Merka/Merková

Hladanie priezviska
natka266
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Dec 2017, 15:58

Dobrý deň!

Pár rokov sa zaoberám pôvodom môjho priezviska, resp.odkiaľ pochádza. Keďže som ešte nemala tú možnosť sa dostať k matrike, tak len skúmam po internete a ľudí sa pýtam a získavam tak predpoklady na pôvod.
Mnoho ľudí si myslí,že môj otec je Merko, skrz mojej ženskej verzie Merková. Ale nie je tak. Raz tu bola načatá debata o tomto priezvisku,čo to som sa dozvedela a pomohlo mi to odraziť sa ako tak. Prikladám link viewtopic.php?t=6540
Vďaka tomuto som skúmala význam slova v hlavne slovanských jazykoch. Dospela som k tomu ,že takmer v každom slovanskom jazyku znamená slovo "merka" miera. Čo by vysvetľovalo nádobu na meranie.
Následne som sa však dostala k nemeckým pojmom ako merk či merken , ktorých význam slov je pamätať,cítiť,rozhodnúť sa,všímať si.
Taktiež som sa stretla so židovským priezviskom Merk, ktorého však význam neviem.Ak by to však bolo nemecké židovské, tak by to pravdepodobne malo jeden z tých významov.
Nedávno ma prekvapilo estónske merka , ktoré znamená v preklade " Moje meno je..". A našla som aj Merka ako prvé meno, používané hlavne v USA.S tým sa trochu viazala iná debata o inom priezvisku,v ktorom bolo zakomponované aj Merka. Taktiež prikladám link viewtopic.php?t=7225
Myslíte si ,že by som sa mala opierať viac o slovanský pôvod alebo je možné, že základ priezviska vznikol z nemeckého/židovského Merk ?
Ak by mi niekto vedel pomôcť alebo našiel iné dokumenty, ktoré sa nejako dotýkajú môjho priezviska, bola by som vďačná za každú radu či pomoc.
Ďakujem.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Zdravím,
čo som tak skúšal vyhľadať, tak v indexovaných matrikách mi najstaršie meno našlo na Slovensku v Slovenskej Ľupči v roku 1668.
Za obdobie 17. a prvej polovice 18. storočia mi našlo Merkovcov v Maďarsku a Chorvátsku (nie veľký počet) a potom dosť na Slovensku, najmä v Bzinciach pod Javorinou, Turom Poli, v menšom množstve aj inde na Slovensku.
Podľa tohto by som sa priklonil skôr k slovanskému pôvodu, ale na druhej strane môžu byť aj v iných krajinách, ktoré nie sú na Family Search zindexované.
Či ide o cudzinca, alebo Slováka, zistíte jedine genealogickým výskumom. Ináč to z našej strany môže byť len tipovačka. Ale skôr by som sa priklonil k tomu najjednoduchšiemu vysvetleniu (merka, nádoba na meranie a s tým súvisiace činnosti).
Možno prídete na niečo iné a bude to niečo zaujímavé a prekvapujúce, alebo na druhej strane budete pátrať pokiaľ sa bude dať a narazíte stále len na Merkovcov na Slovensku.
eurus
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 28 Jan 2015, 16:13
Predkovia z oblasti: rod. Daniš, farnosti Nadlice,Šišov, obec Chudá Lehota rod. Bitarovský - Navojovce, Trebašovce, Pravotice

Dobrý večer,
u nás okolo Bánoviec nad Bebravou niekoho "merkovať" znamenalo niekoho strážiť alebo na niekoho dohliadať.
Napr. merkovali sa deti.
eurus
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 28 Jan 2015, 16:13
Predkovia z oblasti: rod. Daniš, farnosti Nadlice,Šišov, obec Chudá Lehota rod. Bitarovský - Navojovce, Trebašovce, Pravotice

eurus napísal: 27 Dec 2017, 20:50 Dobrý večer,
u nás okolo Bánoviec nad Bebravou niekoho "merkovať" znamenalo niekoho strážiť alebo na niekoho dohliadať.
Napr. merkovali sa deti.
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=merkov ... 8&oe=utf-8#
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

eurus napísal: 27 Dec 2017, 21:03
eurus napísal: 27 Dec 2017, 20:50 Dobrý večer,
u nás okolo Bánoviec nad Bebravou niekoho "merkovať" znamenalo niekoho strážiť alebo na niekoho dohliadať.
Napr. merkovali sa deti.
ano s týmto súhlasim ;)

Ešte k tomu dodám, že aj v mojom rodokmeni sú Merkovi z Detvianskej Huty, neskôr odišli do Rumunska.
natka266
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Dec 2017, 15:58

jurajpolak napísal: 27 Dec 2017, 16:15 Zdravím,
čo som tak skúšal vyhľadať, tak v indexovaných matrikách mi najstaršie meno našlo na Slovensku v Slovenskej Ľupči v roku 1668.
Za obdobie 17. a prvej polovice 18. storočia mi našlo Merkovcov v Maďarsku a Chorvátsku (nie veľký počet) a potom dosť na Slovensku, najmä v Bzinciach pod Javorinou, Turom Poli, v menšom množstve aj inde na Slovensku.
Podľa tohto by som sa priklonil skôr k slovanskému pôvodu, ale na druhej strane môžu byť aj v iných krajinách, ktoré nie sú na Family Search zindexované.
Či ide o cudzinca, alebo Slováka, zistíte jedine genealogickým výskumom. Ináč to z našej strany môže byť len tipovačka. Ale skôr by som sa priklonil k tomu najjednoduchšiemu vysvetleniu (merka, nádoba na meranie a s tým súvisiace činnosti).
Možno prídete na niečo iné a bude to niečo zaujímavé a prekvapujúce, alebo na druhej strane budete pátrať pokiaľ sa bude dať a narazíte stále len na Merkovcov na Slovensku.
Ďakujem Vám veľmi pekne.Už tie prvé informácie sú hodné zaboriť sa do toho hlbšie.Máte pravdu, bolo by to na tipovačku, ale tak mne šlo hlavne o názor či pohľad ľudí ,čo sa v tom vyznajú.Každopádne som vďačná za pomoc. :)
natka266
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Dec 2017, 15:58

eurus napísal: 27 Dec 2017, 21:03
eurus napísal: 27 Dec 2017, 20:50 Dobrý večer,
u nás okolo Bánoviec nad Bebravou niekoho "merkovať" znamenalo niekoho strážiť alebo na niekoho dohliadať.
Napr. merkovali sa deti.
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=merkov ... 8&oe=utf-8#
Dobrý večer ,

presne to "merkovať" je to o čom som vravela.Je to ako môžte vidieť z nemčiny,čo som aj písala "merken".Taktiež som sa ale stretla s výrazom "mám to v merku" ako "mám to v oku" ,čo by zase spadalo do slovanského merka. Lebo neviem ako vy,ale "mám to v oku" by som si preložila ako mám to vymerané.
Ešte čo sa týka tých Bánoviec. Pochádzam pár km od Bánoviec a viem,že v okolí je dosť Merkovcov. A zaujímavé je ,že v komentári nad vaším sa zmieňuje hlavne stred a západ Slovenska,čo sa týka výskytu Merkovcov a nie je tomu tak ani dnes,keď som prechádzala stránkami. :)
Vďaka za odpoveď.
Napísať odpoveď