Pôvod priezviska Kružlic

Aladar fox
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 11:54

Pôvod priezviska Kružlic

Príspevok od užívateľa Aladar fox » 03 Okt 2017, 11:58

Dobrý deň

Zaujímam sa o pôvod môjho priezviska Kružlic a rád by som vedel niečo viac o tom odkiaľ pochádza a ak je to možné tak akých mám predkov. Prikladám aj môj dátum narodenia 10.2.1985. Ďakujem vopred za akékoľvek podané informácie.

michalR
Člen
Člen
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

Re: Pôvod priezviska Kružlic

Príspevok od užívateľa michalR » 03 Okt 2017, 13:09

také jednoduché to nebude :)
skúste si zistiť základné biografické údaje aspoň prastarých rodičov (možností je viacero, najjednoduchšie je navštíviť cintorín - alebo sa spýtať starých rodičov)

http://www.geni.sk/genealogia-zaklady/

jurajpolak
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica

Príspevok od užívateľa jurajpolak » 03 Okt 2017, 15:54

Len pre zaujímavosť výskyt priezviska:
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=Kru%C5 ... 8&oe=utf-8#
Väčšina je to stredné Slovensko, okres Žiar nad Hronom, resp. BB.

Doplnene:
Podla najstarších zindexovaných záznamov vyhladaných na FS (1700-1730) nájde toto priezvisko v Pezinku, Štrbe a BB. Takže treba pátrať, ku ktorým z týchto Kružlicovcov patríte vy.
https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia

Aladar fox
Dátum registrácie: 03 Okt 2017, 11:54

Príspevok od užívateľa Aladar fox » 08 Okt 2017, 16:42

Dobry den. Dakujem pani za informacie. Necakal som ze to bude take jednoduche :) kazdopadne dobre ste ma nasmerovali a budem teda patrat po svojej osy. Dakujem este raz a prajem pekny den :)

mimili
Člen
Člen
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Príspevok od užívateľa mimili » 09 Okt 2017, 09:06

Aladar fox napísal:
03 Okt 2017, 11:58
Dobrý deň

Zaujímam sa o pôvod môjho priezviska Kružlic
tiež už len pre zaujímavosť na tomto linku: http://www.juls.savba.sk/ediela/ks/2011/3/ks2011-3.pdf
pod heslami kružliť, kružľovať, kružľov dá sa vytušiť pôvod a význam priezviska

Anub1s
Dátum registrácie: 28 Feb 2018, 13:10

Príspevok od užívateľa Anub1s » 28 Feb 2018, 14:38

Dobrý deň,
keďže sa jedná o ojedinele priezvisko, už dávnejšie som vylúčil jeho pôvod v remesle resp. činnosti.
Najmä z dôvodu, že ak by išlo o tzv. remeselnícke priezvisko zo slovesa kružľovať, ako tu už niekto spomínal, bolo by pravdepodobne rozšírenejšie. Aj samotná činnosť a jej názov nie je veľmi známa, nepoužíva sa. A ak už aj hovoríme o remeselníckom význame, tak potom by som skôr preferoval priezvisko Kružliak - lepšie sa to foneticky odvodzuje :)

Pôvod priezviska Kružlic hľadám v chorvátskom priezvisku Kružič. Pozri Peter Kružič - obranca a hrdina hradu Klis, resp. protiturecký bojovník Ján Kružič z Lupoglavy (lokalita Čabraď, Krupina)

Argumentácia: Priezvisko Kružlic je "matričná skomolenina" priezviska Kružič / Kružlic. Občas sa stávalo, že matrikár zle zapísal meno pri narodení alebo pri prepise. Fonetický omyl resp. zlý odpis a následne zlý zápis. Ak si to aj všimli, v minulosti sa to už nedalo meniť tak ľahko ako teraz.
(Málo pravdepodobné ale za určitých okolností sa takýto "matričný omyl" vykonával aj úmyselne - potreba odlíšiť druhorodeného / nededičného syna pri šľachticoch, ľavobočka, na žiadosť držiteľa mena, ... )
Verte či nie, v mojom meste matrikárka donedávna (dotyčná je už na dôchodku), volala môjho starého otca Kružlica Kružic (je jeho osobná známa a po manželke aj rodina) Pri jednej takejto situácii som si prvý krát uvedomil spojitosť o ktorej tu píšem.

Nerozšírenosť priezviska tiež potvrdzuje moju teóriu, že išlo omyl alebo úmysel na jednu vetvu Kružicovcov. Môj prastarý otec pochádzal zo Sv. Antona resp. Antola.

Rovina úvahy: Kružic ako majiteľ hradu Čabraď, vojak v Krupine, nemá do Sv. Antona ďaleko. Veď aj kaštieľ vo Sv. Antone do dnešnej podoby postavili majitelia hradu Čabraď Koháriovci. Možno len zhoda náhod a možno len "kopírovali cestu" Kružica.

Môj predpoklad o "skomolenine" Kružlic Kružic sa dá napokon relatívne ľahko overiť v matričných záznamoch.

laco
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Príspevok od užívateľa laco » 28 Feb 2018, 17:11

Pravdepodobnosť, že to meno má chorvátsky pôvod je pravdepodobné, ale len na základe podobnosti mena sa domnievať, že predkom bol nejaký turkobijec nie je veľmi vedecké.

Predpokladám, že Kružić je v Chorvátsku asi dosť bežné priezvisko a pohyb obyvateľstva v rámci starého Uhorska nebol zriedkavý. Prerod z Kružića na Kružlica je ľahko možný.

Laco

mimili
Člen
Člen
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Príspevok od užívateľa mimili » 01 Mar 2018, 09:12

Anub1s napísal:
28 Feb 2018, 14:38
Dobrý deň,
keďže sa jedná o ojedinele priezvisko, už dávnejšie som vylúčil jeho pôvod v remesle resp. činnosti.
Najmä z dôvodu, že ak by išlo o tzv. remeselnícke priezvisko zo slovesa kružľovať, ako tu už niekto spomínal, bolo by pravdepodobne rozšírenejšie. Aj samotná činnosť a jej názov nie je veľmi známa, nepoužíva sa. A ak už aj hovoríme o remeselníckom význame, tak potom by som skôr preferoval priezvisko Kružliak - lepšie sa to foneticky odvodzuje :)
nechcem vyvracať vaše teórie, len by som asi tak radikálne nevylučovala ani iný pôvod priezviska - pre zaujímavosť (a možno aj trochu pobavenie) pozrite tu:
https://archive.org/stream/slovenskpohl ... 0/mode/2up

kde nájdete výťah zo Slovenských pohľadov z r. 1900 s príspevkom "O rodinných menách Bukovca a Uderinej a O rodinných menách brezovských" s odkazmi aj na Holubyho, kde o.i. nájdete citujem "8.Rodinných mien dľa nástrojov, nádob, domových čiastok, pokrmov, rúcha a čiastok tela dané máme len málo, a sem by patrily: Križo a Kružlic na Uderinej, Kožík na Bukovci"...
Je to zaujímavý zdroj aj z dôvodu, že tam autor popisuje aj vývoj rôznych priezvisk, ako došlo k ich premenám a aké boli dôvody zmien.
Naposledy upravil/-a mimili v 01 Mar 2018, 11:33, upravené celkom 1 krát.

Anub1s

Príspevok od užívateľa Anub1s » 01 Mar 2018, 09:41

laco napísal:
28 Feb 2018, 17:11
Pravdepodobnosť, že to meno má chorvátsky pôvod je pravdepodobné, ale len na základe podobnosti mena sa domnievať, že predkom bol nejaký turkobijec nie je veľmi vedecké.

Predpokladám, že Kružić je v Chorvátsku asi dosť bežné priezvisko a pohyb obyvateľstva v rámci starého Uhorska nebol zriedkavý. Prerod z Kružića na Kružlica je ľahko možný.

Laco
Vedecké možno nie, pretože na bádanie a dokazovanie nemám čas, ale po zohľadnení všetkých okolností to nie je nereálne a teda pravdepodobne :)

Pripájam ďalšiu argumentáciu:
1 - Na slovensku má šľachtické korene každý štvrtý (či už zemianske alebo barónske).
2 - Kružic nie je vôbec rozšírene priezvisko a do Horného Uhorska z územia dnešného Chorvátska alebo Bosny/Hercegoviny "utiekol" rod niekedy v 16.storočí - počas chorvátskej kolonizácie (teraz by sme to nazvali utečenecká kríza). Bežne sa pre tento balkánsky ľud udomácnilo priezvisko "Horvat" a jeho obdoby. Len bohatšie a významnejšie rodiny si zachovali svoje pôvodne priezviska resp. už nejaká mali - vzhľadom na fakt, že priezviska v tom období len vznikali.
3 - Argument o priebežnom sťahovaní obyvateľstva vrámci celého Uhorska (napr. z územia balkánu do Horného Uhorska) je nepravdepodobný, pretože veľká časť Uhorska bola pod Osmanskou správou a mali sme tu dlho nevoľníctvo. Po vytlačení a znovuzískaní územia po Turkoch prebiehalo osídľovanie práve opačným smerom, z horného do dolného Uhorska - príkladom je napr. dnešná Vojvodina v Srbsku.

Na záver trochu odbočím: Na PVH mal môj spolužiak viedol hodinovú diskusiu s profesorom o tom, že je po praslici potomok bočnej vetvy Hunt-Poznanovcov - v jeho rodine sa to tak traduje (vlastnili a asi aj vlastnia malú zemiansku kúriu). Neskôr predložil erbové a listinné dôkazy, diskusie pokračovali súkromne na katedre. Profesor to i tak neuznal a jeho argumentom bolo, že to je nepravdepodobne pretože tento rod vymrel, a že poznáme stredoveké rody, ktoré svoj pôvod odvodzujú od významných rímskych rodín. Neváhali dokonca falšovať listiny, aby si potvrdili tento status.

Anub1s

Príspevok od užívateľa Anub1s » 01 Mar 2018, 09:52

mimili napísal:
01 Mar 2018, 09:12
Anub1s napísal:
28 Feb 2018, 14:38
Dobrý deň,
nechcem vyvracať vaše teórie, len by som asi tak radikálne nevylučovala ani iný pôvod priezviska - pre zaujímavosť (a možno aj trochu pobavenie) pozrite tu:
https://archive.org/stream/slovenskpohl ... g_djvu.txt

kde nájdete výťah zo Slovenských pohľadov z r. 1900 s príspevkom "O rodinných menách Bukovca a Uderinej a O rodinných menách brezovských" s odkazmi aj na Holubyho, kde o.i. nájdete citujem "...Rodinných mien dla nástrojov, nádob, domových čiastok, pokrmov, rúcha a čiastok tela dané máme len málo, a sem by patrily: KrUo a Kružlic na Uderinej, Košík na Bukovci"...
Je to zaujímavý zdroj aj z dôvodu, že tam autor popisuje aj vývoj rôznych priezvisk, ako došlo k ich premenám a aké boli dôvody zmien.
Tak asi len predsa oprášim švabach a latinčinu a trochu pobádam. Ak je moja teória správna, rod bude relatívne ľahko badateľný, stačí len nájsť preklep a turkobijcov v pozadí :)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní