Jasenec

Hladanie priezviska
Slavo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Jan 2018, 20:00

Prijemný dobrý večer prajem,

s výskumom týkajúcim sa hľadania predkov iba začínam, no o to väčšie odhodlanie ma sprevádza. Popri tom všetkom by som vás rád oslovil s otázkou, či sa už niekto z vás stretol s priezviskom Jasenec a vedel by mi pomôcť s rozlúsknutím jeho pôvodu?

Celý život žijeme s rodinou v okolí Galanty a aj keď viem, že časť rodiny sa odsťahovala na východ, tak prevažná časť stále žila a žije tu. Možno ešte dodám, že moji rodičia sa nikdy nevzali a tak mám meno po matke.

Za každú odpoveď vopred ďakujem,
Slavo.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý večer,

chcem sa spýtať Zoli Jasenec - poznáte ho?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Slavo napísal: 07 Jan 2018, 20:15 ...či sa už niekto z vás stretol s priezviskom Jasenec a vedel by mi pomôcť s rozlúsknutím jeho pôvodu?
....
Ide o tzv. obyvatelske priezvisko, ktore ma povod v miestnom nazve, alebo v nazve obce.
Slavo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Jan 2018, 20:00

duros napísal: 07 Jan 2018, 21:24
Slavo napísal: 07 Jan 2018, 20:15 ...či sa už niekto z vás stretol s priezviskom Jasenec a vedel by mi pomôcť s rozlúsknutím jeho pôvodu?
....
Ide o tzv. obyvatelske priezvisko, ktore ma povod v miestnom nazve, alebo v nazve obce.
Zdravim,

dakujem za odpoved. Ak tomu teda spravne rozumiem, priezvisko Jasenec naznacuje, ze nositel tohto priezviska pochadza zo Senca? Su nejake dalsie priklady takychto obyvatelskych priezvisk?

Raz pri predstavovani mi kolega na predstavenie “Slavo Jasenec” vtipne odpovedal pohotovo “Tomas Jabratislava” :) samozrejme sa tak nevolal.

Taka mensia zaujimavost, mame na Slovensku chranenu rastlinu menom Jasenec biely, ta vsak asi dostala meno po objavitelovi a nie my po nej :)


Vdaka este raz.
Slavo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Jan 2018, 20:00

VeronikaBB napísal: 07 Jan 2018, 20:43 Dobrý večer,

chcem sa spýtať Zoli Jasenec - poznáte ho?
Zdravim,

bohuzial meno Zolo Jasenec mi nic nevravi. Pytal som sa vsak mamky a ta vravi, ze bude zrejme z druhej vetvy Jasenecovych byvajucich v Galante. Nejaky ten spolocny predok sa vsak urcite najde, no mne nie je znamy .. zatial :)

Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Slavo napísal: 08 Jan 2018, 13:18 ... Ak tomu teda spravne rozumiem, priezvisko Jasenec naznacuje, ze nositel tohto priezviska pochadza zo Senca? Su nejake dalsie priklady takychto obyvatelskych priezvisk?
....
K tomu seneckemu povodu by som bol skor skepticky. Skor si myslim, ze mohlo ist o Jasenie, Jaseno, ci ine miestne nazvy (treba si uvedomit, ze moze ist o chotarny nazov nejakej inej obce, alebo aj zaniknutu osadu).
Ako priklady mozu sluzit napr. samotny slachticky rod Jesenskych, ktori boli z Jasena, alebo prizvisko Kšiňan (zo Kšinnej), hoci nejde o slachticky pridomok a i. Mozno sa k tomu povodu dopracujete genealogickym vyskumom a mozno ani nie vzhladom na obdobie pouzivania prvych priezvisk v kontraste s obdobim dochovanych matrik.
Slavo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Jan 2018, 20:00

duros napísal: 08 Jan 2018, 13:37
Slavo napísal: 08 Jan 2018, 13:18 ... Ak tomu teda spravne rozumiem, priezvisko Jasenec naznacuje, ze nositel tohto priezviska pochadza zo Senca? Su nejake dalsie priklady takychto obyvatelskych priezvisk?
....
K tomu seneckemu povodu by som bol skor skepticky. Skor si myslim, ze mohlo ist o Jasenie, Jaseno, ci ine miestne nazvy (treba si uvedomit, ze moze ist o chotarny nazov nejakej inej obce, alebo aj zaniknutu osadu).
Ako priklady mozu sluzit napr. samotny slachticky rod Jesenskych, ktori boli z Jasena, alebo prizvisko Kšiňan (zo Kšinnej), hoci nejde o slachticky pridomok a i. Mozno sa k tomu povodu dopracujete genealogickym vyskumom a mozno ani nie vzhladom na obdobie pouzivania prvych priezvisk v kontraste s obdobim dochovanych matrik.
Jasne, geograficka blizkost k Sencu ma zmiatla, ale vacsi zmysel dava to, co ste napisali.

Dakujem velmi pekne za poskytnute postrehy, ak sa mi podari nieco zistit pocas mojho dalsieho vyskumu, ozvem sa, mozno tym niekomu tiez pomozem.

Vrela vdaka zatial.
Napísať odpoveď