priezvisko Frič

Hladanie priezviska
JozefF
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Apr 2015, 11:05
Predkovia z oblasti: Prešov

Vyhľadavam svoj rodokmeň priezviska Frič- Frits - Fritsch.
Pôvodne prisťahovalci do Uhorska z Nemecka.
Písala sa do matriky štátna príslušnosť? Dá sa vyhladať niekde záznam?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nie vzdy sa to zapisovalo. Obvykle vtedy, ked ho prvykrat uviedli v matrike (povedzme pri sobasi). Ked budete patrat po predkoch, uvidite, ci sa k takemu zaznamu dostanete. Robil som rodokmen jednym, ktori tvrdili, ze su povodom Greci. Ziaden zaznam som nenasiel, ale je silny predpoklad, ze pochadzali z Nemecka - boli totiz dedicnymi soltysmi v obci, zalozenej na nemeckom prave nemeckymi pristahovalcami.
JozefF
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Apr 2015, 11:05
Predkovia z oblasti: Prešov

V krajskom archive v Prešove nemaju matriku s udajmi o statnom obcianstve. Odkazali ma na Slovensky narodny archiv.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tomuto dost dobre nerozumiem. Hladate zvlastnu matriku s evidenciou statneho obcianstva, alebo sa pytate na normalne matricne udaje, ci v nich bolo zapisovane statne obcianstvo? Na druhy variant som Vam odpovedal, na prvy...teda neviem o ake obdobie Vam ide, ale ak od 19. storocia nazad, neviem o tom, ze by sa to zvlast niekde evidovalo, takze posielat Vas do SNA je zmatocne. Ide aj o to, ako bola polozena otazka v Presove...
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Nemcov prisťahovaných 1786 do Sládkovičova a okolitých dedín označovali farári ako "neocol(onus)", teda nový gazda.
JozefF
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 07 Apr 2015, 11:05
Predkovia z oblasti: Prešov

...ano, pytal som sa na normalne matricne udaje, ci v nich bolo zapisovane statne obcianstvo. V archive v matrikach take udaje nie su. Ale povedali mi ze v novsich matrikach po roku 1910 sa take udaje mozu nachadzat ale su v Slovenskom narodnom archive.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Neviem o tom, ze by sa matriky po r. 1910 nachadzali v SNA. Cirkevne matriky su v statnych archivoch (ano, kopie niektorych filmov matrik z nich su aj v SNA) a tie mozu obsahovat udaje aj po roku 1910, ak ich tak odovzdali, ale su to len cirkevne matriky a nie je iste, ci je v nich uvedene statne obcianstvo. Civilne matriky, ktore sa zacali viest od r. 1896, sa odovzdavaju do pobociek statnych archivov (byvale okresne archivy), aj to len z obdobia 1896-1906.
Napísať odpoveď