Voříšek

Hladanie priezviska
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Ahojte, zaujímali by ma možnosti pôvodu priezviska Voříšek.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

no ale tak nie je problém vytušiť, že to bude niečo s orechami.
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Až také samozrejmé to nie je, teórií som počul veľmi veľmi veľa... od východofrancúzskeho Varisque až po psa. ďakujem skúsim sa prihlásiť.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

no ten pes, to má niečo do seba. Otázka je, odkedy sa používa výraz oriešok pre psa.
To francúzske, to znie zaujímavo. Budem rád, keď dáte vedieť, čo ste zistili.
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Na tej českej stránke Prof. PhDr. Dobrava Moldanová, CSc. uvádza, že je to odvodenina od slova (v)ořech, nič viac. Nerozumiem ale celkom, čo tým autor priezviska chcel povedať, čo to má vyjadrovať, aký to má význam...

Je pravda, že nazvať psa ořechom, je asi skôr novodobejší vynález a že priezvisko Voříšek fungovalo aj predtým.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

jozefdeperyche napísal: 03 Apr 2018, 19:47 Na tej českej stránke Prof. PhDr. Dobrava Moldanová, CSc. uvádza, že je to odvodenina od slova (v)ořech, nič viac. Nerozumiem ale celkom, čo tým autor priezviska chcel povedať, čo to má vyjadrovať, aký to má význam...
Je pravda, že nazvať psa ořechom, je asi skôr novodobejší vynález a že priezvisko Voříšek fungovalo aj predtým.
Je pravdepodobne, ze zistit, co chcel autor priezviska povedat alebo vyjadrit, bude takmer nemozne, hlavne ak sa ukaze, ze sa v rodine vyskytuje stovky rokov dozadu.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

jozefdeperyche napísal: 03 Apr 2018, 19:47 Na tej českej stránke Prof. PhDr. Dobrava Moldanová, CSc. uvádza, že je to odvodenina od slova (v)ořech, nič viac. Nerozumiem ale celkom, čo tým autor priezviska chcel povedať, čo to má vyjadrovať, aký to má význam...
Nič viac? ..."příjmení Voříšek bylo odvozeno od příjmení Vořech, které vzniklo ze slova obecného významu (v)ořech".
jurajpolak napísal: 03 Apr 2018, 15:59 no ten pes, to má niečo do seba. Otázka je, odkedy sa používa výraz oriešok pre psa...
Som psíčkarka. :D Výraz pre psov domáci oriešok/orech, poznajú hlavne psíčkari a veterinári. Je to označenie pre psov, ktorí nemajú preukaz pôvodu (PP), sú bez tzv. papierov. Odkedy sa používa tento výraz, netuším.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Aj ja som 😀 mam jedneho orieska a jedneho s PP.
Ale myslim, ze 100-200-300 rokov dozadu nasi predkovia z dedin mali ine starosti ako riesit PP u psov. To bude nieco dost novodobe.
jozefdeperyche
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03 Apr 2018, 14:16
Predkovia z oblasti: Dubnica nad Váhom, Prejta, Kameničany, Litomyšl, Nedošín, Osík

Tak ako hovorí Juraj, ak berieme do úvahy čisto vidiecku populáciu tak bol vořech každý jeden pes :)

Napadá mi snáď to bolo možno kvôli nízkemu vzrastu? Ak bol už niekde Vořech, tak Voříšek je oproti tomu veľká zdrobnelina. Alebo boli nejaké špeciálne profesie na zbieranie orechov? To asi sotva.
Napísať odpoveď