Bella

Hladanie priezviska
Wratko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Dec 2017, 09:12
Predkovia z oblasti: Detva, Podkriváň, Korytárky

Dobrý deň,
pátram po mojich predkoch s priezviskom BELLA. Toto slovo je talianske a znamená - pekný - pekná, krásny - krásna... Ako sa dostalo do našich končín neviem a rád by som sa to dozvedel. Moji predkovia boli samostatne hospodáriaci roľníci a pochádzajú z Podpoľania, konkrétne z Podkriváňa.
Za každú radu alebo pomoc vám budem vďačný. :idea:

Vlado Bella
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

Dobrý deň, pán Bella

Vitajte na fóre. Vaše priezvisko môže pochádzať z taliančiny, ale takisto aj zo slovenského slova - biely. V tomto prípade asi označujúce človeka s blond vlasmi, tipoval by som. Podobne ako priezviská Belo, Biely, Belák a podobne. Písaná podoba priezviska sa veľmi často menila, napríklad to moje sa písalo aspoň 6timi rôznymi obmenami
Odpoveď na túto otázku, vám dá len genealogický výskum. (dostupný aj online pre kohokoľvek)
Začať môžte aj tu
http://www.geni.sk/genealogia-zaklady/
Wratko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Dec 2017, 09:12
Predkovia z oblasti: Detva, Podkriváň, Korytárky

Ďakujem vám za promtnú reakciu.
Áno, na tom slovenskom základe môjho priezviska môže niečo byť. Všetci chlapi z nášho rodu boli už v strednom veku šedivý. :) :) :) Aj Ja sám som začal šedivieť už v 25-ke a dnes, keď mám 55 r. som celý biely - šedivý. :)
Ja som sa skôr domnieval, že..... keď majitelia hradu Divín prestavovali svoj hrad, pozvali na práce talianskych majstrov. Čo ak sa nejakému robotníkovi zapáčili slovenské devy a zostal tu natrvalo? :) Ale ti je len moja fabulácia, nič viac.
Pred rokmi som pátral po svojich predkoch v krajskom archíve v BB a došiel som až do cca r. 1800 a všade boli zapísaný ako roľníci - sedliaci z Podrivánskych lazov.

Ešte raz vďaka. Idem ďalej študovať a pátrať....

Pozn.: Divín je od Podkriváňa vzdušnou čiarou cca 10 km.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

treba to radšej brať triezvo a myslieť si, že sú roľníci a potom sa tešiť, ako to budú tí Taliani, ako naopak :-)
Wratko
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Dec 2017, 09:12
Predkovia z oblasti: Detva, Podkriváň, Korytárky

jasné, uvažujem triezvo a držím sa pri zemi... ako moji predkovia ;)
Napísať odpoveď