Zmena krstneho mena pri konvertovani?

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je mozne ze po konvertovani z evanjelika na katolika si muz zmenil krstne meno?
Moji predkovia z Pezinku, rodina Stilhamer/Stilhomer, nemecki pristahovalci, su vsetci evanjelici, ale zrazu sa objavila katolicka vetva. Najstarsi zaznam je sobas Adamus Sillhomer a Maria Magdalena Otmon, v katolickej matrike Pezinku dna 9.novembra 1760. Nie je tam uvedene ani meno jeho rodicov ani vierovyznanie, ale deti co sa im narodili uz su zapisane jednoznacne ako katolici. Narodenie tohoto Adama sa mi nepodarilo nikde najst. Je mozne ze sa volal nejako inac, a ked konvertoval, tak si zmenil krstne meno? Dakujem, Martina
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

V zásade je možné všetko, ale skôr by som to považoval za niečo výnimočné. Okrem toho, ak by sa jednalo o zmenu mena pri konverzii, tak by si asi vybral "katolíckejšie" krstné meno a nie starozákonné Adam. Okrem toho, pri prijímaní do katolíckej cirkvi (ak sa vôbec nanovo krstilo) sa krstilo tzv. "sub conditione", t.j. v prípade ak tvoj krst (evanjelický) je neplatný, tak ťa krstím ...

Pri konverzii zo židovstva bolo bežné, že si konvertita zvolil nové krstné meno.

Laco
Napísať odpoveď