Pôvod priezviska Cachovan

Hladanie priezviska
petercachovan
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 14 Mar 2018, 13:24

Hľadám pôvod priezviska Cachovan.
Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v okr.Prievidza,Bojnice,okolie ,Lazany,Bratislava,Trenčín a Komárno,odkiaľ pochádzam aj ja.
Zaujala ma stránka forebears.io, kde som našiel aj podobnosť priezviska s cudzokrajnými variantami ako Cacovean,Cacoveanu,Cachvan,Khachovyan,Caccavano.
Pôvod tohto priezviska môže byť rôzny,keď beriem do úvahy aj skomolené a chybné zápisy na matrikách a úradoch.
Naposledy upravil/-a duros v 16 Mar 2018, 16:49, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Presunuté do správneho subfóra (pôvodne v "Vlastné poznatky"), zmenený názov témy (pôvodne "Priezviská a ich podobnosť...")
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Nemusí ísť o cudzokrajný pôvod, cacha je napr. v šarišskom nárečí obliečka, súčasný výskyt priezviska mnohé napovie, ale nie je to úplne smerodajné, z matrík sa dozviete viac
Ivanco
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 17 Okt 2018, 08:42
Predkovia z oblasti: Prievidza,Kláštor pod Znievom a okolie

Zdravím,podla môjho nedávno zosnulého otca :( pochádza pôvod priezviska z oblasti,ktorú nemeckí prisťahovalci nazývali Zach.Neskôr,už aj zrejme v dôsledku úbytku nemeckých osídlencov sa táto oblasť poslovenčila a nazývala sa Cáchy.Táto oblasť sa nachádza v okolí Prievidze,Bojníc,obce Malinová,kde sa vraj nachádza aj krčma "Cachovanka". :D Môj otec pochádzal z Kláštora pod Znievom.Dá sa teda predpokladať,že naše priezvisko má pôvod v nemeckých osídlencoch,ktorí sa do tejto oblasti prisťahovali v 13.a 14. storočí a naučili tamojších obyvatelov ťažiť uhlie.ktoré sa tam ťaží dodnes.
Napísať odpoveď