Mlyny a mlynarske remeslo na Slovensku do 20. storocia

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Zdravim,
natrafil som na zaujimavu stranku, kde je vela info o historii mlynov a mlynarov na celom Slovensku od 16 - po 20 storocie. Kto mal v rodine mlynarov, mozno bude mat stastie a najde svojich predkov. Ja som nasiel ;)

http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/k ... e_remeslo/
sue26
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 17 Jan 2013, 16:10
Predkovia z oblasti: Banská Belá, Banská Štiavnica, Kozelník, Handlová, Olešná, Staškov, Čermany, Nadlac, Rumunsko

Mlyny na Záhorí
Ladislav Mlynka ;) http://www.zahorskemuzeum.sk/?q=page/128
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

sue26 napísal:Mlyny na Záhorí
Ladislav Mlynka ;) http://www.zahorskemuzeum.sk/?q=page/128
Pana docenta Mlynku je skoda, ze uz sa odobral na vecnost...vynikajuci odbornik, etnolog so zameranim na mlynarstvo. Bol som s nim isty cas v kontakte...
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Zdravím
má niekto k dispozícií knihu Mlynárstvo a mlynári na Belanke - Nitrici v 20. storočí od profesora Rudolfa Ďuriša, 2011.
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Casper, ako sa Vám podarilo nájsť tam Vašich predkov? Pre mňa je maďarčina hotový rébus. Môj predok bol mlynársky majster z Malaciek. Ako som čítala príspevok od Sue, tak zvyšky mlyna sú v mestskom múzeu.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

masu napísal:Casper, ako sa Vám podarilo nájsť tam Vašich predkov? Pre mňa je maďarčina hotový rébus. Môj predok bol mlynársky majster z Malaciek. Ako som čítala príspevok od Sue, tak zvyšky mlyna sú v mestskom múzeu.
Ten clanok, co tam bol, bol v slovencine. Lenze, bohuzial, uz sa tam nenachadza..asi autorske prava :-(
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

fefefe napísal:Zdravím
má niekto k dispozícií knihu Mlynárstvo a mlynári na Belanke - Nitrici v 20. storočí od profesora Rudolfa Ďuriša, 2011.
Ja mám knihu od pána Ďuriša o mlynárstve v povodí Belanky / Nitrice
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Nieked sú záznamy o mlynároch a mlynoch, aj v miestnych urbárnych knihách, hlavne ak sa jedná o prenájom obecného mlynu na uričtú dobu.
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Zdravim Vas, kedze sa viaceri zaujimaju o mlyny, skusal som hladat povodne clanky o mlynoch na Slovensku. Vyzera to tak ze na tomto odkaze to stale funguje:

http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/k ... 1_uvod.htm

Pridavam aj obsah:

-MLYNY NA SLOVENSKU, TYPOLÓGIA A HISTORICKO-ETNOGRAFICKÁ CHARAKTERISTIKA
-VÝROBA MLYNSKÝCH ZARIADENÍ NA PRELOME 19. A 20. STOROČIA
-ZLOMOK TZV VODNEJ KNIHY HONTIANSKEJ A TEKOVSKEJ ŽUPY V ŠTÁTNOM ARCHÍVE MV SR V NITRE, POBOČKA LEVICE A JEHO PRAMENNÁ HODNOTA
-PRAKTICKÉ SKÚSENOSTI ZO ZÍSKAVANIA ÚDAJOV O MLYNOCH V LEVICKOM OKRESE Z TZV. VODNEJ KNIHY VO FONDOCH ŠTÁTNEHO ARCHÍVU MV SR V NITRE, POBOČKA LEVICE
-MLYNÁRSKE DYNASTIE V REGIÓNE BANSKEJ BYSTRICE (NA PRÍKLADE RODÍN ŠALKOVSKÝCH MLYNÁROV)
-A MLYNÁRSTVO V TURCI
-MLYNÁRSTVO NA OKOLÍ TRENČÍNA
-MLYNY A MLYNÁRI V POVODÍ RIEKY TORYSY
-MLYN V MÚZEU ORAVSKEJ DEDINY V ZUBERCI
-MLYNY V SEVEROZÁPADNEJ ČASTI ZÁHORIA V 16. AŽ 20. STOROČÍ
-VÁŽSKE MLYNY V SEREDI
-VODNÉ MLYNY NA MALOM DUNAJI
-MLYNÁR ALEX FEDÁK Z LIPIAN (SPOMIENKY JEHO POTOMKOV)
-VODNÉ MLYNY NA ORAVE A VYUŽITIE ICH PRODUKTOV V TRADIČNEJ ĽUDOVEJ STRAVE
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Este som zabudol na jednu novinku.

Casopis FOLKLOR ma v tohtorocnom aprilovom cisle, zaujimavy clanok: Fragmenty zo zivota mlynov na Slovensku. Autor Ján ALÁČ.

Spominaju sa tam mlyny v Jesenskom, Tisovci, Rimavskych Janovciach, Velkych Teriakovciach, Ozdanoch atd. Clanok ma 3 strany formatu A4 – celkom zaujimave citanie...

Este je v predaji v PNS, zakupil som ho len minuly tyzden.
Napísať odpoveď