Priezvisko Kotučovič (Kotucsovics, Kotulkovics), Klinkovič (Klinkovics)

Hladanie priezviska
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Všetkých pekne pozdravujem,

Moc sa mi nedarí vo výskume - ak sa to tak dá nazvať, o pôvode priezvísk Kotučovič a Klinkovič. Na FS tiež toho veľa nieje. Väčšina z nich sú moji predkovia a v iných krajinách sa takmer nevyskytujú.
Má niekto nejaké znalosti o pôvodnom výskyte týchto priezvisk?

Vopred veľká vďaka

PH
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Kotucovic - zaklad je Kotuc, Kotul, vyznam priezviska je bud prezyvkoveho charakteru (od nejakej vlastnosti povodneho predka), alebo podla povodneho povolania (kolar?). Ako som si vsimol, prevazne sa vyskytovalo v Oponiciach a Kovarciach. V Kovarciach az v druhej pol. 18. stor. Podla historie obce v druhej polovici 18. stor. doslo k obhospodarovaniu kopanic. Kedze Oponice aj Kovarce mali spolocnych panov, predpokladam, ze ponukli niektorym svojim poddanym obrobenie kopanic, co znamenalo niekolkorocne ulavy na daniach a robotach. Zrejme preto ich nevidno v Terezianskom urbari.
Klinkovic - podla Majtana vyznam priezviska Klinko je odvodeny od krstneho mena Klement. Doplnenie pripony -vic ma vlastnicky, resp. synovsky charakter. Ako si vsimam podla indexov na FS rozsirenie je na zapade najskor Stefanova, neskor aj Ruzindol, na vychode najskor okolie Roznavy, Gelnice, neskor aj Krompachy, Kosice.
Jedine genealogickym vyskumom sa dostanete dalej.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Ďakujem pekne,

Vaše vysvetlenie samozrejme dáva logiku. Čo sa týka mena Kotučovič, vzhľadom na veľmi malý výskyt som najskôr uvažoval nad tým, že mohli byť prisťahovalci.
Ešte raz ďakujem

PH
Napísať odpoveď