Pôvod priezviska Bartko, Stacho

Hladanie priezviska
MiroslavaBartko
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 06 Jan 2017, 21:56
Predkovia z oblasti: Bartko

Dobrý deň. Som tu úplne nová, ešte len začínam skladať rodokmeň. Vedeli by ste mi povedať niečo o priezvisku Bartko a Stacho? Oba pochádzajú z okresu Stropkov.. Bartko- obec Bukovce, Stacho- obec Potôčky. Mám pocit že Bartko bude skomolené z maďarského Bartkoó. A O priezvisku stacho neviem ani toľko. Ďakujem Vám vopred
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dobrý den, vitajte!
Priezvisko Bartko ma povod v krstnom mene Bartolomej, pricom koncovka -ko oznacuje synovsky vztah povodneho nositela. Ergo zakladatel rodu sa pravdepodobne volal Bartolomej. (Zdroj: M. Majtan: Nase priezviska)
Priezvisko Stacho je s najvacsou pravdepodobnostou odvodene tiez od krstneho mena, v tomto pripade Stanislav. (Zdroj: Kotik: Nase prijimeni).
MiroslavaBartko
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 06 Jan 2017, 21:56
Predkovia z oblasti: Bartko

neboha babka mi vravel, ze pri zadušnych omšiach sa čitali pri našom priezvisku mena ako napriklad Rachelia, Gizelia, Rebeka... pre nu boli teda divne, kedze obvykle sa tu davali mena ako anna, maria, eva, julia... myslite že by som mala hladat meno bartko niekde v židovskych matrikach? su take?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

To sa dá zistiť jedine poriadnym genealogickým výskumom. Priezviská skôr ukazujú na katolíkov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

A nie sú to birmovné mená?
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

MiroslavaBartko napísal:...myslite že by som mala hladat meno bartko niekde v židovskych matrikach?...
Medzi základné údaje o predkovi, ktorého rod chcete skúmať, je, že musíte vedieť, akého bol vierovyznania.
MiroslavaBartko napísal:neboha babka mi vravel, ze pri zadušnych omšiach sa čitali pri našom priezvisku mena ako napriklad Rachelia, Gizelia, Rebeka... pre nu boli teda divne, kedze obvykle sa tu davali mena ako anna, maria, eva, julia...
Hm, zúčastnila som sa zatiaľ troch zádušných omší mojich príbuzných, ktorí boli katolíci, ale kňaz, ktorý slúžil svätú omšu, nikdy nečítal nejaký menoslov krstných mien k danému priezvisku.
Tu treba hľadať odpoveď, v ktorej cirkvi na zádušných omšiach čítal/-ta kňaz krstné mená zosnulých z konkrétnej rodiny.

V gréckokatolíckej cirkvi "Hramota" – je zádušná liturgická omša za zosnulých.

Zádušné soboty sa slávia každý rok v súvislosti so slávením Paschy. To znamená, že prvá zádušná sobota je vždy pred mäsopôstnou nedeľou. Druhá, tretia a štvrtá zádušná sobota sú zároveň 2., 3. a 4. sobotou Veľkého pôstu a posledná, piata zádušná sobota, pripadá na sobotu pred sviatkami Svätej Päťdesiatnice – Zostúpenia Svätého Ducha. V tieto soboty sa slúžia zádušné sv. liturgie a po nich býva panychída s čítaním hramoty (zoznam mien zomrelých členov gréckokatolíckych rodín, kde sa živí modlia za svojich zosnulých).

"Hramotná kniha" - obsahuje rodokmenné dáta všetkých rodín z konkrétnej gk farnosti, býva uložená v sakristii.

Zároveň netvrdím, že Vaši predkovia boli/sú gréckokatolíci. Tento údaj si však musíte zistiť sama z matričných kníh a iných dokumentov.

Stále len v teoretickej rovine - na FS je matrika GKC Bukovce, Stropkov, kde sa vyskytuje aj priezvisko Bartko: https://familysearch.org/search/record/ ... %3A1794362
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Nielen Židia, ale aj luteráni si dávali biblické mená ako Ráchel, Rebeka, najmä pred 19-storočím, v 19-storočí už menej.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pán Mojmír, s ohľadom na oblasť, z ktorej boli predkovia p. Bartkovej (krajný severovýchod Slovenska) sa obávam, že k evanjelikom zrejme nepatrili. V týchto krajoch žili v prevažnej miere rímski a grécki katolíci spolu so Židmi.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Priezvisko Bartko je hojne rozšírené aj na hornej Nitre, v okrese Prievidza. Jeho pôvod ide do obcí Kocurany a dnes už zaniknutej osady Baštianka (časť Diviak nad Nitricou).
Inak ako genealogickým výskumom sa k pravde nedopátrame. To, čo sa traduje v našich rodinách môže mať reálny základ, no vždy je to zanesené nánosom subjektivity. Stavte na kvalitný výskum.
Napísať odpoveď