Zaniknuté priezviská

Hladanie priezviska
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Zaujíma ma, či niekde existuje nejaká literatúra / záznam týkajúci sa zaniknutých priezvisk na Slovensku. Zaoberá sa tým niekto, alebo eviduje to nejaká inštitúcia? Je mi jasné, že ak vymrie rod, nezaniká automat. aj priezvisko, ale určite je ich dosť, ktoré už v dnešnej dobe nepoznáme...
Ďakujem
koala74944
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Aug 2015, 20:11
Predkovia z oblasti: Virág Dikas Hurbanovo, Cirkus Kolta Nová Baňa, Beník Šulík Bahn Farnady Vanko okolie Hlohovca
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať používateľa:

Tak toto by aj mňa zaujímalo. Moja stará mama bola Cirkusová za slobodna a doterz som nezistila žiadneho iného Cirkusa na Slovensku.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Vymreté rody poznáme väčšinou iba tie významnejšie, šľachtické / zemianske. V prípade vymretia takého rodu dochádzalo k majetkovým presunom a z toho sa vyhotovovali aj písomné záznamy, preto sú známe. U obyčajných poddanských či ešte nevoľníckych rodín sa v podstate nič také nedialo, usadlosť ostala opustená a opustenú pôdu patriacu zemepánovi obrábal niekto iný. S takouto evidenciou alebo nejakými štúdiami som sa ešte nestretol. Iba podrobný genealogický prieskum konkrétnych obcí a miest človekom znalým miestnych pomerov by priniesol konkrétne výsledky.
Z vlastnej praxe poznám jeden príklad, keď okolo r. 1650/1660 sa v Bojniciach usadila rodina architekta Antonia Biberelliho, pôvodom z talianska. Rodina sa v mestečku usadila a zžila. Časom sa jej priezvisko menilo z Biberelli cez Piberelo a Bibel až po Pibel. V tejto podobe v závere 19. storočia v Bojniciach vymrela.
A z vlastnej rodiny mám poznatky o zemianskej rodine Litvarczi / Litvarský zo Skačian, ktorá bola nobilitovaná v období cca 1670-1680. V roku 1851 vymrela po meči, keď ostali iba dve dievčatá. Ich vydajom sa meno z obce a aj histórie stratilo.
Napísať odpoveď