Fotografie predkov

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Zutomka
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:18
Predkovia z oblasti: Dúbravka, Bracovce, Kamenica nad Cirochou, Geraltov, Budkovce, Vybuchanec
Bydlisko: Dúbravka, okres Michalovce

Pri tvorbe rodokmeňa som hľadala dátum a miesto úmrtia deda môjho manžela, ktorý odišiel do Ameriky v roku 1921 a nevrátil sa. Našla som ho, s pomocou priateľov, ktorí mi pomohli. Nadšenie, že som to po 68 rokoch od jeho smrti dokázala, mi veľmi rýchlo vyprchalo, keď mi môj syn, jeho pravnuk povedal: "Čo z čísla, keď ani neviem, ako vyzeral!". Táto veta mi dlho vŕtala v hlave. Mám takú otázku, či niekto tu prítomný nehľadal fotky svojho predka. Ja by som bola veľmi rada, keby som pravnukovi našla podobu jeho pradeda. Zomrel v r. 1950 v Amerike. Ako by som mohla získať nejakú jeho fotku? Poradí mi prosím niekto?
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

Ja som zažila niečo podobné, keď sa mi podarilo, nájsť informácie o mojej pratete, ktorá v roku 1907 odišla do Ameriky, vrátane jej úmrtia a narodenia jej detí. A nakoniec sa mi podarilo nájsť jej vnučku a skontaktovať sa s ňou. A tá mi poskytla ďalšie informácie a nejaké fotografie. Takže hľadať, hľadať....
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

V zásade sú len 2 možnosti:

1. Fotografie od príbuzných - spravte si rozrod (zistenie jeho potomkov) a skúste ich skontaktovať, je veľká šanca, že budú mať jeho fotografiu

2. Archívne pramene - vzhľadom na to, že žil v Amerike, je šanca, že nejaké fotografie existujú v starých novinách a pod.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Mne sa vdaka gene nadsencovi z Moravy zo vzdialenej pribuzenskej vetvy podarilo nielen najst fotky dvoch vzdialenych pribuznych na ancestry.com, ale hlavne prispiet k vyrieseniu nespravnych informacii v rodine. Normalne by som tychto pribuznych ani neriesil, ale som hladal "blizsiu" osobu na zaklade nespravnych informacii (islo nakoniec o potomkov bratrancov, ale kedze sa prestahovali z Moravy na Slovensko len tieto dve vetvy, tak vznikli v rodine nespravne info o blizsom pribuzenstve). Pravdepodobnost, ze niekto iny tohoto vasho predka zverejnil a este aj s fotkou na ancestry.com sice velka nie je, ale skusit mozete. Je to vlastne podmnozina moznosti 1 od davida. ph
Zutomka
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:18
Predkovia z oblasti: Dúbravka, Bracovce, Kamenica nad Cirochou, Geraltov, Budkovce, Vybuchanec
Bydlisko: Dúbravka, okres Michalovce

Nuž bola by som veľmi rada, lebo je to manželov starý otec, ale jeho fotku v rodine nemá nik! Myslela som, či nemá niekto skúsenosť s tým, či neexistuje nejaký úrad - ako u nás na polícii majú naše fotky na občianke od 15 rokov - , aby som tam napísala alebo nejako zistila...No hľadať budem, kto raz skúsil robiť rodokmeň srdcom, ten to nevzdá, kým bude vládať hľadať....Je to beh na doživotný maratón.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ak si požiadal už ako občan USA o pas, tak tam sa bude nachádzať fotografia. Problém je, že voľne dostupné sú len žiadosti pred rokom 1925. Postup je tu https://travel.state.gov/content/travel ... cords.html

O pasoch v USA máte info tu https://www.archives.gov/research/passport

Inak keďže odišiel v roku 1921, tak dotazník na vysťahovanie by mal byť uložený v Slovenskom národnom archíve, myslím, že je to vo fonde MPS. Fotografie tam však nie sú, ale neberte to stopercentne.
Zutomka
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:18
Predkovia z oblasti: Dúbravka, Bracovce, Kamenica nad Cirochou, Geraltov, Budkovce, Vybuchanec
Bydlisko: Dúbravka, okres Michalovce

Dedo odišiel do Ameriky v roku 1921 a žil tam do roku 1950. Našla som jeho hrob v Clevelande, ale fotku tam nemali. Aj písal listy, ale niet po nich ani stopy. Len útržky spomienok žijúcich potomkov. Ďakujem za rady, budem skúšať ďalej.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Súhlasím s Davidom, že treba hlavne skúsiť vypátrať u potomkov, čo sa stalo s pozostalosťou po dedkovi, vrátane dokumentov a fotografií, možno ich niekto z potomkov má u seba, inak to bude hľadanie ihly v oceáne.
Zutomka
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 14:18
Predkovia z oblasti: Dúbravka, Bracovce, Kamenica nad Cirochou, Geraltov, Budkovce, Vybuchanec
Bydlisko: Dúbravka, okres Michalovce

Ďakujem za rady. Dedo odišiel do Ameriky ako 25 ročný a doma po ňom zostali tri deti a menželka. A až keď náhodou zistili, že dedo zomrel, vybavovali dedičstvo. Niečo, málinko, v tom čase asi tak na malého fiata a aj to sa delili na troje. Deti sú už dávno mŕtve a nik, ani najstaršia vnučka, skoro 80 ročná pani si na nič nespomína. Vraj dokumenty spálila jeho dcéra....No na fotku si nikto nepamätá. Preto som to chcela skúsiť ja. Manželka jeho najmladšieho vnuka - aby možno uvideli tvár tí, čo ešte žijú a nikdy ju nevideli. Možno sen. Naivita. Neviem, možno sa stane zázrak. Ale ja budem skúšať hľadať ďalej. Ďakujem ešte raz všetkým, ktorí to prečítali.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Dedo mal pravdepodobne súrodencov. Možno by bolo dobré skúsiť niečo zistiť o ich potomkoch, možno u nich by sa našli nejaké staršie fotky a tam by mohol byť, ešte kým odišiel do Ameriky. Aj keď teda šanca je dosť malá, lebo už to bolo dávno, bohvie, koľko sa vtedy fotili a či vôbec, ale tak skúsiť treba.
Napr. ja mám fotku svojho deda, spolu s svojimi dvoma bratmi, ktorú som získal od príbuzných jedného z tých bratov.
Napísať odpoveď