Krstne meno - Jesko/Lesko

RSon
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Feb 2015, 12:51
Predkovia z oblasti: Sonoga, Spisky Hrusov, Chrat nad Hornadom

Krstne meno - Jesko/Lesko

Príspevok od užívateľa RSon » 27 Mar 2015, 13:09

Dobry Den,

Stretol sa niekto s takymto menom. Nasiel som ho v matrike Osturne a neviem ako by sa to dalo prelozit, alebo z akeho mena to pochadza.
Dakujem

RobertUžívateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 380
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Re: Krstne meno - Jesko/Lesko

Príspevok od užívateľa wera » 27 Mar 2015, 13:57

Leško zrejme z Alexeja):
"Dobšinský zaznamenal ešte jednu zaujímavú skutočnosť. Mnohé krstné mená, v jeho období neobvyklé až vzácne, sa vyskytovali v postavení rodinných mien, teda priezvisk. To bol prípad antroponym ako Timko, Šimko, Vaško, Klimko, Vavro, Vavrík, Laurík, Mitro, Mikuš, Mikluš, ktoré sú hypokoristickou, zdomácnenou podobou mien Timotej, Šimon, Vasiľ, Kliment, Vavrinec, Demeter a Mikuláš. Najviac rozšírené boli rodinné mená typu Demko, Leško, Dzurko v hraničnej slovensko-rusínskej oblasti. Ich pôvodný význam bol syn Demetera, Alexeja, Juraja a pod. "

http://www.impulzrevue.sk/article.php?615

Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 579
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Re: Krstne meno - Jesko/Lesko

Príspevok od užívateľa Mojmír » 27 Mar 2015, 15:46

Článok doplním o informáciu, že nielen Židia, ale aj luteráni si do 19.storočia dávali biblické mená ako Samuel, Tomáš, Izák, Mojžiš, Rebeka, Zachariáš, Baltazár, Cherubín, Gabriel a pod.

Môžem tiež potvrdiť vznik priezviska z mena otca. Napríklad v 18-tom storočí v Dobrej Nive žil Izák Bezák a jeho syna volali priezviskom Izák.

Môžem tiež potvrdiť že v 19-tom storočí národne orientovaní ľudia dávali svojim deťom slovenské mená.
Ev a.v. učitel Andrej Brodnianský v Krupine dal svojim synom mená: Michal Miloslav Svätozár, Pavel Bohuslav, Cyril Metod a Adolf Gustáv,
jeho brat Karol z Lišova kontroval Dušanom Mojmírom, Karolom Vladislavom a najmä Rodomilom Bohurádom, prezývaným Miloš :-)

andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 469
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Re: Krstne meno - Jesko/Lesko

Príspevok od užívateľa andrej58 » 27 Mar 2015, 17:13

tiež jedna z možností:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek
Leszek – staropolskie imię męskie. Etymologia niejasna. W historycznych odmianach spotykane także jako Leszko. Pokrewne imiona to Lstek, wtórnie Lestek. Potencjalnie pochodziło od słowa lstiti. Również w innych językach słowiańskich istniały imiona formowane przy użyciu tego członu, np. czeski Lstimir.....
voľný preklad: Lešek - staropoľské mužské meno, Etymológia nie je jasná. V historických obmenách sa vyskytuje aaj ako Leško. Príbuzné mená sú Lstek druhé Lestek. Potenciálne pochádza od slova Istiti. takisto v iných slovanských jazykoch existovali mená formované použitím tohto člena npr. český Lstimír.
Leško je aj mesto : http://pl.wikipedia.org/wiki/Lesko

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný