Priezvisko Šesták

Hladanie priezviska
hypermato
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Okt 2015, 20:24

chcel by som sa dozvedieť odkial pochádza priezvisko Šesták lebo sa to nikde nedá dozvedieť. alebo netuším ako na to. Vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

hypermato napísal:... alebo netuším ako na to. ....
Vitajte, tento koniec ma zaujal. Ako na to chcete ist? :) onomastikou a etymologiou sa zaoberaju jazykovedci... vo vseobecnosti pre priezviska plati, ze ich ludia dostavali bud podla nejakej charakterovej crty, alebo podla remesla, ktore vykonavali, alebo podla geografickeho povodu, alebo podla mena ich predka (pokial ide o priezviska odvodene z krstnych mien).
V pripade priezviska Sestak ide o prezyvkovy charakter priezviska a odvodene je od rakusko-uhorskej mince sestak (patina zlatky):
http://slovnik.juls.savba.sk/?w=%C5%A1e ... 8&oe=utf-8#
hypermato
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Okt 2015, 20:24

a mňa by hlavne zaujímalo (a k čomu sa asi nedopátram) že za akým účelom bolo toto priezvisko. lebo je tam velmi vela variant.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

hypermato napísal:a mňa by hlavne zaujímalo (a k čomu sa asi nedopátram) že za akým účelom bolo toto priezvisko..
Tak to sme viaceri. Dozvu sa to obvykle potomkovia slachty, obcas aj potomkovia plebejov, pokial sa starocia preberalo remeslo, velmi vynimocne ostatni.
hypermato napísal:lebo je tam velmi vela variant.
Ani by som nepovedal...dajte, mozeme diskutovat..
Napísať odpoveď