Kuriózne príčiny úmrtia

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

S akými najzvláštnejšími úmrtiami ste sa stretli počas bádania? ...pridám prvý link - príčina úmrtia - utopenie v studni v pomätení zmyslov (františka 8.3.1904) https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n533431390
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Samovrazda - vlozenim dynamitu do ust (mesiac predtym mu, chudakovi, zomrela manzelka) - zapis c. 22:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1427014693

Lustili sme to este na starom fore:
http://www.geni.sk/forum/matriky/pricin ... -dynamitu/
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

Boze dobry, to je hrozne :(
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tak toto nie je kuriozna pricina umrtia (zomrel "len" na vodnatielku), kuriozne je miesto pochovania - Atlanticky ocean s uvedenim zemepisnej dlzky a sirky, kde ho hodili a uvedenim mena lode (posledny zapis na strane):
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1968039323
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

V matrike mestečka Bojnice je zápis (nenájdem takto narýchlo preklik), že dotačného napadol alebo roztrhal medveď. Samozrejme, ako sa ďalej píše, že obeť zomrela nezaopatrená sviatosťami...
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Narýchlo nenájdem linky, ale zrovna včera som lustrovala matriky úmrtí a tiež som natrafila na pár neštandardných odchodov z tohto sveta - počas epileptického záchvatu (zrádnika) padol do ohňa, kde obhorel a následky popálenia zomrel; zomrel na následky polámania v továrni na výrobu papiera; padol zo skaly; pri kopaní hliny ju privalila hlina; zasypaný hlinou v zákope; nájdený zamrznutý (dokonca dve osoby počas toho istého mesiaca); 4r. dieťa uhorelo; opitá padla do potoka a utopila sa; padol zo šopy a polámal sa; našli ho zomretého vo válove; pri maličkých deťoch - príčina smrti zlá opatera, slabá výživa a nedobré zaobchádzanie, zavraždené matkou; alebo dokonca delirium tremens (to pochopiteľne nebolo pri deťoch :) ). :shock:
BarboraS
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 20 Feb 2015, 08:16
Predkovia z oblasti: Štefančík - Nacina Ves; Kočerha - Strážske; Dobiaš, Balúch - Veľký klíž; Paľko - Vranov nad Topľou, Bulka - Stakčín/ Rycerka Górna

Ja som tiež našla záznam, že matka uškrtila dieťa hne´d po narodení.

Taktiež som našla úmrtie manžela len deň po úmrtí jeho manželky. Pritom žiadna vážna choroba, príčina u oboch bola len "sešlost věkem".
Barbora
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Prave prezeram necpalske matriky z konca 19.storocia, kde som nasla dalsie take menej bezne priciny umrti - rocne dieta zomrelo po obareni vriacou vodou, dalsie v tom veku bolo "v koliske zadusene", tusim patrocne sa otravilo jadrami zo slivak, sestrocne bolo zabite klatmi na pile, sedemmesacne sa utopilo, v priebehu par rokov boli v hore drevom zabiti piati muzi, dvaja spachali samovrazdu (z toho jednym bol velkomozny pan z rodu Justh - vraj v pomateni mysle), jeden muz zomrel na nasledky dopichania od bujaka, jeden bol zabity hromom, jeden zomrel na nasledky dusevnej choroby a jedneho dokonca zvrazdil vlastny syn. :shock:
Napísať odpoveď