Rod. MYDLO, MYDLOVÁ

Hladanie priezviska
vik.mydlo@gmail.com
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 28 Jún 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Mydlo, Donovaly

Dobrý deň. Hľadám predkov a nejaké bližšie informácie o rode MYDLO, MYDLOVÁ. Prípadne možno niečo o význame mena. (Vieme všetci čo je to mydlo - jedná sa mi o analógiu - prečo sa slovo mydlo objavilo v priezvisu). Rod ešte v roku 1895 bol na Donovaloch. Predpokladám, že aj v cca 1860. Posledný potomok, ktorého som našiel bola Viktória Mydlová, rod Mistríková. Rok narodenia neviem, no syna - Viktora Mydlu mala v roku 1895. Vie mi prosím niekto poradiť ako mám postupovať dalej?

S pozdravom
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte! Najskor k povodu priezviska.
Priezviska vznikali kvoli rozliseniu jednotlivych osob (neskor ich potomkov, rodin), pricom vznikali bud podla geografickeho povodu, alebo podla vykonavaneho remesla, ci inej cinnosti, alebo podla nejakej vlastnosti jeho povodneho nositela. Vieme, co je mydlo, ale husim mydlom sa nazyval aj natrznik husi (bylina) a mydlo v istej forme sa pouzivalo aj pri vyrobe tkanin, resp. pri siti, kedy sa nim zaznacovali linie. Je teda zrejme, ze takto jednoducho nevysvetlime povod priezviska, ale nuka sa bud v suvislosti s povolanim (priprava, vyroba tkanin, samotna vyroba mydla), alebo kvoli nejakej vlastnosti povodneho nositela.
Ako zacat? Najskor odporucam prestudovat si nieco k tejto oblasti, kde hladat matriky, co v nich najdete, atd. Na nasej stranke je serial pre zaciatocnikov: http://www.geni.sk/genealogia-zaklady/ ...upozornujem najma na clanok http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/
K vyskytu samotneho priezviska - podla indexov na familysearch uz v 17. storoci na Kysuciach, neskor na strednom Slovensku, najma v okoli Banskej Bystrice, a to Spania dolina, Stare Hory a Motycky. Vsimnite si, ze k Donovalom je to vzdusnou ciarou len par kilometrov. Najvacsi vyskyt je potom aj v okoli Stropkova.
vik.mydlo@gmail.com
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 28 Jún 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Mydlo, Donovaly

Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď. Údaje z FamilySearch skutočne pomohli. Narazil som však na jednu udalosť. V roku 1895 sa narodil môj pradedo - on má však v zázname svoje meno ako Victorius Joannes Midlo. Rozumiem, že mená v tej dobe boli z latinčiny. Nerozumiem však prečo sa od tej doby používal Ypsilon. Teda síce má v matrike Midlo - ale od tej doby to bolo Mydlo.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
zapisovanie priezvisk záviselo vždy od gramotnosti zapisovateľa. V latinčine sa písmeno "y" veľmi nepoužíva, preto sa priezvisko zapisovalo skôr s "i". Po príchode zapisovateľov znalých slovenčiny, resp. češtiny sa začala používať gramatika, ktorá im bola známa. Keďže v spisovnej reči sa slovo mydlo písalo s "y", rozhodli sa aj dané priezvisko zapisovať v "spisovnom" tvare. Takéto zmeny nie sú ničím výnimočným, dokonca je možné, že pri skúmaní Vašej rodiny sa môžete v niektorom historickom období opätovne stretnúť so zmenou písmena v mene predkov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

A ja len doplnim Patrika, ze v Bernolakovom Slowari Slowenskom Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskom je "Midlo":
http://slovnik.juls.savba.sk/?w=midlo&s ... 8&oe=utf-8#
Ako vieme, ypsilon bol zavedeny az v druhej pol. 19. storocia a kym sa to premietlo do Vasho priezviska, chvilu to trvalo.
vik.mydlo@gmail.com
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 28 Jún 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Mydlo, Donovaly

Ďakujem Vám páni.
Informácie a zdroje mi skutočne pomáhajú v tvorbe. Postupným bádaním som sa však dostal k javu, že mnohí rodičia mali potomstvo rovnakých krstných mien. Napríklad: Joannes Midlo mal dcéru Ceciliu Midlo nar.1823 medzi tým pár detí a následne Ceciliu Midlo nar. 1836. Dá sa nejakým spôsobom predpokladať, že prvá umrela a ďaľšiu pomenovali rovnako alebo je v tom nejaká chyba? Robievalo sa to tak?
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

vik.mydlo@gmail.com napísal:Ďakujem Vám páni.
.. Dá sa nejakým spôsobom predpokladať, že prvá umrela a ďaľšiu pomenovali rovnako alebo je v tom nejaká chyba? Robievalo sa to tak?
Odpovedia Vam umrtne matriky. A ano, robievalo sa to tak.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň, bežne sa to tak robievalo ... ja som sa napríklad pri zostavovaní rodokmeňa mojej rodiny s stym stretla 2x.
kamenservis@azet.sk
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 18 Júl 2016, 22:24

Ahoj. Volám sa Ján Mydlo a pochádzam z Prešova. Otec sa narodil na Španej Doline tiež Ján. Dedko Imrich Mydlo sa narodil v dedinke Mistríky čo bola časť Donovalov. Tiež mi vravel, že naši predkovia mali v mene aj meno Mistrík, ako ten nebohý bratislavský herec, že je to naša vzdialená rodina. Aj maliar už nebohý Svetozar Mydlo, ktorý sa však narodil v Ružomberku. Niekde som čítal, že náš rod pochádza z Talianska a ľudia s týmto menom boli neochvejný bojovníci za slobodu a pravdu. Možno je to hlúposť, ale mňa to potešilo, lebo som sa v tom videl. Ak by si sa dozvedel viac, tak daj vedieť aj mňa zaujímajú naše korene a predkovia. Jano
Napísať odpoveď