Petelenovci zo Slovenskej Ľupče

Hladanie priezviska
klietus001
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 01 Máj 2013, 16:03

Dobrý večer,

chcel by som sa opýtať na pôvod starého ľupčianskeho priezviska Petelen,
zároveň by som chcel poprosiť na informáciu, či sa niekto zaoberal rodokmeňom
tohto priezviska, z radov ktorého pochádzal známy slovenský lekár MUDr. Daniel Petelen (1903-1969)

Ďakujem

STANO
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Povod priezviska je, podla mojho nazoru, mozne odvodit od tychto vyrazov:
1) madarske pomenovanie rumunskej obce Petelea (mad. Petele). Jej pomenovanie vraj vychadza bud zo slovanskeho osobneho mena Petula, alebo z latinskeho betula - breza. V Srbochorvatcine vsak slovo betula je pejorativny vyznam pre krcmu.
2) Slovinsky vyraz petelin znamena kohut.

V kazdom pripade to naznacuje pristahovalcov niekde z juhu. Zbeznym prezretim matrik sa mi vsak nieco podobne nepodarilo zistit.
Slovenska Lupca vsak stala na starobylej ceste Via Magna, co znamenalo, ze sa tu premlelo vela ludi roznych narodnosti. K rumunskemu povodu by mohla viest valasska kolonizacia v 15.-16. storoci.
Ovsem co ma najviac zaujalo, bola zmienka na tejto stranke: http://slovenskaroute66.sk/sk/novinka/h ... skej-lupce
Uvadza sa tam, citujem: "Za panovania Belu III. (1172-1196) prišli do Slovenskej Ľupče gréci. Boli to obuvníci a murári, z ktorých údajne murársky majster Petelon vybudoval severnú časť hradu."
Nuz tak - mozete si vybrat :-)
klietus001
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 01 Máj 2013, 16:03

Ďakujem za odpoveď a zaujímavé informácie, tých možností je zrejme viacej, teraz som si spomenul,
že už dávnejšie mi niekto spomínal o gréckom pôvode tohto priezviska a aj údajnú zmienku o majstrovi Petelonovi,
ktorý údajne postavil časť Ľupčianskeho hradu. Ináč, toto priezvisko sa vyskytuje v Ľupči preukázateľne už v 17.storočí.
Na Family Search som našiel tiež zmienku o gréckych nositeľoch tohto priezviska, ktorí sa usadili v USA.

STANO
Napísať odpoveď