Svorada, Ftorek

Hladanie priezviska
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

Dobrý deň, mohli by ste mi pomôcť so zisťovaním pôvodu a vlastne významu priezvisk "Svorada", "Ftorek"?
Svorada je asi odvodené od mena Svorad, ale Ftorek?
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
jednoznačne súhlasím s Vaším tvrdením, že priezvisko Svorad je odvodené od krstného mena. Priezvisko Ftorek by mohlo mať pôvod v šarišskom nárečí, kde sa týmto slovkom označuje utorok (druhý deň v týždni).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

Jéj, no jasné, je to logické, ďakujem veľmi pekne za "postrčenie".
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

Priezvisko Ftorek by mohlo mať pôvod v šarišskom nárečí,....No jasné, že je to zo šarištiny, keď pán je zo Šariša... :)
Používa sa aj na území Spiša,možno aj inde, po poľsky je wtorek, takže podľa priania si môžte vybrať...
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

Ešte som len na začiatku skúmania pôvodu predkov, k tejto vetve som sa dostala len teraz, takže skúšam, hľadám, bádam :P
Uvidím, kam sa až dostanem, či sa potvrdí náznak Poľska či to ostane ten Šariš. Zatiaľ sa motám okolo Žiliny :roll:
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

Ten Šariš, Spiš, PL, to len sú spomenuté na vysvetlenie významu priezviska Ftorek. Možno by sa dalo pridať oblasť kde žijú gorali, teda blízko hraníc s Pl. Aj severná Orava.
https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Tu aspoň zo začaitku je to priezvisko Žilina a okolie. Prepíšte F na V alebo W, tiež sú tam tie priezviská. Na vyhľadávanie potrebujete nejakú informáciu, hlavne krstné meno, rok narodenia, rodné meno matky...
Nech sa darí!
Kacatko
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 09:16

Áno, skúšala som aj zameniť F za V.
Najďalej som sa zatiaľ dostala (čo sa týka mojej rodiny) k Jozefovi Ftorekovi * 1825 (Závodie, Žilina), ešte dohľadám ak sa bude dať úmrtie príp. sobáš s Barbarou Hrivicsek. Jeho rodičov Jána Ftoreka a Katarínu Skrkovú ešte overujem ;) , pretože tú info mám z druhej ruky, takže potrebujem nájsť "dôkaz" ich narodenia, sobáša či úmrtia. Pomaličky to však ide, teším sa z každého malého krôčika.
Napísať odpoveď