Dieta zapisane v dvoch roznych matrikach

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dobry den, vie mi niekto vysvetlit, preco bolo to iste dieta zapisane v dvoch roznych matrikach: Veronica Zrunek, narodena 4.februara 1874, zapisana v Hornej Vsi, a potom ako narodena 16.februara v Skycove? Dediny su sice "cez kopec", ale preco je rozdielny datum? A viete niekto kde bola ta sklarska fabrika Drahozica? Pred svojim sobasom tam byvala aj krstna matka Veroniky. Dakujem, Martina
PS: neviem ako sem vlozit link, ale ak napisete do FS Veronica Zrunek narodena 1874, vyskoci to hned hore.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
s lokalizáciou miesta neviem pomôcť. Za správny považujte skorší dátum narodenia, t. j. 4. február. Aj v skýcovskej matrike sa uvádza, že šlo len o prepis záznamu z matriky v Hornej Vsi. Farár teda zrejme pri prepise spravil chybu. Keď uvádzal dátum krstu, tak si nevšimol, že tam bolo uvedené 6.2. a sám uviedol 16.2. Druhou možnosťou je, že správu dostal od hornoveského farára až neskôr a nechcel mať zápisy v matrike mimo poradia.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Drahožicka sklaren ( huta ) bola pri Skycove , fungovala cca 1826-1896
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Pani, velmi pekne vam dakujem. Uz som si to vyhladala aj na mape, a konecne mi to vsetko dava zmysel. Drahozicka huta bola hlboko v horach, tak matka Veroniky isla rodit ku svojej sestre do Hornej Vsi, ktora bola mimochodom porodna baba. V zaznamoch predtym som nasla iba tvar Drahouc, tak som myslela ze to su Drahovce pri Piestanoch, ale to mi nesedelo, lebo tam ziadni Novotni nebyvali. Dakujem este raz, Martina
Napísať odpoveď