Pôvod priezviska Kreth/Kret a Ňuňuk

Aberdevine
Dátum registrácie: 01 Jan 2017, 22:38
Predkovia z oblasti: Michalovský, Detvianska Huta, Salajka, Sušany

Pôvod priezviska Kreth/Kret a Ňuňuk

Príspevokod užívateľa Aberdevine » 01 Jan 2017, 22:49

Dobrý večer,
obraciam sa na vás s prosbou o pomoc pri hľadaní pôvodu dvoch priezvisk. Tieto priezviská patrili mojim predkom, ktorí pochadzali z okolia Detvy. Predpokladám, že priezvisko Kreth bude mať nemecké korene. K priezvisku Ňuňuk zas som zistil len to, že sa dodnes vyskytuje v obciach okrese PT.

Za pomoc vopred ďakujem.

Imrich
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pôvod priezviska Kreth/Kret a Ňuňuk

Príspevokod užívateľa Imrich » 02 Jan 2017, 17:02

V knihe Sklárne na Podpoľaní, autor Ján Žilák, 2004, sa spomína na str. 14 toto:

Z panstva Jozefa Illešházyho z Broumova a Vsetínska ušli v rokoch 1762-1763 poddaní do novopostavenej sklárskej huty detvianskej. Z týchto 14 rodín vznikla Detvianska Huta. Medzi prisťahovalcami sa spomína Jakub a Ján Kret. Neboli to sklári ale želiari, ktorí sa podielali na celkovom chode sklárne.

Aberdevine
Dátum registrácie: 01 Jan 2017, 22:38
Predkovia z oblasti: Michalovský, Detvianska Huta, Salajka, Sušany

Re: Pôvod priezviska Kreth/Kret a Ňuňuk

Príspevokod užívateľa Aberdevine » 02 Jan 2017, 22:05

Dobrý večer pán Imrich

ďakujem za novú informáciu do rodokmeňa. V tom menovanom úryvku z knihy od pána Žiláka bola spomenutá aj rodina M. Michalovského, čo bol tiež môj predok. Netušil som, že by to mohli byť všetko Moraváci. Vŕta mi však hlavou aj etymologický význam tých dvoch spomenutých priezvisk.
Z informácií čo som našiel, je jedno mestečko v južnom Nemecku menom Kreuth. Mohlo by to mať niečo s tým spoločné?

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní