Pôvod priezviska Linczényi

Hladanie priezviska
Erlo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Okt 2017, 22:47
Predkovia z oblasti: Zeleneč, Trnava, Bratislava, Svätojurskí Páni

Zdravím všetkých. Potreboval by som zistiť pôvod priezviska Linczényi. Zatiaľ som zistil že priezvisko sa zo všetkých krajín sveta vyskytuje len na Slovensku a Maďarsku. Vkaždej z týchto dvoch krajín asi sto krát. Taktiež som zistil že jeden zo starých názvov obce Zeleneč je aj Lincz cca okolo roku 1770. A taktiež som zistil že kombinácia hlások z, é, y sa používala pri priezvizkách barónov. Môžte sa prosím podeliť s vaším názorom na túto tému a bol by som rád aj za každú novú informáciu alebo meno niakého významného predka. Vopred Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V tejto chvili sa nevyjadrim k etymologii priezviska, ale k niektorym Vasim konstatovaniam.
Erlo napísal: 26 Okt 2017, 23:01 ... Taktiež som zistil že jeden zo starých názvov obce Zeleneč je aj Lincz cca okolo roku 1770.
To je ojedinely vyskyt, pricom treba povedat, ze v mnohych pripadoch som sa stretol s uvedenim "cz" namiesto "cs", teda "č", co je v pripade Zelenca aj pravda - vsetky ostatne nazvy smeruju ku koncovke "č": http://slovnik.juls.savba.sk/?w=lincz&s ... 8&oe=utf-8#
Erlo napísal: 26 Okt 2017, 23:01A taktiež som zistil že kombinácia hlások z, é, y sa používala pri priezvizkách barónov.
Tak toto pocujem prvykrat a, s odpustenim, povazujem to za hlupost. Dokonca aj take priezvisko ako Palffy nosili aj nenobilitovani predkovia (aj ked teda Palffyovci neboli baroni, ale grofovia). Ale ak uvediete relevantny zdroj, budem zvedavy.
Ako priklad pri konkretnom priezvisku mozno uviest napr. Linczenyiho v Kostolnych Moravciach (11.3.1851 nar. Terezia), ktory je uvedeny ako pastier: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Alebo napr. v Dedinke sa 12.5.1878 narodila nemanzelska Juliana sluzke Anne Gajdosovej. Neskor legitimizovana naslednym sobasom s Michalom Linczenyim: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Sobas Michala Linczenyiho s Annou Gajdosovou 2.6.1879, kde je Michal uvedeny ako kocis: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Priezvisko Linczenyi som nenasiel ani v zoznamoch slachty, ani v Nagy Ivanovi....jedine Linczegh a Linczer.
Erlo napísal: 26 Okt 2017, 23:01... bol by som rád aj za každú novú informáciu alebo meno niakého významného predka. Vopred Ďakujem
Z Vasho vyjadrenia ("niakého") Vas tipujem z oblasti stredneho Slovenska, okolo B. Bystrice. Vasich predkov tipujem prave do tych vyssie spomenutych oblasti. Jedine genealogickym vyskumom zistite, ci mate nobilitovanych predkov, alebo nie.
Erlo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Okt 2017, 22:47
Predkovia z oblasti: Zeleneč, Trnava, Bratislava, Svätojurskí Páni

Ďakujem za odpoveď. Čítal som len na anglickej Wikipédii o koncovkách stredoeurópskych mien a našiel som tam že koncovkou y a i mávali v stredoveku vyššie postavené rodiny. Ale to pravdepodobne neni dôveryhodný zdroj. Myslíte že bude mať zmysel si pozrieť niaké miestne dedinské kroniky? Tým genealogickým výskumom ste mysleli napr. aj DNA test o predkoch? Alebo viete odporučiť niakého odborníka? A ešte mám poslednú otázku. Sú niaké zdroje odkiaľ by sa dalo zistiť kto konkrétne "vládol" v Zelenči a okolí, približne v tých časoch(cca1750). Ospravedlňujem sa za veľa otázok a vopred Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Erlo napísal: 27 Okt 2017, 20:42 Ďakujem za odpoveď. Čítal som len na anglickej Wikipédii o koncovkách stredoeurópskych mien a našiel som tam že koncovkou y a i mávali v stredoveku vyššie postavené rodiny. Ale to pravdepodobne neni dôveryhodný zdroj.
Ano aj nie. Koncovka -yi je v podstate madarska, dala by sa prirovnat k slovenskemu "-ský". Toto sa da povedzme prirovnat k nemeckemu "von", ale neznamena to automaticky, ze ide o nobilitovany rod, ako som Vam uz preukazal.
Erlo napísal: 27 Okt 2017, 20:42Myslíte že bude mať zmysel si pozrieť niaké miestne dedinské kroniky?
To ma vzdy zmysel.
Erlo napísal: 27 Okt 2017, 20:42Tým genealogickým výskumom ste mysleli napr. aj DNA test o predkoch? Alebo viete odporučiť niakého odborníka?
V prvom rade genealogicky vyskum ako taky, teda zalozeny na matricnych a mimomatricnych zdrojoch. Cele toto forum, pridruzene k stranke geni.sk (kde najdete spustu clankov, ktore Vam napovedia co a ako) sluzi amaterom, ktori sa venuju genealogii. DNA test Vam nepotvrdi modru krv.
Erlo napísal: 27 Okt 2017, 20:42A ešte mám poslednú otázku. Sú niaké zdroje odkiaľ by sa dalo zistiť kto konkrétne "vládol" v Zelenči a okolí, približne v tých časoch(cca1750). Ospravedlňujem sa za veľa otázok a vopred Ďakujem.
No najjednoduchsie je najst na internete webovu stranku, na ktorej je zaiste aj co-to o historii obce. Zelencu "vladla" bratislavska kapitula: http://www.zelenec.sk/obec-24/historia/
Erlo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Okt 2017, 22:47
Predkovia z oblasti: Zeleneč, Trnava, Bratislava, Svätojurskí Páni

Ďakujem určite si toto fórum ešte preštudujem.
Napísať odpoveď