Pôvod priezviska Frimmer

Hladanie priezviska
kilobite
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 22 Mar 2018, 17:08

Dobrý, chcel by som zistiť, aký je pôvod priezviska Frimmer, čo znamená, aby som si ho vedel preložiť do angličtiny (ak by sa dalo)... ale stačilo by mi na čo odkazuje :)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
priezvisko ako také evokuje nemecký pôvod. Mrkol som teda na nete do rôznych slovníkov. Slovník dolnonemeckej nemčiny hovorí, že Frümmen je cudzinec, čo by sme teda do angličtiny mohli preložiť ako Stranger, resp. Foreigner. Slovník bavorskej nemčiny zase naznačuje, že sloveso frümmen znamená objednávať, čo znamená, že Vaše priezvisko by sa dalo prekladať ako objednávateľ. K tomuto pojmu však adekvátny anglický preklad neviem nájsť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Priezvisko Frimmer sa vyskytuje aj v USA alebo Argentíne, kde je uvádzané ako židovské priezvisko (pôvodom židovských obyvateľov emigrujúcich z Európy pred fašizmom). Vyskytuje sa v zoznamoch európskeho židovského obyvateľstva v obmenách Frimer, Frimmermann, Frimmermann (PL). Význam sa vraj odvodzuje z jazyka yidiš "frum" = náboženský / zbožný a nemeckého "frommer" = zbožný človek. Anglický preklad by bol asi "pious person". Nuž, máte možnosti na výber 😀.
Napísať odpoveď