Dokumentárny seriál Tajemství rodu na CT1

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
navi
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 24 Dec 2012, 08:31

Každú stredu o 21,00 hod. chodí na CT1 dokumentárny seriál Tajemství rodu. Pátrajú tam po rodokmeni nejakej osobnosti. Celkom zaujímavé.
jane17
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 23:01

Ďakujem za tip. Veľmi zaujímavé a podnetné. Po zhliadnutí dielu zo dňa 23.1.2013 mám ale zmiešané pocity. Pán Vieweg, ktorý pátral po svojich koreňoch a chcel sa dozvedieť o pôsobení svojho dedečka v I. svetovej vojne dostal podrobné informácie. Ja som pred časom písala do vojenského ústredného archívu v Prahe a môj "dedeček" bol tiež narodený približne v tom období teda presne v roku 1892 a odpoveď došla:

kmenový list se bohužel nedochoval, neboť kmenové listy vojáků narozených v letech 1887-1910 (s výjimkou roč. 1901-1902) byly v minulosti z velké části vyskartovány.

Tak neviem, či zato, že to "byl jen Slovák".
Ale aj tak za seriál si zaslúžia jednotku s hviezdičkou ;)
ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

jane17 napísal:....

kmenový list se bohužel nedochoval, neboť kmenové listy vojáků narozených v letech 1887-1910 (s výjimkou roč. 1901-1902) byly v minulosti z velké části vyskartovány.

Tak neviem, či zato, že to "byl jen Slovák".
...
To by som netvrdil. Len proste pan Viewegh mal viac stastia ako Vy. Podla toho, co som pocul, su vo vojenskom archive velmi ustretovi.
jane17
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 23:01

To som rada, že moja domnieka nie je správana. Škoda len, že som sa neprepracovala ďalej. Ale tieto názory a skúsenosti majú cenu zlata. Ďakujem ;)
Používateľov profilový obrázok
sahier
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 22 Nov 2012, 10:34
Predkovia z oblasti: Hiller, Bogyo, Komaromy ,Bába , Nehéz, Pepich , Králik, Szabó, Urbánek
Bydlisko: Bratislava

mňa v tejto časti s Wievegom zaujalo práve objavenie pravdy ...tradovalo sa , že dedko bol v nasadení vo vojne a on si sedel v base za krádež :P . To ma podnietilo k tomu , že i ja si budem musieť o mojom "dedečkovi" čo to preveriť , kedže celá rodina zarito mlčí. Traduje sa , že bol v PTP a potom je 10 rokov ďaľšieho jeho života pre mňa absolútnou záhadou a príbuzentsvom mi bol objasnený až jeho život po 35 narodeninách , ked sa opäť po tretí krát oženil....hovorí sa u nás v rodine ( skôr šeptá :) ), že ktosi z príbuzných vykradol kedysi zlatníctvo v LV a za to mnoho rokov sedel ....moja mama mi tvrdila, že to bol náš dedo , o ktorom sa traduje to spomínané vyššie ,ale vzhľadom na to , že to nebol jej otec ,ale otcov a otcovu rodinu nemala nikdy veľmi v láske , brala som to ako taký malý zákerný výmysel :D . Týmto príspevkom chcem len poukázať na to ,že vskutočnosti sa v rodinách tradujú mnohé veci, ktoré sú len zbožnými prianiami príbuzných , realita býva väčšinou skutočne iná :D
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

sahier napísal:.... Týmto príspevkom chcem len poukázať na to ,že vskutočnosti sa v rodinách tradujú mnohé veci, ktoré sú len zbožnými prianiami príbuzných , realita býva väčšinou skutočne iná :D
Tak, tak. S bajkami v rodinach ma vela z nas skusenost :-) Najnovsie tak robim rodokmen rodine, ktora je dodnes presvedcena o svojom greckom povode a manzelskych paroch vylucne greckeho povodu az do konca 19. storocia. Pomalicky ich uz pripravujem na to, ze ich povod je v Nemecku a o greckych manzelkach ani nechyrovali:-)))
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

jane17 napísal:... Ja som pred časom písala do vojenského ústredného archívu v Prahe a môj "dedeček" bol tiež narodený približne v tom období teda presne v roku 1892 a odpoveď došla:

kmenový list se bohužel nedochoval, neboť kmenové listy vojáků narozených v letech 1887-1910 (s výjimkou roč. 1901-1902) byly v minulosti z velké části vyskartovány.

Tak neviem, či zato, že to "byl jen Slovák".
...
Len poznamka k vojenskemu archivu v Prahe. Dva krat som sa na nich obratil a bolo to uplne bez problemov a reagovali rychlejsie ako som cakal. V jednom pripade som tiez nemal stastie a kmenovy list bol vyskartovany - mali vsak vypis z knihy mrtvych a ten mi poslali.

Co sa tyka skartacie, tak na stranke Viedenskeho archivu ministerstva vojny (Kriegsminsterium Wien Archiv) som cital asi, takuto vetu pre udaje zo Slovenska: Vojenske osobne udaje (teda kmenove listy) ktore boli umiestnene v Trnave boli z velkej casti znicene. Zbytok bol potom prevezeny do Prahy.

Takze bohvie ako prebiehali, a na ci pokyn skartacie, ale my na Slovensku si mozno viem znicit vsetko sami a nepotrebujem, aby nam to v Prahe skartovali.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Diskusia k druhej sérii Tajemství roku, ktorá sa bude vysielať od septembra:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1000 ... -ii/video/

Zaujímavá je aj informácia od Voldánovej, ktorá na konci diskusie vraví, že ČR má najlepšie (v najväčšom rozsahu) digitalizované matriky v Európe a do dvoch rokov budú digitalizované všetky matriky, ktoré sa nachádzajú v archívoch.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Richard napísal:Diskusia k druhej sérii Tajemství roku, ktorá sa bude vysielať od septembra:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1000 ... -ii/video/

Zaujímavá je aj informácia od Voldánovej, ktorá na konci diskusie vraví, že ČR má najlepšie (v najväčšom rozsahu) digitalizované matriky v Európe a do dvoch rokov budú digitalizované všetky matriky, ktoré sa nachádzajú v archívoch.

Nezabudnite, dnes začína druhá séria :!:
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Pozerali ste prvý diel? (Dá sa stiahnuť na nete.)

Pre mňa bol prínosný hlavne záver. Dva dokumenty, ktoré by človeku možno ani nenapadlo hľadať.
1. Súpis darov poddaných z prvej polovice 17. storočia, v ktorom sa udáva, že jej predok Šimon Bohdal daroval kostolu „zelený damaškový ornát“.
2. Dokument z roku 1508, v ktorom sa udáva jej pravdepodobný predok, ktorý platil 68 grošov.

Verím, že aj ja raz nájdem podobné ojedinelé dokumenty, v ktorých sa budú spomínať práve moji predkovia :)
Napísať odpoveď