:53

Dobrý den,
mám otázku, či niekto nepozná pôvod priezviska Kočan, neskúmal ho niekedy, alebo podobne. Konkrétne myslím Kočanovcov od Slovenskej Ľupče a Banskej Bystrice. Jediné, čo som sa na nete dočítal, bolo to, že by to snád mohlo byť priezvisko nemeckých prisťahovalcov, ale to mi nejako nesedí.
Vopred Vám dakujem za všetky informácie.
antun37
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 13 Feb 2023, 21:49

Priezvisko Kočan sa vyskytuje aj v Maďarsku, Poľsku, Chorvátsku a ďalších slovanských štátoch. Toto slovo má v ich jazykoch aj nejaký význam. Napríklad:
V Poľsku je to Koczan, čo asi v nejakom dialekte znamená byľ/stonka.
Na Ukrajine je to vraj šúlok/klas kukurice (кукурудзяний качан).
V ruštine sa hlávka, napr. kapusty povie "кочан капусты".
Po macedónsky je kukuričný klas "пченка на кочан".
V maďarčine Kocsán znamená "v koči".
Keďže u nás je toto priezvisko najviac rozšírené na východnom Slovensku, dá sa predpokladať, že jeho pôvod je vo východnej Európe a má do činenia s roľníctvom.
Alternatívou Kočan je vo viacerých krajinách bežné priezvisko Kocian/Kocián, čo zvádza na taliansky pôvod, keďže sa vyslovuje Kočan.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Ja len doplním pôvod slova koč a kočovať z Etymologického slovníka slovenčiny, rok vydania: 2016

Obrázok

Obrázok

Obrátil by som sa na pani Valentovú v JÚĽŠ, ktorá Vám s tým môže pomôcť.

Viac Vám s tým asi nepomôžem. Pôvod priezviska Vám môže objasniť ďalšíe genealogické bádanie.

Aj keď už ste na fóre neaktívny, tak verím, že niekomu tieto informácie môžu pomôcť.

Ešte mi napadlo, že by mohla byť koncovka -an použitá ako slovotvorná prípona ku slovu koč, prípadne to bude mať iné opodstatnenie. Najväčší výskyt tohto priezviska je na východe krajiny a východňarské nárečia nemám veru naštudované. Možno by sa Vám k tomu mohli vyjadriť znalci východňarských nárečí.

Výskyt priezviska Kočan na Slovensku: https://slovnik.juls.savba.sk/?w=kočan

Toto všetko sú len také udičky, respektíve teórie, ničím nepodložené. Takže tieto informácie treba brať s rezervou, keďže by vás mohli zaviesť do kúta, prípadne na nesprávnu cestu.
Napísať odpoveď