pôvod priezviska

Hladanie priezviska
paja03111979
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 30 Jún 2018, 07:55
Predkovia z oblasti: Pavel Galandák narodený 16.9.1895 Hrašné viem ze byval Kostolná Zariečie. manželka Zuzana rodena šubová Hrachovište

Galandák a Višňovský
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Nuž existuje zopár kľúčových slov a prvý príspevok na takomto fóre by mohol obsahovať aspoň jedno z nich, ideálne aj viac. Medzi ne patria napríklad Hav-hav, bú, dobrý deň, čaute, prosím, ďakujem.... :( :?
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Predpokladam, ze novy clen si takto urobil iba poznamku, aby nieco nezabudol. :(
paja03111979
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 30 Jún 2018, 07:55
Predkovia z oblasti: Pavel Galandák narodený 16.9.1895 Hrašné viem ze byval Kostolná Zariečie. manželka Zuzana rodena šubová Hrachovište

Dobry den prepacte ano urobil som si poznamku v priezviskach. chcem bi som poprosit o zistenie priezvisk Višňovský a Galandák. odkial pochadzaju. Dakujem za odpoved.
bebecookie
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 10 Júl 2018, 18:50

Ahojte, aj mňa by zaujímal pôvod priezviska Galandák :) nakolko sa idem za jedneho vydať :D :D vopred ďakujem
Edo
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 02 Jan 2017, 17:33

Dobrý deň a vitajte na fóre.

Našiel som celkom dobrú etymológiu mena Galanda, predpokladám, že Galandák je odvodený z toho istého základu:
http://www.kulpin.net/files/etymologia/ ... viskag.pdf
Galanda – najskôr ako východisko máme názov mesta Galanta = Galantha (1776.r.),Galanta < Galanda, ktoré zase súvisí asi s galánt, galantný, takže ako východisko môžeme aj toto uvážiť, alebo možno skorej tu figuruje ukrajinské galán = svojdruh potulného speváka a ukr. et. slovník predpokladá, že tu máme kontaminované gollándskyj (holandský) > holý. Keď uvážime, že Galanda má najväčšiu frekvenciu práve na východnom Slovensku, táto alternatíva sa nám proste núka.
Matrika Hložian v rokoch 1787 – 1871 zachytáva aj podobu Galanta.
Na Slovensku 122x / Snina, Humenné, B. Bystrica, D. Kubín, Martin, Nitra, Košice...


Taktiež som našiel záznam o krste vášho predka Pavla Galandáka, tu si po registrácii môžete prezrieť záznam z knihy pokrstených:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Narodený 16. septembra, krstený 19. septembra 1895
Rodičia: Pavel Galandák, Anna Poláková
Krstní rodičia: Ondrej Ježík, Elena Vrábelová
Bydlisko: Kostolné 211
Mám k dispozícii blokované RK matriky z okresov Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca a Martin. Taktiež z obcí Dechtice, Spišská Stará Ves a Vysočany.

Nikto z nás nemá väčšiu cenu ako tí, čo žili pred nami.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Ak prirodzene predpokladáme, že Galandák je odvodené od Galanda, tak prof. Majtán v knihe Naše priezviská tvrdí, že Galanda je odvodené od krstného mena Gál, podobne ako Kubanda od Kubo a ďalší.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Prikláňam sa k Imrichovmu komentáru.
Napísať odpoveď