Literárna pozostalosť Bohuslava Tablica

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

V roku 1974 literárny historik Rudo Brtáň vydal monografiu "Bohuslav Tablic" v ktorej o Tablicovej literárnej pozostalosti napísal:
"Najväčšou stratou po Tablicovej smrti bolo, že sa roztratili jeho knihy a rukopisy...".
O osude Tablicových rukopisov neviem nič, ale na osud jeho kníh som narazil pri pátraní po mojich predkoch:

Po Tablicovej smrti 23.1.1832 v Kostolných Moravciach (dnes Hontianske Moravce) a jeho pohrebe 27.1.1832 tamže
Tablicova vdova Zuzana rodená Zubeková jednu časť Tablicových kníh predala alebo darovala
miestnemu ev a.v. učitelovi Jánovi Schmidtovi (V). Z nich sa mi zatiaľ podarilo identifikovať 5 kníh:

-Bohuslav Tablic: "Poezyje" - 4 diely. Keď v roku 1868 Jánov syn ev a.v. farár Ján Juraj "Krasoslav" Schmidt vydal svoju históriu hontianského seniorátu,
uviedol 4 diely Tablicovej Poezyje ako jeden zo zdrojov. On ich poznal už z otcovej knižnice.

-Martin Lauček: "Slovárne, aneb konkordancy biblická..."
O tejto knihe viem, že ju Ján Schmidt (V) vlastnil, lebo do nej transakciu zapísal - viď priložený sken.
Len dátum úmrtia Bohuslava Tablica je nesprávny - zomrel 23.1.1832, nie 11.1.1832
Knihu som si nechal zoskenovať, vidieť v nej že Ján Schmidt ju v roku 1854 predal alebo daroval nejakému Lustenickému.

To znamená, že keď 5.9.1852 Jána Schmidta (V) v Kostolných Moravciach navštívila česká spisovatelka Božena Němcová, ešte ju mal.
Záznam návštevy si môžete prečítať tu: http://books.google.ch/books?id=YlAAAAA ... &q&f=false

Ján Schmidt (V) ukazoval Božene Němcovej, že má nielen latinské, ale aj "české" knihy.
V podstate jej teda ukazoval literárnu pozostalosť Bohuslava Tablica.
Možno ho aj spomenul, ale Božena asi nevedela o koho sa jedná.

Môžme sumarizovať: jedna časť literárnej pozostalosti Bohuslava Tablica zostala v Kostolných Moravciach u rodiny Schmidtovcov.

Poznámka: zdigitalizovanie 960 strán Laučekovej "Slovárne" ma vyšlo na viac ako 130 Euro, čo sa zdá dosť.
Ale keď uvážite že sa zachovali len 4 výtlačky a môj exemplár má rodinnú hodnotu (Ján Schmidt (V) bol môj pra-pra-pra-starý otec),
aj historickú hodnotu (predhádzajúci vlastník Bohuslav Tablic), tak tých 130 Euro vôbec nie je veľa.
Prílohy
Image1.jpg
Image1.jpg (222.07 KiB) 1772 zobrazení
Napísať odpoveď